Soru Disiplin Dosyasında arama yapmak

planyoq

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
123.webp

Resimde ki gibi bir excel dosyam var kişilerin disiplin dosyalarını içeren bunların içinden aradığım kişinin iyi halini kazanmış mı veya infaz edilmeyen disiplini var mı bu tür bilgilere ulaşmak istiyorum örnek dosyanın içerisinde daha iyi görebilirsiniz şimdiden ilginiz için teşekkürler

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@planyoq

Hücreye yazılan kişi için de aynı mantıkla sonuç alınabilir, o kısmı mesele değil.
Her türlü seçeneğe uygun en az 1 satırlık veri olan bir örnek belge üzerinde aşağıdaki kodu çalıştırın (sonuçlar A sütununa yazılacak) .

Sonuçları kontrol edip, geri bildirimde bulunursanız;
kodu, T7 hücresindeki değişiklikle otomatik çalışıp sonucu U7 hücresine yazacak şekilde yeniden düzenleyeceğim.

VBA:
You must log in to view content
(29 satır)

deneme1.webp

Hocam infazı devam eden ve İnfaz edilmeyen gözüküyor ama yasal kaldırılma tarihi bugünden ileri tarihli olanları göstermiyor

@planyoq
Örnek belgenizde, T7'deki değer, D sütununda 1'den fazla kez tekrarlanıyor.
Örneğin T7'ye Kişi 5 yazıldığında 14, 15 ve 16'ıncı satırlardan hangisine göre sonuç bulunup U7'ye yazılacak.
Verilerinizin sıralanmasına ilişkin bir düzen var mıdır?
Örneğin listeniz alfabetik sıralı mıdır ya da M sütunundaki tarihlere göre artan/azalan sıralı mıdır?

.

123.webp

ilk gönderdiğim resimde sağ tarafta 1-2-3 diye belirttim hocam mesela kişi 5 te hem N sütununda infaz edilmedi yazıp hem M sütununda yasal kaldırılma tarihi yok ise 1. olarak onu göstersin eğer o yoksa 2. olan infazı devam eden var ise o eğer o da yok ise 3. sırada M sütununda bugünden ileri bir tarihli disiplini var ise onu göstersin 3 ü de yoksa zaten iyi hallidir İyi halini kazanmış şeklinde belirtilebilir
Sizin söylediğiniz şuan ki örnekte Kişi 5 te 14 ve 15. sütunlarda zaten M sütunundaki tarih bugünden önce olduğu için iyi halini kazanmış onlar önemli değil benim için ben iyi halini bozan şeyleri istiyorum sadece ama 2 tane bozan disiplin var ise yanlarına 1-2-3 diye yazdım 1 var ise 1 yoksa 2 bana birisini gösterse yetiyor hepsi lazım değil

@planyoq

Açıklamalarınızı, tahliye/iyi hal vs gibi kendi kavramlarınızla değil de,
satır/sütun/hücre gibi excel belgesine göre yaparsanız daha iyi bir iletişim kurulmuş olur.

Örnek belgenizdeki verilere göre; Kişi 5, Kişi 6, Kişi 7 ve Kişi 8 için hangi sonucun alınması gerekiyor (ayrı ayrı belirtin) ?
Ya da şöyle sorayım; bu kişiler için, 2 numaralı cevabımdaki kodun (4 numaralı cevaptaki düzeltmenin uygulanmış hali)
A sütununa yazdığı sonuçlardan hangisinin sonuç olarak alınması gerekiyor?
Cevabınızın, "hücredeki tarihe göre" / "M sütununa göre" / "N sütunundaki şu veri nedeniyle"... gibi belge üzerindeki mantığını yazmanız gerekiyor.
Bu kişiler için 1'den fazla satır var ve bunlardan hangisi sonuç olarak alınacak, buna nasıl karar verilecek?

.

11.webp

Hocam örnekte açıklamaya çalıştım sağdaki örneklerden birisini T7 hücresine yazdığımda karşısındaki cevabı almak istiyorum ve bunu T7 hücresine isimi formül ile çekebilirim ancak her seferinde makro çalıştır demeden otomatik yaptırmak mümkün ise o şekilde yapabilmek istiyorum

@planyoq

Açıklamalarınızı, tahliye/iyi hal vs gibi kendi kavramlarınızla değil de,
satır/sütun/hücre gibi excel belgesine göre yaparsanız daha iyi bir iletişim kurulmuş olur.

Örnek belgenizdeki verilere göre; Kişi 5, Kişi 6, Kişi 7 ve Kişi 8 için hangi sonucun alınması gerekiyor (ayrı ayrı belirtin) ?
Ya da şöyle sorayım; bu kişiler için, 2 numaralı cevabımdaki kodun (4 numaralı cevaptaki düzeltmenin uygulanmış hali)
A sütununa yazdığı sonuçlardan hangisinin sonuç olarak alınması gerekiyor?
Cevabınızın, "hücredeki tarihe göre" / "M sütununa göre" / "N sütunundaki şu veri nedeniyle"... gibi belge üzerindeki mantığını yazmanız gerekiyor.
Bu kişiler için 1'den fazla satır var ve bunlardan hangisi sonuç olarak alınacak, buna nasıl karar verilecek?

