Çözüldü Köprü Düzenleme Ile Seçilen Satıra Gitmek

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada
A1 hücresinde açılır listede seçilen ay adına köprü oluşturularak A1 hücresindeki yazan ay adını A sütununda bulup fare imleci seçilen ay adının bulunduğu satıra gidecek formül/yönteme ihtiyacım var.
Örnekteki A1=Ağustos seçili olup fare imleci ile seçilince A26 hücresinde gitmekte. Çünkü köprü alanındaki "Hücre Başvurusu yazın" alanında elle A26 yazılı olup buranın dinamik olarak B1 hücresindeki değeri getirmek gerekli
Maalesef "Hücre başvurusunu yazın" alanına formül bağlantısı kurulamıyor. Kurulsa B1 hücresini bağlanabilirdi. Bu alan elle girilmek zorunda…
*A1 hücresinde seçilen ay adının bulunduğu satır hücresine gitmek için sizce uygun yöntemler hususunda yardımcı olur musunuz.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Alternatif olarak
Hem A1 hücresindeki Açılır Listede seçilen Ay üzerinde ve hem de B1 hücresinde olmak üzere 2 adet köprü olayı mevcut.

A1 hücresindeki KÖPRÜ, Bağlantı olarak, ad tanımlamasında aylar adıyla ve
=DOLAYLI(ADRES(KAÇINCI(Sayfa1!$A$1;Sayfa1!$A$2:$A$1000;0)+1;1))
formülüyle ad tanımlanarak oluşturuldu.

B1 hücresindeki KÖPRÜ ise direkt olarak
=KÖPRÜ("#A"&KAÇINCI(A1;A2:A200;0)+1;"GiT - "&A1)
formülüyle oluşturuldu.

A1 hücresindeki açılır listeden AY seçildikten sonra
isterseniz A1 hücresindeki AY ismine ya da isterseniz B1 hücresinde yazan GiT - (Ay) ibaresine tıklayarak A kolonundaki Aynı isimli AY yazan hücreye gidilebilmektedir.

Not : A kolonundaki Aylara gidildiğinde tekrardan A1 hücresine dönüş için de Ayların bulundukları hücrelere A1 e gidiş için köprü yapıldı. Silebilirsiniz.....

Ekli dosyalar

Selamlar,
Alternatif olarak
Hem A1 hücresindeki Açılır Listede seçilen Ay üzerinde ve hem de B1 hücresinde olmak üzere 2 adet köprü olayı mevcut.

formülüyle ad tanımlanarak oluşturuldu.

B1 hücresindeki KÖPRÜ ise direkt olarak
=KÖPRÜ("#A"&KAÇINCI(A1;A2:A200;0)+1;"GiT - "&A1)
formülüyle oluşturuldu.

A1 hücresindeki açılır listeden AY seçildikten sonra
isterseniz A1 hücresindeki AY ismine ya da isterseniz B1 hücresinde yazan GiT - (Ay) ibaresine tıklayarak A kolonundaki Aynı isimli AY yazan hücreye gidilebilmektedir.

Not : A kolonundaki Aylara gidildiğinde tekrardan A1 hücresine dönüş için de Ayların bulundukları hücrelere A1 e gidiş için köprü yapıldı. Silebilirsiniz.....
Sayın 52779
A1 hücresinin veri doğrulama adresini A5:A16 aralığına taşıdım. Zira asıl dosyamda bu arada başka durum için aylar var.

formülüyle ad tanımlanarak oluşturduğunuz
=DOLAYLI(ADRES(KAÇINCI(Sayfa2!$A$1;Sayfa2!$A$20:$A$1000;0)+19;1))
olarak "aylarsayfaiki" isimli ad tanımlamasına çevirdim.
bu durumda A1 hücresinde seçtiğim ay üzerinde ilgili sayfaya gitmesi için seçim yaptığımda başvuru hatası almaktayım.
Nedeni çözemedim.

Sayın 52779
(üstteki yazının düzeltilmiş hali)
A1 hücresinin veri doğrulama adresini A5:A16 aralığına taşıdım. Zira asıl dosyamda bu arada başka durum için aylar var.
tarafınızca yapılmış olan A1 hücresindeki KÖPRÜ, Bağlantı olarak, ad tanımlamasında aylar adıyla ve
formülüyle ad tanımlanarak oluşturduğunuz formülü sayfa1(2) isimli sayfada olmak üzere aşağıdaki şekilde değiştirdim.
=DOLAYLI(ADRES(KAÇINCI('Sayfa1(2)'!A1;'Sayfa1(2)'!$A$25:$A$1000;0)+24;1))
olarak "aylarsayfaiki" isimli ad tanımlaması adıyla formülü değiştirdim.
Bu durumda A1 hücresinde seçtiğim aya gitmemektedir. Başvuru hatası almaktayım.
Nedeni çözemedim.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Deneyiniz...

Not :
Dosyadaki açıklamada da belirtmiştim.
"Bu olay Excel'i kandırma olayı gibidir" şeklinde.
Çünkü,
Formüllü ad tanımlamaları, köprü bağlantısı yapılmaya çalışılınca açılan menünün tanımlı adlar kısmında görünmezler.
Bunun için,
** herhangi bir ad ile herhangi bir hücreyi seçip ad tanımlaması yapın.
** A1 hücresine sağ tık, açılan menüden Bağlantı (Köprü) tıklayın
** Açılan menüden
a - Bu belgeye yerleştir tıklayın
b - Açılan menüde, Tanımlı adlar altında az önce tanımladığınız ad bulunacaktır. O adı seçin.
c - Tamam
** Formüller >>> Ad yöneticisine gidin ve az önce tanımlayıp, köprü bağlantısı yaptığınız adı seçin.
Ve, başvuru yeri kısmındaki formül çubuğuna
** Formülünüzü yazın ve Tamam basın.

Söylemek isterim ki, Bu işlemin bazı durumlarda (Sayfada / dosyada ya da aynı anda açık olan başka dosyada Hücre işlevi ya da Macro4.0 GET işlevi ....vs gibi bazı formüllerin bulunması durumları) çalışmama durumu mevcuttur.
O nedenle, bu durum göz önüne alındığında, böyle bir olay için makro tercih edilmelidir.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar