Çözüldü Kurs listesi oluşturma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rrrccc

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Okulumuzda kurs başvurularını tercihlere göre sınıflar oluşturmak istiyoruz. Liste karışık şekilde. Bu listeden öğrencilerin aynı tercih ettiği dersleri ve öğretmenleri gruplayıp liste sınıf oluşturmak istiyoruz. Hiç kodlama bilmiyorum. Bunu kod ile yapmak mümkünse yardımcı olabilir misiniz? Dosyayı ekliyorum. (Dosyada da biraz açıkladım.)Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyorum Sayın @rrrccc .
Yanlış anlamadıysam, formül ile çözüm içeren belgeniz ekte.
Belgede M3:N7 alanındaki EKLENEBİLİR ibarelerinin silinmesi gerekiyor ve O sütunu yardımcı alan olarak kullanılıyor.
Verilerde değişiklik yaparak sonuçları kontrol ediniz.

M3:N7 arasında 2 ders ve öğretmen yazarsanız ikili, 3 ders ve öğretmen yazarsanız 3'lü eşleşme sonucu alınır.
Formüllerde AD SOYAD sutünü kullanılıyor ancak tavsiyem benzersiz garantisi olacak bir sütundaki bilginin kullanılması ve
uygulanan formüllerde de bu sütunun kullanılmasının yerinde olacağını belirteyim.
Sonuç tablosunda başka bir sütundaki bilgiyi almak isterseniz M11 hücresindeki formülde .... KAYDIR($E$10.... kısmını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Ekli dosyalar

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyorum Sayın @rrrccc .
Yanlış anlamadıysam, formül ile çözüm içeren belgeniz ekte.
Belgede M3:N7 alanındaki EKLENEBİLİR ibarelerinin silinmesi gerekiyor ve O sütunu yardımcı alan olarak kullanılıyor.
Verilerde değişiklik yaparak sonuçları kontrol ediniz.

M3:N7 arasında 2 ders ve öğretmen yazarsanız ikili, 3 ders ve öğretmen yazarsanız 3'lü eşleşme sonucu alınır.
Formüllerde AD SOYAD sutünü kullanılıyor ancak tavsiyem benzersiz garantisi olacak bir sütundaki bilginin kullanılması ve
uygulanan formüllerde de bu sütunun kullanılmasının yerinde olacağını belirteyim.
Sonuç tablosunda başka bir sütundaki bilgiyi almak isterseniz M11 hücresindeki formülde .... KAYDIR($E$10.... kısmını değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Asıl listeyi ekledim ve çalıştı.

Bir küçük düzeltme yapmakta yarar var sanırım.
O11 hücresindeki formülün ilgili kısmına kırmızı renklendirdiğim > işaretini ekleyip, formülü liste boyunca kopyalayın.
.......*($E$11:$E$1714=E11)))>=EĞERSAY($N$3:$N$7;"<>");EĞ.....

Ayrıca, çevrenizdeki Ms.Excel kulanıcılarını da forumumuzdan haberdar etmenizİ,
forumumuzda daha sık ve uzun sürelerle çevrimiçi olmanızı beklediğimizi belirtmek isterim.

İyi çalışmalar.

Bir küçük düzeltme yapmakta yarar var sanırım.
O11 hücresindeki formülün ilgili kısmına kırmızı renklendirdiğim > işaretini ekleyip, formülü liste boyunca kopyalayın.

Ayrıca, çevrenizdeki Ms.Excel kulanıcılarını da forumumuzdan haberdar etmenizİ,
forumumuzda daha sık ve uzun sürelerle çevrimiçi olmanızı beklediğimizi belirtmek isterim.

İyi çalışmalar.
Çok teşekkür ederim. Ms.Excel ?

Aşağıdaki kod da aynı sonucu verir.
Eğer E sütunundaki isimleriniz, aynı isimler hep peşpeşe olacak şekilde sıralı ise kırmızı satırı silin.
VBA:
You must log in to view content
(14 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5