C

Soru Kdv ekleyip iskonto düşmek hakkında

Cengizhan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi geceler..
Örnek dosyamda birim miktar girince kdv ekleyip ve iskonto düşerek net miktara yazdırmak istiyorum.
Eğer kdv yada iskonto yoksa direk aynısı net miktara gelmesini yada duruma göre sadece kdv veya sadece
iskonto düşmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılar..

Ekli dosyalar

@Cengizhan

Userform değilse bile excel sayfasında sayısal hesaplama örneği eklerseniz iyi olur.
Benim fikrim İSKONTO'nun MİKTAR (aslında TUTAR olmalı) üzerinden yapılması,
NET MİKTAR = (MİKTAR-İSKONTO) x (1+KDV ORANI) şeklinde hesaplamanın doğru olduğu yönünde.
Neticede bu bir satış fatuurası düzenleme işi ve KDV'nin, miktar-iskonto sonucunda kalan değer üzerinden hesaplanması gerekir.
Bunun sonucu olarak da USERFORM'da İSKONTO ve KDV'nin yer değiştirmesi gerekmez mi?

Yukarıdaki gibi hesaplama yöntemine dair açıklama yazarsanız iyi olur.

.

@Cengizhan

Userform değilse bile excel sayfasında sayısal hesaplama örneği eklerseniz iyi olur.
Benim fikrim İSKONTO'nun MİKTAR (aslında TUTAR olmalı) üzerinden yapılması,
NET MİKTAR = (MİKTAR-İSKONTO) x (1+KDV ORANI) şeklinde hesaplamanın doğru olduğu yönünde.
Neticede bu bir satış fatuurası düzenleme işi ve KDV'nin, miktar-iskonto sonucunda kalan değer üzerinden hesaplanması gerekir.
Bunun sonucu olarak da USERFORM'da İSKONTO ve KDV'nin yer değiştirmesi gerekmez mi?

Yukarıdaki gibi hesaplama yöntemine dair açıklama yazarsanız iyi olur.

.
Evet hocam haklısınız NET MİKTAR = (MİKTAR-İSKONTO) x (1+KDV ORANI) bu şekilde bi kod istiyorum yardımcı olursanız çok makbule geçer

KDV ORANI nedir? Userform'daki KDV kısmına ORAN mı yazacaksınız yoksa,
kodlarda belirtilecek oran üzerinden hesaplanacak KDV TUTARI mı yazdırılacak?
Tek oran olmayacaksa, userform'a bir Combobox nesnesi eklenip, burada yapılacak oran seçimine göre işlem yapmak doğru olur.

.

KDV ORANI nedir? Userform'daki KDV kısmına ORAN mı yazacaksınız yoksa,
kodlarda belirtilecek oran üzerinden hesaplanacak KDV TUTARI mı yazdırılacak?
Tek oran olmayacaksa, userform'a bir Combobox nesnesi eklenip, burada yapılacak oran seçimine göre işlem yapmak doğru olur.

.
Hocam KDV oranı da iskonto oranı da hepsi değişken olacak textboxa ne yazılırsa o olacak KDV belki 18 belki 1 belki 0 iskontoda öyle mesala 150 TL yüzde 10 iskonto düşüp yüzde 18 KDV eklenecek