.
Hocam üstte yazdıklarım ile ilgili örnek ekledim

Ekli dosyalar

@planyoq
Olması gereken sonuçlara ulaşılırken, aynı kişiye ait satırlardaki verilerin birbirleriyle karşılaştırılması yapılırken kullanılacak ÖNCELİK SIRASINI anlayamadım.
Aynı kişiye ait diyelim onlarca satır veri var ve verdiğim ilk koda göre A sütununa yazdırılan ve
her biri de 1'den fazla tekrarlanması muhtemel tüm sonuç seçenekleri oluştu diyelim.
Bu sonuçların kendi arasında bir öncelik sırası olmalı.

Örneğin önce M sütunundaki tarih olan/olmayan, tarihlerden önce/sonra olan, N sütununda VİRGÜL ve TİRE ile ayrılmış tarihlerden önce/sonra olan,
N sütununda .... kelimeleri olanlar, ...... kelimesi olanlardan öncedir/sonradır gibi

M ve N sütunundaki muhtemel veri kombinasyonları arasındaki ÖNCELİK sırasının bilinmesi gerekiyor.

Mevcut verilere ve olması gereken dediğiniz sonuçlara göre bu ÖNCELİK sırasını tam olarak anlayamadım.

Bir seçenek de şöyle düşünülebilir: mevcut koda göre A sütununa (başka sütuna da yazdırılabilir) yazdırılan verilerden,
T7'de seçilen/yazılan kişiye ait olanlar uygun başka bir alanda listelenebilir ve bunlar da sonuç hücresi için (U7)
oluşturulacak VERİ DOĞRULAMA liste kaynağı olarak ayarlanabilir. Siz de bu açılır listeye bakarak uygun olanı seçebilirsiniz.

.

@planyoq
Olması gereken sonuçlara ulaşılırken, aynı kişiye ait satırlardaki verilerin birbirleriyle karşılaştırılması yapılırken kullanılacak ÖNCELİK SIRASINI anlayamadım.
Aynı kişiye ait diyelim onlarca satır veri var ve verdiğim ilk koda göre A sütununa yazdırılan ve
her biri de 1'den fazla tekrarlanması muhtemel tüm sonuç seçenekleri oluştu diyelim.
Bu sonuçların kendi arasında bir öncelik sırası olmalı.

Örneğin önce M sütunundaki tarih olan/olmayan, tarihlerden önce/sonra olan, N sütununda VİRGÜL ve TİRE ile ayrılmış tarihlerden önce/sonra olan,
N sütununda .... kelimeleri olanlar, ...... kelimesi olanlardan öncedir/sonradır gibi

M ve N sütunundaki muhtemel veri kombinasyonları arasındaki ÖNCELİK sırasının bilinmesi gerekiyor.

Mevcut verilere ve olması gereken dediğiniz sonuçlara göre bu ÖNCELİK sırasını tam olarak anlayamadım.

Bir seçenek de şöyle düşünülebilir: mevcut koda göre A sütununa (başka sütuna da yazdırılabilir) yazdırılan verilerden,
T7'de seçilen/yazılan kişiye ait olanlar uygun başka bir alanda listelenebilir ve bunlar da sonuç hücresi için (U7)
oluşturulacak VERİ DOĞRULAMA liste kaynağı olarak ayarlanabilir. Siz de bu açılır listeye bakarak uygun olanı seçebilirsiniz.

.
Hocam bir önceki cevabım öncelik sırasıydı zaten ama tam anlatamadım sanırım öncelik sıralaması şöyle ki

1- Kişide N sütununda infaz edilmedi yazıyorsa ve M sütununda bir tarih yoksa o satır için İnfaz edilmedi yazsın kaç tane tekrar ettiği önemli değil bir kere bile geçse infaz edilmeyen disiplini var yazsın bu ilk kıstas
Eğer infaz edilmeyen yok ise
2- N sütununda İnfaz devam ediyor yazan var ise disiplin infaz ediyor uyarısı versin bu zaten tekrar etmez aynı anda sadece bir disiplin infaz edebiliyor
Eğer N sütununda İnfaz Devam Ediyor yazısı yok ise
3- M sütununda bugünden ileri tarih bulunan bir satır varsa M sütunundaki tarihe göre şu tarihte iyi hal kazanıcak uyarısı alalım
Eğer bu da yok ise İyi halini kazanmış yazabilir

1 ve 3. sırada söylediklerim 1 den fazla tekrar ediyor olabilir 1. sırada söylediğim 100 kere de tekrar etse önemli değil 1 tane buluyorsa o yeterli orda bitebilir. 3. sırada söylediğim en ileri tarihli hangisi ise onu gösterebilir.
Sıralama yukarıda bahsettiğim gibi yani ilk kıstas 1. Sıra N sütununda infaz edilmedi yazıp M sütununun boş olması ikinci kıstas 2. Sıra N sütununda infaz devam ediyor yazması üçüncü kıstas M sütununda bugünden ileri bir tarih var ise ve birden fazla ise en ileri tarih ne ise o

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11