Çözüldü Kriterli açılır liste oluşturma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Kriterli açılır liste konusunda ekli dosya için yardıma ihtiyacım oldu. Lütfen,
Soru1
G7 Birleştirilmiş hücrede açılır listede iki seçim var
G7 de "Sarf Malzeme" seçilmiş ise E29 hücresinde N7 ve O7 değerleri açılır liste olacak
G7 de "Demirbaş Malzeme" seçilmiş ise E29 hücresinde P7 ve Q7 değerleri açılır listede olacak
Soru2
Diğer bir konuda: G7 hücresinde açılır liste yaparken fark ettim. G7 deki Açılır listenin 2 adet verileri birleştirilmiş hücreler. Acaba G7 hücresindeki açılır listede görünen boş alanlar nasıl bir veri doğrulama Liste alanına formül yapılmalı?
Bilgilendirme: Soru1 benzerini aşağıdaki URL de Ömer Baran ve Mehmet23 formüle etmişlerdi Burada uyarlayamadım. Zira burada listelenecek alan yatay durumda.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba,
Açtığım konu için ek bilgilerle talebimi yenilemek ve tekrar anlatmaya çalışmak gerekti sanırım.
Konuyu daha önce açtığım (Çözüldü - Kriterli açılır liste kutusu liste oluşturma) ve özellikle Ömer Baran üstadımın ve #Mehmet23 iki ayrı yöntemle çözüme ulaşmıştı. Çünkü URL adresindeki konudaki veriler/listeler dikey yapıdaydı.
Ancak eklediğim konuda Listelenecek veriler N3:Q3 aralığında birleştirilmiş hücrelerde olup yani veriler satırlardadır.
Bu nedenle yukarıdaki URL deki Ömer Baran ve Mehmet23 üstatların yöntemini yatay veriler için uygulayamadım. Diğer yandan bu liste başlığında birleştirilmiş hücre var.

Soru1:
G7 hücresindeki açılır listede seçim verilerini N3:Q3 satırdaki kaynaktan almaktadır. Bunlar ise birleştirilmiş hücrelerden olmaktadır. G7 hücresi Veri Doğrulama/Liste alanına doğrudan =$N$3:$Q$3 yazarak liste yaptığımda G7 açılır listesinde 4 satırda veriler gelmektedir. Halbuki aralıkta iki adet dolu veri vardır. Bunu açılır listede sadece dolu verileri getirebilecek yöntem nedir?
Bu konuda aşağıdaki iki veri doğrulama/ liste alanına yazılacak formül denedim. Olmadı. Çünkü bunlar dikey listelerde işlem yapmakta olduğunu gözlemledim.
=KAYDIR($N$3;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($N$3:$Q$3);1)
=KAYDIR($N$3;;;TOPLA.ÇARPIM(($N$3:$Q$3<>"")*(($N$3:$Q$3<>0))))

Soru2:
E29 hücresine uygulanacak açılır listesinde listelenecek veriler G7 açılır listesindeki seçim ile eşleşen
G7 de "Sarf Malzeme" seçilmiş ise E29 hücresinde N7 ve O7 değerleri açılır liste gelmiş olacak
G7 de "Demirbaş Malzeme" seçilmiş ise E29 hücresinde P7 ve Q7 değerleri açılır listede gelmiş olacak
Bu konudaki veri doğrulama, ad tanımlama listelerinde değerleri tırnak içinde yazmadan formül gerekli zira sütundaki ($N$3:$Q$3) yatay verilerin sütun sayısı artabilir.
Lütfen buna göre yardımcı olabilir misiniz?

Sn. @okutkan 'ın cevabında bir sorun yok ki.

Bence sorun, belgelerinizde hücre birleştirmeleri kullanmak.
Hadi veri alanında hücre birleştirmeleri var, veri doğrulama hücresinde neden hücre birleştirme uygulanır, anlayamıyorum.

Her neyse kastırmaya lüzum yok.

Basit düşünüp şöyle yapın bence (bunun asıl faydası, belgeye olan hakimiyetinizi kaybetmemiş, tereddüt yaşamamış olursunuz) :
-- N2 hücresine =EĞER(N3="";"";MAK($M2:M2)+1)
formülünü uygulayıp sağa doğru, başlık satırı boyunca kopyalayın (dolu olanlar için sıra no üretilmiş olur) ,
-- N1 hücresine =EĞER(SÜTUN(A1)>MAK($N$2:$Q$2);"";KAYDIR($M$3;;KAÇINCI(SÜTUN(A1);$N$2:$Q$2;0)))
formülünü uygulayıp başlık sütunları boyunca sağa doğru kopyalayın (veri doğrulama kaynağı olacak veriler elde edilmiş olur)
-- G7 hücresi veri doğrulama uygulamasında da =KAYDIR($N$1;0;0;;MAK($N$2:$Q$2)) formülünü kullanın.
-- E29 hücresindeki veri doğrulama için de =KAYDIR($M$7;;KAÇINCI($G$7;$N$3:$Q$3;0);;2) formülünü uygulayın.

Bence; belgelerinizde bu tür işlerle vakit harcamak yerine, belgedeki asıl işlemlerinize odaklanmalısınız.
Varsın veri doğrulama listesi boşluklu olsun, ne olur ki!
Bu hücreye atıf yaparak oluşturacağınız asıl işlem formüllerinde, veri doğrulama hücresi boşsa BOŞ, değilse işlem formülü gibi bir yapı kurarsınız.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ömer Baran üstadım teşekkür ederim.
Önerilerinizi dikkat aldım. Son cümlenizde kast ettiğiniz konu E29 hücresi veri doğrulama hücresi içinse
=EĞER(N3="";"";KAYDIR($M$7;;KAÇINCI($G$7;$N$3:$Q$3;0);;2)) formülü uyguladım. Tabiki $N$3:$Q$3 aralığı birleştirilmiş hücreleri kaldırdım.
doğru mudur?
Diğer yandan G7 için aynı şekilde birleştirilmiş hücreler kaldırılınca G7 hücresi veri doğrulama formülünü revize edemedim.
Lütfen birleştirilmişleri kaldırınca veri doğrulama formüllerini belirtir misiniz?
konuyu pekiştirmem adına tekrar yardımınızı bekliyorum.

Cep telefonundayım.
Hücre birleştirmeleriyle ilgili yazdıklarım, genel eleştiridir, konuyla, formüllerle vs ilgisi yok.

Cevabımda verdiğim formüller vs, mevcut belge yapınıza göre oluşturulan çözüm önerisidir.
Belge yapısını değiştirmeden, belirttiğim işlemleri yapın.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8