N

Çözüldü Eşleşenleri ve eşleşmeyenleri aktarmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NADIRYILDIZ

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Muhasebe ve müşteri sayfalarındaki A B C D E F sütunlarını karşılaştırarak aynı olanları eşleşen ft.sayfasına.aynı olmayanları eşleşmeyen ft.sayfasına nasıl aktarım yapabilirim.şöyle bir şey yapabilme imkanı varsa daha da iyi olur.sütun başlıklarına göre kırıter belirleyerek eşleşen ve eşleşmeyen ft listelerine aktarım yapabilirmiyiz.her bir başlığa seçenek düğmesi eklesek.bu seçime göre örneğin muhasebe ve müşteri sayfalarında tarih ft no matrah seçimi yaparak iki sayfayı karşılaştırarak eşleşen ve eşleşmeyen ft listeleri aktarım yapabilirmiyiz.

teşekkürler

Ekli dosyalar

İsteğinizin kodlanması çok kolay değil ve biraz özel zaman/emek harcanması gereken bir konu gibi duruyor.
Hele bir de veri yığınları büyük olursa daha da sıkıntılı sanki.

Ayrıca belirttiğiniz, "SEÇENEK DÜĞMESİ" yöntemiyle maksatınızın ne olduğunu anlayabilmiş de değilim.
Mevcut ası sorunuz hallolursa, seçenek düğmesiyle ilgili kısım için yeni konu açılmasında fayda olabilir.
Çünkü forumumuzda; belge üzerindeki tüm isteklerin (birbirinden farklı, içerik/işlem bakımından benzemeyen) tek konu içerisinde sorulması, çözüm aranması yöntemini değil, işlem türü bazında konular açılarak ilerlenilmesi yöntemini uygulamaya gayret ediyoruz.
Böyle yapılmayıp bir belgedeki tüm ihtiyaçlar için tek konu açılınca, forum sorusundan çok, tek bir belgenin olgunlaştırılması anlamına geliyor ve bunun da konu sahibi dışında hiç kimseye bir faydası olması mümkün olmuyor.

.

Üstad açıklamalarınız için teşekkürler
seçenek düğmesindeki maksadım şudur
gelen listelerde veriler farklı olabiliyor.
muhasebedekiler sabit değişken değil ve doğru ama müşteriden gelen veriler değişiklik gösterebiliyor yada hatalı girişler yapılmış olabiliyor
örneğin tarih matrah kdv g.toplam tutarken ft numarası 17500 yerine 1750 yada 175000 gibi olabiliyor.
yine ünvan yıldız tekstil san.ve tic.ltd.şti.iken yıldız teks.ltd.şti.gibi geliyor.
bu sebeple seçenek düğmesi koyarak en çok sayıda veri eşleştirmek istiyorum.
örneğin tarih matrah kdv seçeneğini işaretleyerek maximum seviyede eşleştirme olabilir.
duruma göre seçenekleri arttırp yada azaltmak istiyorum
tümünü yaptığınızda birebir eşleştirme olmayacağı kesin .
öte yandan parça parça yol alarak çalışmayı sonlandırmak mantıklı ancak varmak istediğim sonucu baştan yazayım ki
sonradan yaptığınız çalışmada tekrar tekrar yap boz durumuna gelerek sizleri uğraştırmak istemedim.

teşekkürler

Yazdıkarınızı, aklınızdan geçenleri zaten biliyorum.
Benzer işleme ihtiyacı olacak diğer forum üyelerinin de işlemle ilgili konuyu gördüğünde/konuya rastladığında
cevaptan/verilen çözümden yararlanmasını sağlamak, forumun işleyişi bakımından önemli ve bu nedenle işlem bazlı konu açılmasını istemekteyiz.

Forumda biliyorsunuz esas olarak iki ana kategori var.

-- SORU-CEVAP alanı:
Bu alanda işlem türüne göre konu açılır ve işlem bazlı sonuç aranır.
Verilen cevapların belgeye uyarlanması, başka formüllerle/kodlarla çakışma gibi durumlarla konu sahibi ilgilenir.
Bu nedenle de aklından geçen nihai belgeye ulaşmak için, kendi belirleyeceği öncelik sırasına göre konu/konular açar.
Bu çözümü belgesine uygular ve bir sonraki aşamadaki işlemle ilgili yeni konu açar ve bu konu sayfasına, önceki
konudaki çözümün uygulandığı belgeyi ekleyerek devam eder.
Bu şekilde adım adım belgesini olgunlaştırmaya çalışır.
Öncelik sıralamasındaki veya sonradan ortaya çıkabilecek sıkıntılar/hatalar sebebiyle bazen geri adımlar,
bir önceki aşamanın sorusunu tekrar sormak ve verilen cevabı belgesine uygulamak yine konu sahibinin işidir.

-- ÜCRETLİ DESTEK alanı:
Bu alanda belge bazlı konu açılır, belgeyle ilgili tüm sorunlar/istekler eksiksiz olarak (sonradan değişiklik olmamasına özen gösterir) listeler, örnek çözümleri, beklentilerini vs ayrıntılıca yazar ve İŞ için öngördüğü ücreti belirler.
Konu/belgeler/yazışmalar vs sadece konu sahibi ve forum yönetim ekibimizce görülebilir.
Konuyla ilgilenmeyi düşünen yönetim ekibindeki arkadaşımız bunu iletir ve olur/olmaz, şu kadar bedel karşılığı olur vs iletir.
Bu konularda tam mutabakat sağlandığında işe başlanır ve tüm istenilenler karşılanıncaya kadar destek devam eder.
İŞ tamamlandığında ödeme yapılır ve ardından belge iletilir.
Burada tasarım/öncelik sırası/ gerekirse belge yapısında değişiklik vs, konuyla ilgilenen ekip arkadaşımızca tek elden yürütülür, bir anlamda belge artık onun belgesidir ve onun sorumluluğundadır.

Kabaca yapı/işleyiş bu şekilde.

.

Uygun vakit ve kafa durumuna göre olabilir elbette ancak
dediğim gibi sıradan bir kodlamayla olacak gibi görünmediğini yazmıştım.

Bakmaya çalışırım. Tabi başka arkadalarımız da ilgilenebilir.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...