B

Soru Farklı sayfadaki verileri toplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan BATU90
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

BATU90

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
arkadaşlar merhaba,
excelde bir formüle ihtiyacım var. araştırdım ama hangi formül ihtiyacımı karsılayacak bulamadım.Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
örneğin sayfa 1 de tablo halinde 20 adet sabit ürünlerim var. defter kalem silgi v.b
bunlarıda gönderdiğim 20 adet firma var. firmaların istediği ürünlerin miktarını karsısında denk gelen sütun a yazıp bu sayıların genel toplamını sayfa 2 de görmek istiyorum. mesela 20 ürünüm var o sayfa da ama firma 3 ürün istemiş. sadece değer girdiğim ürünü sayfa 2 de ürün isim ve genel toplam olarak görmek istiyorum.Umarım anlatabilmisimdir.Bir fikir olması açısından örnek tabloyu ekledim. Destek olabilirseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    2.8 KB · Görüntüleme: 8
Selamlar,
Acaba, İstenilen, resimdeki gibi midir?
Değilse, anlayamamışım demektir. Eklediğiniz resim maalesef istenileni/bekleneni yansıtmıyor.

1645912352093.webp

Burada,
** AC2 hücresindeki Açılır Listede Firma seçilir. Seçilen Firmanın sipariş ettiği Ürünler ve Adetleri listelenir. Toplam sipariş adedi AD2 hücresinde yazılmakta.

ya da

** AF2 hücresindeki Açılır Listede Ürün seçilir. Seçilen Ürünü sipariş eden Firmalar ve Sipariş Adetleri listelenir. Toplam sipariş adedi AG2 hücresinde yazılmakta.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Acaba, İstenilen, resimdeki gibi midir?
Değilse, anlayamamışım demektir. Eklediğiniz resim maalesef istenileni/bekleneni yansıtmıyor.

1645912352093.png

Burada,
** AC2 hücresindeki Açılır Listede Firma seçilir. Seçilen Firmanın sipariş ettiği Ürünler ve Adetleri listelenir. Toplam sipariş adedi AD2 hücresinde yazılmakta.

ya da

** AF2 hücresindeki Açılır Listede Ürün seçilir. Seçilen Ürünü sipariş eden Firmalar ve Sipariş Adetleri listelenir. Toplam sipariş adedi AG2 hücresinde yazılmakta.
Geri dönüş için çok teşekkür ediyorum ama tam anlatamamısım sanırım. Sizin attığınız tablo tam olarak doğru. Ben o tabloya satılan ürünleri doldurup yeni bir sayfada sadece adet girilen ürünün toplam miktarını görmek istiyorum. Örneğin ürün 2 den 10 farklı firmaya toplam 20 adet satmısım. Sayfa 2 de ürün 2 20 adet yazsın.ürün 3 satmamısım mesela o gün ürün 3 gözükmesin istiyorum. Hangi üründen sipariş almısım onun toplamını almak istiyorum yani direk. Orada firma ayrımına ihtiyacım yok. Hangi üründen toplam ne kadar siparişim var görmek istediğim o. Özetle sayfa 1 de ürün 2 ye 10 yazayım excel otomatik olarak sayfa 2 ye ürün 2 10 adet yazsın sayfa 1 de değer girmediğim ürün sayfa 2 de otomatik olarak gözükmesin istiyorum formül olarak bunu yapabilmek mümkün mü onu bulamadım. Çok teşekkür ederim

Tam olarak ne istediğinizi anlayamadım.
** Eğer sipariş - teslim takibi gibi bir şey yapmak istiyorsanız, bu sizin tablo yöntemiyle ZOR. Çünkü aynı ürünü dün de sattınız, bugün de sattınız, yarın da satacaksınız. Bunların hepsini aynı tabloda nasıl göstereceksiniz. Her gün için ayrı ayrı tablo mu yapıyorsunuz?
Sipariş adetlerini nereye yazıyorsunuz ki, sattıklarınızdan sonra EKSİK miktarları göreceksiniz...
** Bu durumda siparişler için Ayrı, Satışlar için Ayrı bir sayfada tarihleri de yazarak Firma - Ürünler için tüm işlemleri günlük bazda liste tutmanız gerekir. Böyle listeleriniz varsa sorgulamalar yapılabilir.
** Bu da makro ile yapılacak bir PROGRAM demektir.

Siz en iyisi örnek bir dokuman ekleyin ki, çözüm üretebilecek / sunabilecek üyeler istenileni TAM olarak anlayabilsin. Aksi halde bu şekilde yardım alacağınızı pek düşünmüyorum.
Bu dokumanda da neye varmak istediğinizi Tam olarak örneklendirin.

Taleplerinizi örnek dosya içerecek şekilde yazınız.
Sizin dosyanızı hazırlayacak vaktimiz olmayabilir.

Gerçi bu tür durumlarda ben cevap vermiyorum zaten.

BU ARADA ; ben siteye yeni üye oldum. işleyişi bilmiyor olabilirim. yok ekran
Örnek dosya olmadığı için benim şablon üzerinden gidebilirsiniz.
Kolay gelsin,
Ezelk
Örnek dosya olmadığı için benim şablon üzerinden gidebilirsiniz.
Kolay gelsin,
ezelk hocam örnek dosyayı ekledim. Sitede yeniyim kusura bakmayın. bastan eklesem daha kolay çözülebilirmiş konu kusura bakmayın lütfen. Benim ihtiyacım sizin tablodaki A2 A6 Hücrelerindeki gibi adet doldurup ı ve j hücrelerinde aldığınız sonucu sayfa 2 de alabilmek. bu konuda desteğinizi mümkün ise rica edebilir miyim

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Tablonuzdaki gereksiz hücre birleştirmeleri kaldırıldı. Benim önerim tablolarınızda gereksiz hücre birleştirmeleri kullanmayın. Özellikle veri aldığınız tablolarda.
Formülü basitleştirmek için alan adı tanımı kullanıldı. İnceleyiniz.

Ekli dosyalar