Çözüldü Gelir vergisi hesaplamada değişiklik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

okan32

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar gelir vergisi hesaplama fonksiyonunda değişiklik yapmak istiyorum. Örnek dosyamda yapmak istediğimi açıkladım. yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden teşşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

Kod:
You must log in to view content
(29 satır)

Dosyaya çok yoğunlaşamadım ama üstteki kodu bir dener misiniz?
Kullanımı resimdeki gibidir:

1616099981594.webp

Sonucun doğruluğunu teyit ederseniz sevinirim keza ben bu saatte toparlayamadım :(

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @okan32
Sayın @Admin 'in verdiği kod güncellemisi vermiş. Ben de formül hesaplaması için alternatif belirteyim dedim.

Belgenizdeki ilk sorun, Gelir Vergisi Tarifesindeki 4'üncü dilimin olmayışı.
İlgili tarifelere Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz (193 Sayısı Gelir Vargisi Kanunu Md: 103) .
İlgili maddede 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, eklediğiniz örnek belgedeki gibi 3 değil 4 dilim mevcut
ve bu dilimlere ait GV oranları ise %15, %20, %27, %35 ve %40 şeklinde. Örneğin 2020 yılı GV tarifesi burada .
Aynı sayfadan diğer yıllara ait GElir Vergisi dilimlerine de erişebilirsiniz.

Ayrıca forumda daha evvel açılmış başka bir konu sayfasında 2020 tarifesine göre hesaplama için bir örnek belge mevcut.
Eklediğiniz belgedeki KTF ise 3 dilimli yapı (2018 dahil 2018 yılına kadarki durum) zamanından kalma bir kodlama.

2020 Yılı hesaplamasıyla (formülle çözüm) ilgili olarak aşağıdaki konu sayfasında, 4 numaralı cevap ekindeki örnek belgeyi
indirerek kullanabilirsiniz, GELİR TÜRÜ olarak ÜCRET'i seçip, GELİR (KAZANÇ) hücresinde ise;
-- önce, GELİR hücresine bu ay + önceki aydan devir Gelir Vergisi matrahını yazarak hesaplama yapıp toplam GV hesaplamanız,
-- sonra aynı hücreye sadece önceki aydan devir Gelir Vergisi matrahını yazarak hesaplama yapmanız,
-- son olarak da bu iki tutar farkını bulmanız gerekir.
Hatta GELİR ve Gelir Vergisi hücrelerinin birer kopyasını alıp, iki hesaplamayı aynı anda da yapabilirsiniz.
Bu ay ödenecek (ücretten kesilecek) GV tutarını da başka bir hücrede hesaplamanız mümkün.

Formül ve KTF ile bulacağınız sonuçları, bu ay + önceki aydan devir tutarının en üst dilimden fazla olmasını sağlayarak yaparsanız iyi olur.

Ben biraz üzerinde duramadım, ama maden destek kısmına girdik, son kodu aşağıdaki gibi revize edeyim.
Kod daha optimize edilir muhtemelen, yöntem gereksiz uzun ama dosyadaki dizilime göre aşağıdaki gibi güncel halidir:

Kod:
(32 satır)

Kullanımı:

1616102079266.webp

Aşağıdaki sayfadan, kontrol de yapılabilir;
-- iki satırda da aynı yılı seçip,
-- birinci satıra bu ay + önceki aydan devir matrahını,
-- ikinci satıra sadece önceki aydan devir matrahını yazıp,
-- iki hesaplama arasındaki farkı bulmanız yeterli olacaktır.

Kodları kontrol etmediğimi belirttim. doğru diyorsan doğrudur.
Sadece MURAKABE KALEMİ olarak bir dış kaynak/üçüncü göz iyidir demek istedim sadece.
Yanlış anlaşılabilecek bir cümle olmuş. düzelteyim. Kafam bugün biraz DUMANLI.

.

Ben biraz üzerinde duramadım, ama maden destek kısmına girdik, son kodu aşağıdaki gibi revize edeyim.
Kod daha optimize edilir muhtemelen, yöntem gereksiz uzun ama dosyadaki dizilime göre aşağıdaki gibi güncel halidir:

Kod:
(32 satır)

Kullanımı:

1616102079266.webp
Bahadır bey bu şekilde geçmiş yıllara dönük AGi hesaplama fonksiyonu olabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14