D

Çözüldü Hücrelerdeki Değerleri Sayıya Çevirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

djhuskay

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba

ekte bulunan excelde b stünunda bulunan TRY başlıklı sayıları para birimini çevirmek istiyorum. bazı rakamların sonunda fazladan sayı içermektedir.

ctrl+f ile try leri kaldırdım ilk etapda sayıya dönüştü fakat 52 binlira olan değeri 5bin küsürlü olarak çevirince destek almak istedim

mesela bu 52.411,19 olması gerekiyor. ben çevirince ₺5.241.119 bu oluyor gibi
MutabıkAralık/2023REYA AJANS TİC.LTD.ŞTİ.
TutarDeğerlenmiş Tutar
₺5.241.119​

başka bir örnek:94313.80000000002 TRY bunu ve diğer sayıları kısaltılmış olarak 9.413,80 haline nasıl çevirebilirim.

teşekkürler şimdiden iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Çözüm
Manuel yapmak istiyorsanız sırasıyla
  1. B sütununu seçip hücre biçimlendirme ile sayı yapıp ondalık basamak sayısını 2 yaptıktan sonra ve 1000 ayırıcısını kullan onayını verin.
  2. B sütununu seçip CTRL+H ile . olan yerleri , yapın.
  3. B sütunun seçip CTRL+H ile TRY'leri kaldırın. TRY başında boşluk var. Unutmayın.
Yada bunları yapan bir makro yapılabilir.

Makro kaydet başlatıp bu işlemleri yaptıktan sonra kaydı durdurduktan sonra bu dosyada sürekli kullanabileceğiniz bir makronuz oluşur.
Merhaba,
B69 hücresindeki 52411.19999999995 TRY değeri sayıya çevirmek için şu formülü boş bir hücrede uygulayıp hücre biçimini de sayı yaparsanız, 52.411,20 değerini alırsınız.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Eğer formülü bu şekilde uygularsanız da

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

52411,19999999995 şeklinde sonuç alırsınız.

1. B sütununu seçip hücre biçimlendirme ile sayı yapıp ondalık basamak sayısını 2 yaptıktan sonra ve 1000 ayırıcısını kullan onayını verin.
  3. B sütunun seçip CTRL+H ile TRY'leri kaldırın. TRY başında boşluk var. Unutmayın.

Makro kaydet başlatıp bu işlemleri yaptıktan sonra kaydı durdurduktan sonra bu dosyada sürekli kullanabileceğiniz bir makronuz oluşur.

Çözüm
Merhaba,
B69 hücresindeki 52411.19999999995 TRY değeri sayıya çevirmek için şu formülü boş bir hücrede uygulayıp hücre biçimini de sayı yaparsanız, 52.411,20 değerini alırsınız.
=SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(YERİNEKOY(B69;".";",";1);"TRY";""))
Eğer formülü bu şekilde uygularsanız da =YERİNEKOY(YERİNEKOY(B69;".";",";1);"TRY";"")
52411,19999999995 şeklinde sonuç alırsınız.

bu sadece 69 satırda olur diğer satırların ondalık seçeneği farklı excele bakabilir misiniz.

bunları yaptım 52 binlira olanı bu şekilde çeviriyor
524.111.999.999.999,00

Sizin dosyanızda dediğiniz işlemleri yaparak aldığım sonuç:

1705567236717.webp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...