M

Çözüldü Excelde Bir Terimin Kaç Farklı Şekilde Geçtiğini Listeleme Hk.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan myloo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

myloo

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar, Excel’de bir terimin kaç farklı şekilde geçtiğini liste halinde sayısıyla birlikte görmem gerekiyor. Örnek olarak etiket kelimesini alırsak etiket, etiketin, etiketli, etiketsiz kelimelerinin kaç farklı şekilde geçtiğini liste halinde görerek yanlarında da toplam geçiş sayılarını listelemek istiyorum. Bunu nasıl yapacağım hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @myloo .

Sorulanızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda oluşturacağınız,
gerçek belgenizle benzer yapıda ve benzer içerikte olan ve olması gereken sonuçların örneklendirildiği
örnek belge yüklerseniz, konuyla ilgilenecek arkadaşlarımız daha kolay fikir yürütebilecek ve çözüm önerilerinde bulunabilecektir.

.

Merhaba,
size makro ile bir çözüm üretilene kadar geçici olarak yardım etmek amacıyla basit bir yöntem gönderiyorum.
"gelişmiş filtre" özelliği ve basit bir fonksiyon ile istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Size daha önce excel versiyonunu sormamın nedeni ofis 365 versiyonunda kullanılan filtre fonksiyonu ile bu isteğinizi daha hızı karşılayabilirdiniz. FİLTRE fonksiyonu aynı zamanda dinamik bir fonksiyon. Referans listenizde değişiklik olduğunda herhangi ek bir işleme gerek kalmadan sonuç gelecektir.
2019 da kullanılan bu yöntem dinamik değil. Yani yeni arama terimi yazdığınızda işlemi baştan yapmanız gerekecek. Dediğim gibi makro seçeneği ya da daha pratik bir yol önerisi gelene kadar bu yöntem işinizi görecektir. Kolay gelsin.

filedn.com

Merhabalar Sayın @myloo .

Sayın @Ezelk 'nın müsadeleriyle ben de formül ile oluşturulmuş bir çözüm önerisi ileteyim dedim.
Oluşturduğum ekteki belgeyi denersiniz.

Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi kesin çözüm için, sorularınızı örnek belge üzerinden sormanızda yarar var.
Örnek belge ve soru sorma ile ilgili gerekli açıklama, cevabımın altındaki İMZA bölümünde mevcut.
Forumumuzun SORU-CEVAP bölümünde belge yüklemek ve indirmenin ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatayım.

.

Ekli dosyalar