Çözüldü Çaprazara ile Birden Fazla Veri Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

metemax

Normal Üye
Merhabalar

Yotube kanalına yorumda yazmıstım foruma göndermemi istemiştiniz..
dosya ektedir
çok teşekkür ederim destek için

Ekli dosyalar

Çözüm
Selamlar,
Ben Özel destek bölüme genelde girmiyorum.
Öylesine girip de baktığımda, sorunuzu bu bölümde görünce cevap vermeden edemedim.

Bu tip sorularınızı direkt olarak Forum kısmında soru açarak da sorabilirsiniz. O nedenle ve de eklenen dokuman özel bilgiler içermediğinden dolayı, sorunuz Forum bölümüne taşınmıştır.
Bunun için Site kurallarını okuyarak, VIP üye olmanızı önereceğim. Her ne kadar bu konu ile ilgili tam bir bilgim olmasa da, sitenin imkanlarından yararlanabilmek, dosya indirebilmek için VIP üyelik gerekmekte. VIP üye olarak, hem siteye destek olabilir ve hem de sitedeki imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Sorunuz bu tipte ise, yani sorunuzun devamında çok kapsamlı istekler olmayacaksa, ücretsiz olarak...
Selamlar,
Ben Özel destek bölüme genelde girmiyorum.
Öylesine girip de baktığımda, sorunuzu bu bölümde görünce cevap vermeden edemedim.

Bu tip sorularınızı direkt olarak Forum kısmında soru açarak da sorabilirsiniz. O nedenle ve de eklenen dokuman özel bilgiler içermediğinden dolayı, sorunuz Forum bölümüne taşınmıştır.
Bunun için Site kurallarını okuyarak, VIP üye olmanızı önereceğim. Her ne kadar bu konu ile ilgili tam bir bilgim olmasa da, sitenin imkanlarından yararlanabilmek, dosya indirebilmek için VIP üyelik gerekmekte. VIP üye olarak, hem siteye destek olabilir ve hem de sitedeki imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Sorunuz bu tipte ise, yani sorunuzun devamında çok kapsamlı istekler olmayacaksa, ücretsiz olarak Forum kısmından yararlanabilirsiniz. Özel Destek Bölümü de genelde, kapsamlı, çözümü için epey emek gerektiren istekler içindir.
Yani isteğiniz, sorunuzdaki gibiyse ben buradan cevap vermek isterim. Yok, istenilen kapsamlı dır diyorsanız, Özel Destek Bölümüne yazabilirsiniz ve isteğinize bir yönetici arkadaşımız cevap verecektir.

1 -
ÇAPRAZARA işleviyle sonuç elde etmek istiyorsunuz. ÇAPRAZARA işlevi dediğinize göre Excel versiyonunuz Excel2021 ya da Excel 365 olmalı. Ancak talebinizde Excel2019 yazmakta. ÇAPRAZARA Excel 2019 da var mıdır?
Neyse,
ÇAPRAZARA işlevi ile ilk sonuçlar dökülmeli gelir.
Yani formülü K2 hücresine
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
şeklinde yazarsanız, İSTANBUL için sonuç satıra 10000 ve TIR olarak dökülecektir.
Diğer sonuçlar gelmeyecektir.

2 - Excel2021 ve Excel365 için direkt olarak FİLTRE işlevini kullanabilirsiniz.
Bu durumda formülü K2 hücresine
Kod:
(1 satır)
yazdığınızda sonuçlar komple dökülmeli gelir.
Sonuçta İSTANBUL için listede bulunan 3 satır (değer)

10000​
TIR
12000​
TIR
9500​
KAMYON
şeklinde listelenir.

3 - Excel2019 için diyorsanız, Excel'in yeni dinamik dizi formüllerini kullanamayacaksınız demektir. Bunun için de geleneksel formülü K2 hücresine yazıp, sağa ve aşağıya doğru çekmek gerekecektir.
Ayrıca, Bu versiyonda, formüllerden performans bekliyorsanız, Aralıkları, C:D gibi örneğin komple kolonları kapsayacak şekilde yazmamalısınız. Makul bir aralık belirleyip yazabilirsiniz. gerektiğinde formülde bu aralıkları yeniden düzenleyebilirsiniz. (Örneğin ben C2 : C1000 gibi 1000 e kadar bir aralık belirledim.)

Formül K2 hücresine yazılır. Sağa ve aşağıya doğru istenilen adet kadar kopyalanarak (sürüklenerek) çoğaltılabilir.

Kod:
(1 satır)
Bu formüldeki kural : C2:C1000 gibi diğer aralıklar da 999 satır olmalıdır.
Bu formülün sonucunda, varsayalım 5 satır bu formülü kopyaladığınızda, İSTANBUL için 3 satır veri olduğundan 3 satır veri yi verecek ve diğer 2 satır için "" (BOŞ) yazılacaktır.

Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
1