Çözüldü Index ve Match ile İki Kriterli Sorgulama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

burhansenyuva

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Index - Match ile arama gerçekleştirmek istiyorum. Gerçekleştirmek istediğim sorguda D4 sütununda bulunan veriyi yildiz arama ile diğer sayfada bulunan A-D sütunları arasında C sütununda bulup aynı zamanda yine diğer sayfada bulunan bulunmuş öğenin firması ile de eşleştirdikten sonra D sütununda bulunan veriyi getirmek.

Bu işlemi nasıl gerçekleşitirebilirim.

Aranacak kelime: Deneme - Sayfa1 D4 Sütununda
Tablo - Sayfa2 A-D sütunlarında
Gelmesi istenen veri Sayfa2 D sütununda
Arama gerçekleşirken Sayfa1 D4 sütunundaki veri Sayfa2 C sütununda aranacak ancak wildcard arama gerçekleşmeli. Beraberinde firma adının da aynı olması gerekmektedir. Bu kuralı karşılayan satırın D sütunundaki veri getirilmeli

INDEX(Backup_Types!A:D;MATCH("*"&D4&"*";Backup_Types!C:C;0);MATCH("Company";Backup_Types!A:A;0)+1)

Çözüm
Dosya olmadan, denemeler yapmadan ne derece doğru sonuçlar alınabilir ki bir de şöyle deneyiniz.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Merhaba sorularınıza örnek dosya eklerseniz yardımcı olmaya çalışanlar deneme yapmış olur. Daha net çözümler olur... Yine de Deneyiniz.
Kod:
(1 satır)

Merhaba, teşekkür ederim. Paylaştığınız komutu daha evvel denemiştim. Bu nedenle formül ihtiyacımı karşılaşmamaktadır.

Dosya ekleme alanını göremediğim için ekleyemedim bir türlü.

Foruma Dosya eklemek için linki inceleyiniz. https://www.exceldepo.com/sss/#faq-8 Sorununuz için de bir de Aşağıdaki gibi deneyiniz. Yalnız bu formül dizi Formülüdür.. Formülü hücreye girdikten sonra Enter ile Değil CTRL + Shift + Enter çıkış yapınız.

Kod:
(1 satır)

Foruma Dosya eklemek için linki inceleyiniz. https://www.exceldepo.com/sss/#faq-8 Sorununuz için de bir de Aşağıdaki gibi deneyiniz. Yalnız bu formül dizi Formülüdür.. Formülü hücreye girdikten sonra Enter ile Değil CTRL + Shift + Enter çıkış yapınız.

Kod:
(1 satır)
Mehaba,

Teşekkür ederim. Dizi ile de denemiştim. Aslında bu formül normal şartlarda çalışmaktadır. Ancak "*"&XX&"*" wildcard araması da eklendiği için hata alıyorum. Match içinde bir arama gerçekleşince wildcard a izin veriyor, ancak bu durumda da sorgu mantığına takılıyorum sanırım.

Dosya olmadan, denemeler yapmadan ne derece doğru sonuçlar alınabilir ki bir de şöyle deneyiniz.

Kod:
(1 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5