Çözüldü Hücre içi bölme ve çıkarma işlemi, hücre biçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bir excel sayfasında bir hücre içine
10*2 çarpma işlemi
veya
10+2 toplama işlemi
yazıyoruz ve yazdığımız gibi görünüyor. Herhangi bir şeye dönüşmüyor.
Bu iki işlemde herhangi bir sorun yok. (Zaten hesaplattırmadan önce böyle görünmesini istiyorum ki, doğru yazıp yazmadığmı kontrol edebileyim.

Fakat
10/2 bölme işlemi
veya
10-2 çıkarma işlemi yapmak için yazdığımızda "10 Şubat" tarihine dönüşüyor.

Tarihe dönüşmemesi için her seferinde hücreyi metin olarak biçimlendirmek zorunda kalıyorum.

Hücreleri sayıya dönüştürsem de yine olmuyor. Çünkü bu seferde çıkarma işlemi 43871 rakamına dönüşüyor, bölme işlemi de kendiliğinden işlemin sonucuna (5 rakamına) dönüşüyor. Tuhaf bir durum.

Sorum şu:
Hücre içi bölme ve çıkarma işlemini yazarken herhangi bir rakama, tarihe veya işlemin sonucuna dönüşmeden, yazdığım gibi görünebilmesi için (tıpkı 10+2 ve 10*2 gibi), metin olarak biçimlendirmenin veya kesme işaretinin dışında önereceğiniz bir yol var mıdır? Siz bu durumda ne yapıyorsunuz?

(Not: İstediğim şey işlemin sonucu değildir, 10/2 ve 10-2 olarak görünmesidir)

Teşekkürler.

Selamlar,
Hücreye yazmadan önce ' (Tek Tırnak) yazıp daha sonra yazıyorum ben.

Örneğin 10-5 yerine '10-5 gibi....

Bazen de önce BOŞLUK verip sonra yazıyorum..... (Görünüm açısından önemsizse veya Hücre hizalaması Sola dayalı ya da Ortala olmadığı zamanlarda)

@PriveT ile aynı anda yazmışız

Cevaplar için teşekkürler. Boşluk, tek tırnak, metin biçimi; bunların hepsi olabilir.
Ama bence bunlar çözüm değil, hatta yapılmaması gereken şeyler; zira en küçük bir dikkatsizlikle insana hesap hatası yaptırabilir.

Anlayamadığım şu; toplama ve çarpmada bütün bunlara gerek yokken, neden bölme ve çıkarma işlemlerinde hücrenin içeriğini veya biçimini değiştirmek durumundayız?
Neden bölme ve çıkarma tarihe dönüşüyor da, toplama ve çarpma gibi yazıldığı haliyle kalmıyor?

Ben belki bir ayar ya da makro ile çözümü olabilir diye düşünmüştüm.

(Bu arada bir boşluk eklemeyi, formüllerin içeriğini incelemek veya küçük değişiklikler yapmak için çok kullanıyorum)

1/2 veya 3/4 gibi kesirlerden önce sıfır ve bir boşluk girebilirsiniz; böylece 01.Şub veya 03.Nis olarak değiştirilmezler. Örneğin 0 1/2 veya 0 3/4 yazın. Enter tuşuna bastıktan sonra sıfır hücrenin içinde kalmaz ve hücre, Kesir sayı türüne dönüşür.

Microsoft kendi sitesinde verdiği çözüm.

1/2 veya 3/4 gibi kesirlerden önce sıfır ve bir boşluk girebilirsiniz; böylece 01.Şub veya 03.Nis olarak değiştirilmezler. Örneğin 0 1/2 veya 0 3/4 yazın. Enter tuşuna bastıktan sonra sıfır hücrenin içinde kalmaz ve hücre, Kesir sayı türüne dönüşür.

Microsoft kendi sitesinde verdiği çözüm.
Cevap için teşekkürler Sayın Feyzullah.

Ama yine de en azından Excel ayarlar-seçenekler-stiller vb kısımlarda,
“hücreye girilen rakamı tarih olarak algıla-algılama” gibi bir ayar olabilirdi diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7