Çözüldü Excel İle Optik Form Kodlama İşlemi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba başlıktanda anlaşılacağı üzere A5 fotokopi kağıdı 148 x 210 mm (5,83 x 8,27 inç) formatında aşağıdaki gibi bir optiğimiz olduğunu düşünürsek
excel dosyası içerisinde Adı Soyadı Sınıfı Şubesi Numarası gibi birden fazla öğrencinin bilgilerinin yer aldığı bir listeden bilgilere göre yazıp kodlayacak bir sistem yapılabilir mi?

Burada kafama takılan o karakterlerin içini karalama yaptırırken siyah yuvarlak bir nesneyi nasıl oluşturmamız gerekiyor.
Ya da içerdiği tüm karakterleri aşağıdaki örnekteki gibi koordinatları belirleyip ilgili sayıdaki noktayı siyah renkle biçimlendirmek gerekiyor gibi olabilir

(Not : ad kısmına optikte X olmadığı için K olarak kodladım)

Bu işlem web sayfası üzerinden aşağıdaki şekilde yapılıyor. Örneğin ad soyad kısmında kullanılacak karakterler "ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ" şeklinde tanımlanmış gelen veride eşleşen karakter ve satır verilen yatay dikey koordinatlardaki bölüm siyah yani karalanmış olarak gösteriliyor.
optik kodlama.webp

Ekli dosyalar

• optik.webp
    optik.webp
    317.8 KB · Görüntüleme: 96
  • optik form.pdf
    optik form.pdf
    401.5 KB · Görüntüleme: 11
  • optik form 2.pdf
    optik form 2.pdf
    382.7 KB · Görüntüleme: 10
  • optik kodlama.webp
    optik kodlama.webp
    34.6 KB · Görüntüleme: 183
Merhaba başlıktanda anlaşılacağı üzere A5 fotokopi kağıdı 148 x 210 mm (5,83 x 8,27 inç) formatında aşağıdaki gibi bir optiğimiz olduğunu düşünürsek
excel dosyası içerisinde Adı Soyadı Sınıfı Şubesi Numarası gibi birden fazla öğrencinin bilgilerinin yer aldığı bir listeden bilgilere göre yazıp kodlayacak bir sistem yapılabilir mi?

Burada kafama takılan o karakterlerin içini karalama yaptırırken siyah yuvarlak bir nesneyi nasıl oluşturmamız gerekiyor.
Ya da içerdiği tüm karakterleri aşağıdaki örnekteki gibi koordinatları belirleyip ilgili sayıdaki noktayı siyah renkle biçimlendirmek gerekiyor gibi olabilir

(Not : ad kısmına optikte X olmadığı için K olarak kodladım)

Bu işlem web sayfası üzerinden aşağıdaki şekilde yapılıyor. Örneğin ad soyad kısmında kullanılacak karakterler "ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ" şeklinde tanımlanmış gelen veride eşleşen karakter ve satır verilen yatay dikey koordinatlardaki bölüm siyah yani karalanmış olarak gösteriliyor.
optik kodlama.webp

Merhaba,
Müsait olmadığım için dosyalarınızı incelemedim ama fikir olarak bir zamanlar hazırladığım dosyayı paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@merakli
Sayın @PriveT 'in yöntemi (Webdings yazı tipi ve n harfi) çok güzel ve pratik. 👏

Boş faturaya, excel üzerinden yazıcıdan çıktı alma işine benzer şekilde;
yazıcının marka-modeline göre ince ayarlama gerektiği de belli.

Kullanacağınız optik form ile excel sayfasının yazdırma alanı tam üst üste çakışacak şekilde
exceldeki satır/sütun genişlik/yükseklik ayarlamalarınızı yaptıktan sonra,
bir listedeki verilere göre her satır için ilgili alanları doldurtup (formül veya makro) bir çıktı alınması zor olmasa gerek.

.

@Ömer BARAN bey söylediğiniz gibi @PriveT arkadaşımızın örneği düşündüğümüz ya da ihtiyacımızı görecek şekilde. Kendisine de buradan teşekkür ediyorum.

Ancak beni şu düşündürüyor 500 kişi var bunları açılır listeden tek tek yazdırmak zaman alıcı olur gibi..
siz bir yazdırma şeklinden bahsetmişsiniz ama ben tam neyi nasıl olacağını anlayamadım.

Bu listeyi (500) öğrenciyi tek bir şablon üzerinden bir döngü ile nasıl yapabiliriz?

@merakli
Aşağıdaki konu sayfasını (tüm yazıymaları, örnek belgeleri) inceleyin.
Buna benzer şekilde bir yapı olabilir.

Konumlandırma ile ilgili ince işçilik gerekir.

Yoksa listeden verileri tek tek alıp, her satır için bir formu yazıcıya göndermek mesele değil.

Teşekkürler @Ömer BARAN Bey İnceleyip tüm belgeyi bu şekle çevirdikten sonra yazıcıya göndermek şeklinde değilde pdf şeklinde kaydetmek için tekrar sorarım inş.

Aşağıdaki formülde n yerine o karalanmış daireyi nasıl getirdiğimizi çözemedim. Önceden bu tarz bir işlem yapmadığım için... Simge eklenmiş ama ne şekil bir işlem yapılarak eklenmiş anlayamadım.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar