Çözüldü Excelde Verileri Düzenleyerek Aktarma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yysezer

Normal Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin excelde bir tablo oluşturdum ama sıkıntılarım var 4 tane
1- excel için b1 satırı doluysa a1 satırına 1 verdirmek istiyorum b2 satırı doluysa 2 verdirmek istiyorum. B3 satırı boşsa sayıyı otomotik olarak vermesin istiyorum
2- b1 satırı doluysa c1 satırına türkiye yazsın istiyorum aynı şekilde b2 doluysa onada türkiye yazsın istiyorum b3 boşsa boş olmasını istiyorum.
3- ba sekmesi c2 hücresi 10 haneliyse ba xml sekmesinde d1 yazmasını istiyorum e1 satırı boş olmasını istiyorum.
4- aynı şekilde ba sekmesi c2 hüsresinde 110 hanesiyse e2 yazmasını istiyoum d2 satırının boş olmasını istiyorum.

Arkadaşlar bunlar excelde yapılabilir mi yapılırsa nasıl yapılır şimdiden herkese teşekkür ederim iyi çalışmalar. Örnek dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• ba.xlsx
    ba.xlsx
    12.8 KB · Görüntüleme: 5
Merhaba Sayın @yysezer , forumumuza hoşgeldiniz.

Öncelikle; mesajlarınızı tümü büyükharf olarak yazmamanız,
sorularınız açacağınız konu başlıklarının, isteğinizin anlaşılmasını sağlayacak, özetleyecek şekilde oluşturmanız
gerektiğini hatırlatayım (konu başlığını ve büyükharf durumunu bu kez ben düzelttim).

İlk sorunuza ben cevap veriyem istedim.

Formül ile sonuç almak için;
► BA sayfası
A2 hücresine: =EĞER(B2<>"";SATIR()-1;"") formülünü uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
► BA XML sayfasında aşağıdaki formülleri ilgili hücrelere uygulayıp BOŞ sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın;
-- B1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!B2)
-- C1 hücresine: =EĞER(BA!C2="";"";"TÜRKİYE")
-- D1 hücresine: =EĞER($A1="";"";EĞER(UZUNLUK(BA!C2)=10;BA!C2;""))
-- E1 hücresine: =EĞER($A1="";"";EĞER(UZUNLUK(BA!C2)=11;BA!C2;""))
-- F1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!D2)
-- G1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!E2)
Makro ile sonuç almak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Dikkat: Kodları görmek için sağ alttaki Beğeni seçeneklerinden birini seçmelisiniz.
VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(16 satır)

Merhaba Sayın @yysezer , forumumuza hoşgeldiniz.

Öncelikle; mesajlarınızı tümü büyükharf olarak yazmamanız,
sorularınız açacağınız konu başlıklarının, isteğinizin anlaşılmasını sağlayacak, özetleyecek şekilde oluşturmanız
gerektiğini hatırlatayım (konu başlığını ve büyükharf durumunu bu kez ben düzelttim).

İlk sorunuza ben cevap veriyem istedim.

Formül ile sonuç almak için;
► BA sayfası
A2 hücresine: =EĞER(B2<>"";SATIR()-1;"") formülünü uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
► BA XML sayfasında aşağıdaki formülleri ilgili hücrelere uygulayıp BOŞ sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın;
-- B1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!B2)
-- C1 hücresine: =EĞER(BA!C2="";"";"TÜRKİYE")
-- D1 hücresine: =EĞER($A1="";"";EĞER(UZUNLUK(BA!C2)=10;BA!C2;""))
-- E1 hücresine: =EĞER($A1="";"";EĞER(UZUNLUK(BA!C2)=11;BA!C2;""))
-- F1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!D2)
-- G1 hücresine: =EĞER($A1="";"";BA!E2)
Makro ile sonuç almak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Dikkat: Kodları görmek için sağ alttaki Beğeni seçeneklerinden birini seçmelisiniz.
[Gizlenmiş içerik]
Teşekkür Ederim Allah Razı Olsun iyi çalışmalar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4