S

Çözüldü Düşey ara ve Hesaplama makrosu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte yer alan dosyanın "Rapor" sayfası 1. satırlarındaki Firma adlarının "Veri" sayfasında A sütunu Firma adı ile eşleştirip RAPOR sayfasına A sütununa B sütunundaki tarihe göre D sütununda yer alan tutarları toplayıp "Komisyon" sayfasındaki Firma adı ve komisyon oranı ile çarparak % sini hesaplamak istiyorum

Örnek: Firma1 = 16.02.2021 tarihinde 926,96 TL işlemde 55,62 komisyon ödemiş

Makro ile çözebilir miyiz.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba,
Feyzullah Bey in yazdığı kod çalışıyor fakat veri çok olduğu için yavaş çalışıyor. Daha önce sağ olsun Ömer Hocam ekteki kodu yazmıştı ama kod bana göre çok karışık :)
Bu kod C2 deki değere göre VERİ sayfasında ki tarihe göre toplamı getiriyor.

Şimdi bu çalışmayı D2,E2.... hücre değerlerine göre de getirmesini yapamadım. Yardım rica ederim

teşekkürler.

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .
Dosyayı tam olarak hatırlamış değilim.
Şimdiki isteğiniz ise; önceden sadece C2'deki işyeri numarası kriterine göre işlem yapan kodun,
C2:J2 aralığındaki kriterler (dolu olanlar) için kullanılması mıdır?

Belgede KOM sayfası C2 ile E2'de aynı işyeri numarası var, bunun bir anlamı var mıdır?
C2-J2 arasındaki işyeri numaraları hazır mıdır yoksa onların da VERİ sayfasından çekilerek alınmanı mı istiyorsunuz?
KOM sayfası C3 hücresindeki 5 sayısının bir anlamı/işlevi var mıdır?

.

Ayrıa; şayet C2:J2 arasındaki değerler VERİ sayfasından alınarak oluşturulacaksa;
VERİ sayfasındaki farklı işyeri numarası adeti 8'den fazla olduğunca ne olacak sorusu ortada kalır.
Buna ilişkin net açıklama yazarsanız iyi olur.

Sayın @Sincap .
Dosyayı tam olarak hatırlamış değilim.
Şimdiki isteğiniz ise; önceden sadece C2'deki işyeri numarası kriterine göre işlem yapan kodun,
C2:J2 aralığındaki kriterler (dolu olanlar) için kullanılması mıdır?

Belgede KOM sayfası C2 ile E2'de aynı işyeri numarası var, bunun bir anlamı var mıdır?
C2-J2 arasındaki işyeri numaraları hazır mıdır yoksa onların da VERİ sayfasından çekilerek alınmanı mı istiyorsunuz?
KOM sayfası C3 hücresindeki 5 sayısının bir anlamı/işlevi var mıdır?

.
Hocam Merhaba,

Diğer arkadaşlara da fırsat vermek adına isminizi etiketleyerek iletmek istemedim :) ilginiz için teşekkür ederim.

1. soru yanıtı evet C2:J2 aralığındaki kriterler (dolu olanlar) bu J2 den fazla da olacak ekleyerek devam edeceğim.
2. soru yanıtı her hangi bir anlamı yok 660660660 yazacağıma sehven onu yazmışım.
3. soru yanıtı hazır hocam ben istediğimde ekleyeceğim
4. soru yanıtı aslında bir sonraki evreydi kendim yaparım diye düşünmüştüm sorduğunuz için teşekkür ederim k C3 hücresindeki değer yüzde oranı olarak kullanacağım ilgili tarih toplamı X5/100 olarak elde etmek için

Teşekkür ederim.

Dosya ve eski kodlardan anladığım VERİ sayfasında TEK AY'a ait veriler olacak.
Aşağıdaki haliyle dener misiniz?

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(38 satır)

Dosya ve eski kodlardan anladığım VERİ sayfasında TEK AY'a ait veriler olacak.
Aşağıdaki haliyle dener misiniz?

VBA:
(38 satır)
Hocam elinize sağlık :)

iki sorum olacak
1. M sütunundan sonra hata veriyor ek sütunları sınırsız nasıl yapabilirim
2.bir önceki yanıtım 4. maddesi gelen sonucu 3. satırda yer alan komisyon oranı ile çarparak % de oranını elde etmek

çok teşekkür ederim.

Hatalı haliyle belgeyi kaydedip foruma ekler misiniz?

Eklediğiniz belgede;
bir adet de mevcut verilere göre olması gereken sonuçları ( % hesaplama dahil) elle hesaplayarak göstereceğiniz ek sayfa olsun.

.

Şöyle deneyin.
TOPLAM kelimesinin konumuna göre tablo istediğiniz gibi genişletilebilir.
Yani son işlem sütunu TOPLAM yazan hücre -1.

VBA:
(39 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...