ExcelDepo

Ertelenmiş Vergi Oranını Hesaplama Adımları

ExcelDepo

Site Kurucusu
Ertelenmiş vergi oranları, bir şirketin net karını etkileyen önemli unsurlardan biridir ve finansal planlamada kritik bir rol oynar. Bu rehber, ertelenmiş vergi oranlarını hesaplamanıza ve anlamanıza yardımcı olacak adımları içerir.

Ertelenmiş Vergi Nedir?​

Ertelenmiş vergi, bir şirketin geçmiş yıllarda yaptığı işlemlerden kaynaklanan ve gelecekte ödenmesi beklenen vergilerdir. Genellikle varlık değerlemesi farkları, gelir tablosu ile vergi tablosu arasındaki farklar veya uzun vadeli yatırım zararları gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkar.

Ertelenmiş Vergi Oranı Hesaplama Adımları:​

Adım 1: Ertelenmiş Vergi Varlıklarını Belirleme​

İlk adım, şirketinizin varlıklarını gözden geçirmek ve ertelenmiş vergi varlıklarını belirlemektir. Bu genellikle mali tabloları inceleyerek yapılır.

Adım 2: Ertelenmiş Vergi Yükümlülüklerini Belirleme​

Ardından, şirketinizin mali tablolarında yer alan ertelenmiş vergi yükümlülüklerini belirlemelisiniz. Bu yükümlülükler genellikle gelecekte ödenecek olan vergileri temsil eder.

Adım 3: Ertelenmiş Vergi Oranını Hesaplama​

Ertelenmiş vergi oranını hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:
Kod:
You must log in to view
(1 satır)

Örnek Ertelenmiş Vergi Oranı Hesaplama:​

Örneğin, ABC Şirketi'nin ertelenmiş vergi varlıkları 200.000 TL ve ertelenmiş vergi yükümlülükleri 150.000 TL ise:
Kod:
You must log in to view
(1 satır)

Ertelenmiş Vergi Oranının Yorumlanması:​

Ertelenmiş vergi oranı, bir şirketin gelecekteki mali performansı ve vergi yükümlülükleri hakkında önemli bir gösterge olabilir. Yüksek bir ertelenmiş vergi oranı, şirketin vergi avantajlarından yararlandığını veya vergi düzenlemelerinden etkilendiğini gösterebilir.
Dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Dosyayla ilgili sorularınız ya da alternatif yöntemler için burayı kullanabilirsiniz.