Çözüldü Hücrelere otomatik sayı girmek

mbenli

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar Excel'de hücrelere otomatik sayıyı nasıl girebiliyoruz?
Artı işaretinden aşağıya çekmeyi kastetmiyorum. Örneğin 1'den 5000'e kadar sayıları birer artarak kendi otomatik nasıl girdirebiliriz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bunun en kolay yolu Excel 365 kullanıcılarının faydalanacağı SIRALI fonksiyonu.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Üstteki formül yazdığınız hücreden itibaren birer arttırarak 5000'e kadar otomatik sayı verecektir.

@mbenli
Ben de bir alternatif öneride bulunayım.
Koddaki F15 1 sayısının yazılacağı ilk hücrenin adresi, 20 sayısı ise kaça kadar sayı yazılacağı.
Bunları ihtiyaca göre değiştirerek istediğiniz sonuç alınır.

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

Ömer Abi nin verdiği kod çok kısa ve net, yüklediğim dosyadaki örnekten daha kullanışlı. Çok kısa bir kod olduğu için; Ömer Abi nin tarif ettiği şekilde değişiklik yaparak istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız. Mesela sayıları değiştirin, sayıların yerlerini değiştirin; bu şekilde kodun işleyişini çözeceksiniz.

@mbenli
Verdiğim kodla ilgili kısa bir not daha düşeyim.
Kırmızı 1 sayısı veri yazılacak sütun sayısı, yeşil 1 ise ilk başlangıç sayısı olan 1 değerini ifade ediyor.
Tek sütuna değil de; belli sayıda satır ve sütuna veri yazdırılmak isteniyorsa, kodda değişiklik olacak anlamına gelir.

Sub SIRA_NO()
[F15].Resize(20, 1) = Evaluate("Row(1:20)")
End Sub

Ayrıca, şahsen benim pek hazzetmediğim bir yöntem olan;
-- soruların örnek belge üzerinden sorulmaması (örnek belgelerin, gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası olması)
-- açılış mesajındaki isteğin karşılığı verildikten sonra, ya şöyle olursa, ya böyle olursa gibi isteğin kapsamını değiştiren yeni/ek soruların gelmesi.

Gerçek belgedeki gerçek ihtiyaç neyse, sorunun örnek belge üzerinden bir kerede ve net olarak sorulması gerekir.
(örnek belge özellikleriyle ilgili olarak, cevabımın altındaki İMZA bölümünü mutlaka okuyunuz)
Yoksa hiç bir sorunun/konunun sonunun gelmesi mümkün olmaz.

.

@mbenli
Verdiğim kodla ilgili kısa bir not daha düşeyim.
Kırmızı 1 sayısı veri yazılacak sütun sayısı, yeşil 1 ise ilk başlangıç sayısı olan 1 değerini ifade ediyor.
Tek sütuna değil de; belli sayıda satır ve sütuna veri yazdırılmak isteniyorsa, kodda değişiklik olacak anlamına gelir.

Sub SIRA_NO()
[F15].Resize(20, 1) = Evaluate("Row(1:20)")
End Sub

Ayrıca, şahsen benim pek hazzetmediğim bir yöntem olan;
-- soruların örnek belge üzerinden sorulmaması (örnek belgelerin, gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası olması)
-- açılış mesajındaki isteğin karşılığı verildikten sonra, ya şöyle olursa, ya böyle olursa gibi isteğin kapsamını değiştiren yeni/ek soruların gelmesi.

Gerçek belgedeki gerçek ihtiyaç neyse, sorunun örnek belge üzerinden bir kerede ve net olarak sorulması gerekir.
(örnek belge özellikleriyle ilgili olarak, cevabımın altındaki İMZA bölümünü mutlaka okuyunuz)
Yoksa hiç bir sorunun/konunun sonunun gelmesi mümkün olmaz.

.
Ömer Bey, kusuruma bakmayın exelde pek iyi değilim ama sayenizde öğrenmeye gayret ediyorum. Sorumla ilgili yaptığınız açıklama beni bir yere kadar getirdi. Devamını beceremedim. Tam olarak istediğim sıralama örneğini dosya olarak ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8