Çözüldü Boş Olmayanlari Siralama Boşlari Yoksayma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada B sütununda B2:B44 aralığında karışık harf sırasında olarak bazı satırlar da boş olarak kayıtlar vardır.
J2 hücresi dizi formülü ve K2 hücresi Dizi formülü forumdaki üstadların yöntemlerine göre düzenlemeye çalıştım. Ancak, B sütunundaki Boş hücreleri 0 Sıfır olarak sıralayarak getirmektedir. ihtiyacım B sütunundaki boş satırları yok sayarak dolu hücreleri sıralaması yapmak için her iki formülü nasıl düzenlemek gerekli.

Ekli dosyalar

Çözüm
Merhaba @KMLZDMR deneyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Alternatif;

Kod:
(1 satır)

Excel 365 Alternatifi;

[formul]=SIRALA(FİLTRE(B2:B32;B2:B32<>""))[/formul]
Merhaba @KMLZDMR deneyiniz.

Kod:
(1 satır)

Alternatif;

Kod:
(1 satır)

Excel 365 Alternatifi;

[formul]=SIRALA(FİLTRE(B2:B32;B2:B32<>""))[/formul]

Çözüm
Merhaba,
Bu dosya ile yukarıdaki 2. penceredeki formüllerden ilki olanı M2:M44 aralığına uyguladıktan sonra
E2 hücresinde boşlukları gizlemiş olarak başka değişle sadece M2:M44 aralığındaki dolu olan içeriğinde veri olanları
açılır liste yapmaya çalıştım.
veri doğrulama, Liste , kaynak alanına şu formülü=KAYDIR($M$2;;;EĞERSAY($M$2:$M$44;"<>");) uyguladım.
Ancak, boş hücreler de listelendi. Boş hücre desem de malum içeriğinde formül var. Sonuçta yukarıdaki kaynak formülün de M2:M44 aralığındaki hücrelerde boş olarak görmediği için açılır listeye değer olmasa dahi getirmektedir.
Açılır listede sadece veri olanları nasıl listeleyebiliriz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Boşluksuz Veri doğrulama konusu yukarıdaki başlıktan bağımsız bir konu yeni konu başlığı altında sorarsanız forum sağlığı açısından daha iyi olur. Böylece bu konuyu arama yapanların aramalarına da takılmış olur. İyi çalışmalar.