Çözüldü İki Ayrı Sütunda Kod Listeleme

kmlzdmr

Site Üyesi
Merhaba sayın forumdaşlar.
Detayı ekli dosyada açıklan formüllere ihtiyaç var.
1-Bilgi getirilecek sayfada kodlar iki ayrı sütunda olup ad tanımlama ve veridoğrulama/liste oluşturmada kaynak kısmınıa iki ayrı ad tanımlamasını tek bir liste oluşturmaya ihtiyaç var.
2-A ve J sütunlarında bulunan kodların bazıları birleştirilmiş ikişer satırdan oluşmaktadır. açılır listede bu boşuklar nasıl yok edilir. (ekli dosyada "arkayüz" sayfasındaki bilgi ve biçimleri değiştiremiyoruz/değiştirmemek gerekli)
3-Önyüz isimli sayfada Açılır listedeki koda göre E ve F sütunlarına arkayüz sayfasındaki nevi başlığındaki bilgiyi sırası ile indis ve kaydır formülü ile iki yöntemle getirilmesine ihtiyaç var.
Ekli dosyada açıklama var.
ilgi ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba,
3. sorunuza cevap:

E5 hücresi:
Kod:
=İNDİS(ARKAYÜZ!$B$3:$B$52;KAÇINCI(ÖNYÜZ!C5;tkod_a;0))

F5 hücresi:
Kod:
=KAYDIR(ARKAYÜZ!$B$2;KAÇINCI(C5;tkod_a;0);)

Merhaba Sayın @KMLZDMR .

Sayın @PriveT 'in müsadeleriyle, farklı ve alternatif çözüm önerisinde bulunayım.

Ekteki belgeyi inceleyiniz. Belgedeki uygulamalar şöyle:
-- ÖNYÜZ sayfası C sütununda kullanılmak üzere; ARKAYÜZ sayfası Q sütununda, birleştirilmiş hücrelerin olduğu
iki sütunlu veri kaynağından boşluksuz veri doğrulama listesi oluşturuldu.
-- ÖNYÜZ sayfası E, F, G ve H sütunlarında ise aynı sonucu alacak şekilde sırasıyla
İNDİS - KAÇINCI // KAYDIR - KAÇINCI // DÜŞEYARA // ADRES - DOLAYLI
işlevleri kullanılarak 4 alternatif formül oluşturuldu.

Bu dört alternatif birbiriyle karşılaştırılırsa, bu işlevler arasındaki ilişkinin/farkların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @KMLZDMR .

Sayın @PriveT 'in müsadeleriyle, farklı ve alternatif çözüm önerisinde bulunayım.

Ekteki belgeyi inceleyiniz. Belgedeki uygulamalar şöyle:
-- ÖNYÜZ sayfası C sütununda kullanılmak üzere; ARKAYÜZ sayfası Q sütununda, birleştirilmiş hücrelerin olduğu
iki sütunlu veri kaynağından boşluksuz veri doğrulama listesi oluşturuldu.
-- ÖNYÜZ sayfası E, F, G ve H sütunlarında ise aynı sonucu alacak şekilde sırasıyla
İNDİS - KAÇINCI // KAYDIR - KAÇINCI // DÜŞEYARA // ADRES - DOLAYLI
işlevleri kullanılarak 4 alternatif formül oluşturuldu.

Bu dört alternatif birbiriyle karşılaştırılırsa, bu işlevler arasındaki ilişkinin/farkların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

.
Estağfurullah üstadım.
Zihninize sağlık.

Sayın PriveT teşekkür ederim. Ancak aradığım sonuç bu şekil değil. Sadece Tkod_a işleme dahil edilmiş. tkod_b işleme dahil edilememiş ve açılır listeye aynı zamanda tkod_b de eklenmesi gerekecekti.

Merhaba Ömer Baran üstadım,
önyüz sayfasındaki formüllerin içinde >29 geçmektedir. >29 nasıl oldu? Neden 29. Bulamadım. Belirtmeniz mümkün mü?
...EĞER(KAÇINCI($C5;VDliste;0)>29;...

A sütununda, A3'ten itibaren aşağı doğru dolu hücre sayısı.
Onu değiştirmeyi unutmuşum demekki.
29'ların yerine EĞERSAY(ARKAYÜZ!$A$3:$A$52;"<>") yazabilirsiniz.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8