Soru Boru kesimde En az fire çıkarma

musti06

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Merhaba yandaki tabloda bulunan belli adet ve ölçüdeki borular 8940 uzunluğundaki borulardan kesilerek çıkaralıcaktır.
Bir boydan En az fire çıkacak şekilde eşleştirmek istiyorum. Bunu nasıl otomatikleştirebilirim. Ya da daha hızlı yapabilirim.
Örnek bir dosya yapmaya çalıştım ekte.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Hocam yapmış olduğunuz makro çok güzel ama ben içinde kaybolduğum için kullanamadım. belli ölçülerde belli sayıda birden fazla borum var.
sabit olan boydan(9100 gibi ) en az fire ile çıkarmak istiyorum. daha basit nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

Hocam yapmış olduğunuz makro çok güzel ama ben içinde kaybolduğum için kullanamadım. belli ölçülerde belli sayıda birden fazla borum var.
sabit olan boydan(9100 gibi ) en az fire ile çıkarmak istiyorum. daha basit nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

Sayın @mb190619 ,

Sorularınız çözümlenmediğinde teşekkür mesajı yazmak yerine sorunuzun çözülmediğini belirtiniz ki çözüm için yardımcı olmaya çalışalım.
Yoksa teşekkürünüz üzerine doğal olarak çözüme ulaştınız sanıp konuyu kapatabiliriz.

Evet, şimdi inceledim, Sayın @Ömer BARAN beyin hazırladığı dosya daha kapsamlı bir dosya, size bunun basite indirgenmişi lazım.
@Ömer BARAN Bey veya başka bir makro üstadımız size gerekli dosyayı hazırlayacaktır. Beklemede kalınız.
İyi günler.

Şefim içinden çıkarım diye düşünmüştüm. o yüzden teşekkür etmiştim.:)
Fakat çıkamadım. sonra tekrar yazdım. Konunun kapatılması konusunda haklısınız. Kusura bakmayın.

Şefim içinden çıkarım diye düşünmüştüm. o yüzden teşekkür etmiştim.:)
Fakat çıkamadım. sonra tekrar yazdım. Konunun kapatılması konusunda haklısınız. Kusura bakmayın.
Estağfurullah, ne kusuru. Sizin için söyledim.
Dosyanızdaki rakamları Sayın @Ömer BARAN Beyin dosyasına aktardım.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Sizin yapmanız gereken;
G1 hücresine hammadde uzunluğunu yazınız,
B3 hücresi itibariyle imal edilecek ürün boylarını yazınız,
D3 hücresi itibariyle üretim miktarlarını yazınız,
A3 hücresi itibariyle son dolu satıra kadar her üretim için alfabetik kod veriniz,
F1 hücresinde yeralan oka tıklayınız.

Dosya hesaplamaları yapacak.
Tabloyu tekrar inceleyiniz.
Yeni giriş için F1 hücresindeki çarpıya basarsanız tablo temizlenir.
Anlamadığınız yer olursa sorunuz.

Ekli dosyalar

Estağfurullah, ne kusuru. Sizin için söyledim.
Dosyanızdaki rakamları Sayın @Ömer BARAN Beyin dosyasına aktardım.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Sizin yapmanız gereken;
G1 hücresine hammadde uzunluğunu yazınız,
B3 hücresi itibariyle imal edilecek ürün boylarını yazınız,
D3 hücresi itibariyle üretim miktarlarını yazınız,
A3 hücresi itibariyle son dolu satıra kadar her üretim için alfabetik kod veriniz,
F1 hücresinde yeralan oka tıklayınız.

Dosya hesaplamaları yapacak.
Tabloyu tekrar inceleyiniz.
Yeni giriş için F1 hücresindeki çarpıya basarsanız tablo temizlenir.
Anlamadığınız yer olursa sorunuz.
Sayın hocam katsayı dediğimiz kısma uzunluğu yazdım (birim mm olacak şekilde) fakat uzunluk kısmına da aynı değer yazılı. C3 itibariyle yazılı olan kısım boşta mı herhangi bir yerde kullanıyor mu

Sayın hocam katsayı dediğimiz kısma uzunluğu yazdım (birim mm olacak şekilde) fakat uzunluk kısmına da aynı değer yazılı. C3 itibariyle yazılı olan kısım boşta mı herhangi bir yerde kullanıyor mu

Bu dosya dediğim gibi kapsamlı bir dosya. Siz C sütununa herhangibir işlem yapmayacaksınız.
Birimleri mm cinsinden yazacaksınız.
Sizin ihtiyacınıza uyarlamak için Sayın @Ömer BARAN Bey üstadımın dosyasında ufak düzenlemeler yaptım. Birimleri mm cinsine çevirdim. Adlandırmalarda ufak değişiklikler yaptım.
Kafanız karışmasın diye C sürununu ve kullanmamanız gereken H ve I sütunlarını gizledim.
Ekli güncel dosyayı deneyiniz.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
9