M

Çözüldü Excel formüllerini makroya çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mzsakall
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mzsakall

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
herkese iyi akşamlar aktif olarak yaklaşık 100 tane formül kullanıyorum bunları makro kaydet ile değil direk makro olarak yazmak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz ayrıca makro yazmanın temelleri nelerdir terimler kalıplar nasıldır yardımcı olur musunuz forum sayesinde balıklar hazır geliyor ben balık tutmayı öğrenmek istiyorum teşekkürler şimdiden

Merhaba..
Formüllerinizin karmaşıklığına göre durum değişir.
Excel formüllerinin çoğunu VBA kodunuzun içerisinden Application.FonksiyonAdi şeklinde çağırıp kullanabilirsiniz.
Örneğin Sheet1 sayfasında A2:A25 arasındaki toplamı bulmak için:

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

yada VLOOKUP
Kod:
(6 satır)

Bir kac basit formülünüzü paylaşırsanız üzerinden adım adım geçeriz.

Sumıf vlookup sumıfs sumproduct en çok kullandıklarım birde mesela bir sayfaya filtre uygulama alıp başka sayfaya yapıştırma gibi fonksiyonları nasıl yaptırabilirim ben bu makroyu komple öğrenmek istiyorum :) açıkcası

Kendi örneklerinizle kendi senaryolarınızı paylaşsanız aslında hem bizi daha az yorarsınız hemde amacınıza daha hızlı ulaşırsınız. Verdiğiniz başlıklarla ilgili birkaç örnek paylaşıyorum. Bildiğiniz üzere SumProduct formülünün kullanım şekilleri çok çeşitlidir ve VBA ya uyarlamak bazı durumlarda çok zordur. Basit bir örneğini veriyorum.

Diyelim ki bu şekilde bir tablonuz var. Bu tabloyla ilgili SumIf- SumIfs-Sumproduct - autofilter- copy+paste işlemleri aşağıdaki kodlarla yapılabilir. Artık bunu kendi örneğinize uyarlarsınız.
Ekli dosyayı görüntüle Koordinat Mesafe.rar

Kod:
(21 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri: