Çözüldü En Fazla Tekrar Eden Sayi Çiftleri

52779

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,
Bugün, bana sorulan ve üzerinde uğraştığım soruyu sizlerle paylaşmak istedim...
Çözümlerinizi, önerilerinizi beklerim...
Şimdiden teşekkürler.

1646770123147.webp

Resimde de göreceğiniz üzere, tablodaki her bir satırda SAYI çiftlerine bakıyoruz.
Sayı çiftlerinden en fazla tekrar edenleri ve tekrar adetlerini hesaplamak istiyoruz.

Beklenen sonuç, resimdeki en sağ tablodaki gibidir...

Soruya ait dosya ektedir...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@cakarem

Her ne kadar sorunun cevabı formül ile istenmiş olsa da
Makro, KTF olayına da açığım....
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ben bir yere kadar geldim...Bir yerlerde takılıyorum hep... Çözüme ulaşınca (inşallah) çözümü paylaşacağım.

@Mehmet23
Çok teşekkür ediyorum...

Benden istenilende yardımcı alan / sütun / hücre olması ya da olmaması koşulu belirtilmedi. Ancak, ben yardımcı alan/sütun/hücre kullanmadan çözüme gitmeye çalışıyorum. Başarabilir miyim bilmiyorum...

Teşekkürlerimle...

Ben Teşekkür ediyorum.. Dosyayı yeniledim yardımcı alanda kullandığım 2 formülü teke düşürdüm.. 365 versiyona çok hakim değilim siz bu alanı kullanmayıp teke düşürebilirsiniz diye düşünüyorum çünkü LET-LAMBDA hakimiyetiniz çok iyi.

Çok teşekkür ediyorum...

Bu soruda,
Excel 365 dökülmeli olayını düşünmeden çözüme ulaşabilirsem çok iyi... Çünkü diziler farklı boyutlarda oluşuyor. Bu soruda, Dökülmeli için çook fırın ekmek yemem lazım bence...

Çok teşekkür ediyorum...
Çok uğraştırdı... Maxi adetleri bulmak nispeten kolay oldu ama, özellikle de Metin Birleştirme olayında, önce İNDİS için EĞERHATA ve sonra da devrik dönüşüm koymadan çözmeye çalışmakla çok zaman kaybettim...

Merhaba Sn. @52779 soru muhtemelen tek formül isteniyordur ama yardımcı alan kullanarak ben bir çözüm sunayım. Dosya ektedir.
Sayın #Mehmet23
AG sütunu için yazdığınız aşağıdaki işlemi yapan dizi formülünü Excel 2016,2019 versiyonlara uygun fonksiyonlara göre de düzenlemeniz mümkün mü?

=METİNBİRLEŞTİR("-";;_xlfn.UNIQUE(_xlfn._xlws.FILTER(T4:AD4;EĞERSAY(T4:AD4;T4:AD4)=AF4;"");DOĞRU))

@cakarem ve @Mehmet23
ilginiz ve desteğiniz için şahsım adına çok teşekkür ediyorum.

@Mehmet23
bana soruyu soranların, yani sorunun esas sahiplerinin,
çözümünüzü çok beğendiklerini , anlaşılır ve öğretici bulduklarını ve sizlere özel teşekkürlerini iletmem yönünde benden özel bir talepleri oldu.
Ben de, onların bu özel teşekkürlerini size iletiyorum.

Çözüm olarak da sizin çözümünüzü işaretliyorum.

Teşekkürlerimle...

Ben teşekkür ediyorum Sn. @52779 Excel 365 ile verilen çözümleriniz , dosyalarınızın hazırlığından detaylı anlatımlarınıza kadar tek kelimeyle harikulade. Saygılarımla..

@cakarem ve @Mehmet23
ilginiz ve desteğiniz için şahsım adına çok teşekkür ediyorum.

@Mehmet23
bana soruyu soranların, yani sorunun esas sahiplerinin,
çözümünüzü çok beğendiklerini , anlaşılır ve öğretici bulduklarını ve sizlere özel teşekkürlerini iletmem yönünde benden özel bir talepleri oldu.
Ben de, onların bu özel teşekkürlerini size iletiyorum.

Çözüm olarak da sizin çözümünüzü işaretliyorum.

Teşekkürlerimle...
Benlik bir durum yok ama usul yerini bulsun, rica ederim. Formülle çözümler sunulduğundan ve çözüme ulaşılmış olduğundan makro ile çözmeye vakit ayırmadım.

@KMLZDMR sanırsam 2007 ofis versiyonundan 2019 a geçiş yapmıştınız. Excel 365 e geçmenizi şiddetle tavsiye ederim o da olmazsa Office 2021 kullanmanızı öneririm. Çünkü FİLTRE ve BENZERSİZ işlevleri 2021 de de bulunuyor bu tarz sorunlarınızda yardımcı alanlar kullanmamanızı sağlıyor. Kullandığınız 2019 versiyonunda belki daha pratik çözümler sunulabilir ama benim çözümüm dosyadadır. İnceleyiniz.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21