Çözüldü Birden Fazla Koşula Göre İşlem Yapmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
@Ömer BARAN Beyin Örnek Excel Tablodan Veri Çekmek başlığı altında verdiği aşağıdaki formülü farklı bir ihtiyacımı karşılayacak şekle dönüştürmeye çalışıyorum.

Formül aşağıdaki gibi çalışıyor.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

E Sütununda öğrenci isimleri yazılmadığında yani tüm öğrenciler derslere katıldığında bu alana Tam şeklinde veri yazdırıyorum.

üstteki kodu aşağıdaki şekilde değiştirdim.

Kod:
(1 satır)

"Tam";Veri!$E$1:$E$400 şeklinde ise yani Tam yazan bir içerik varsa 1. işlemini yap yoksa 2. işlemini yap şeklinde çalışacak duruma nasıl çevirebilirim.

KISACA
Diğer şartlar eşleşiyorsa Veri!$E$1:$E$400 arasında bu satırda bulunan DEĞER Tam ise 1. işlemi yap değilse 2. işlemi yap.....

DİĞER ŞARTLAR
(Veri!$D$1:$D$400=AR$4) DERSİN ADI
(Veri!$C$1:$C$400=AR$3) ÖĞRETMENİN ADI
(Veri!$A$1:$A$400=$AM$1) TARİH
(Veri!$B$1:$B$400=AR$5)) SAAT
Eşleşiyorsa
(ESAYIYSA(BUL("Tam";Veri!$E$1:$E$400)))
doğru ise 1. işleme yap...
değilse 2. işlemi yap....

ilk formülün {"";"X"} bu alanında 1. ve 2. işlem olarak bahsettiğim diğer formülleri koydum ancak formüller burada çalışmadı

Örnek dosyaya Örnek Excel Tablodan Veri Çekmek buradaki konudan ulaşılabilir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yanlış mı düşünoyorum emin değilim ama; ilk formüldeki {"";"X"} kısmını {"Tam";"X"} olarak değiştirip deneyin.
İsteğiniz bu mudur?
Örnek belge olmadığından E sütunu nedir/ne işe yarar bilemiyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.webp
    Screenshot_4.webp
    141.7 KB · Görüntüleme: 16
  • ExcelDestekÖrnek_v.2.xlsx
    ExcelDestekÖrnek_v.2.xlsx
    49.8 KB · Görüntüleme: 4
O kısım için aşağıdaki konu sayfasında 15 numaralı cevaptaki ikinci formülü vermiştim.
O formül istenilen sonucu vermiyor mu?

formüllerde sorun yok Ömer Bey

yeni bir durum oluştu.
Veri sayfasında E:E sütununa normalde derslere katılmayan öğrenci isimleri google form aracılığıyla 5/A - 116 - Ali KARA, 5/A - 523 - Veli KISA, 5/A - 561 - Mehmet UZUN şeklinde virgül ile ayrılarak değerler kaydediliyordu.
Ancak bugüne kadar her derste mutlaka en az 1-2 kişi gelmemişti 1-2 isim yazıldığı içinde o formüller 21/26 şeklinde sonuç veriyordu.
Ben o formülde değişiklik yaparak boş alanlarda 26/26 şeklinde gösterilmemesini sağladım.
ancak bugün sınıfın birinde tüm öğrenciler derse katılınca google forma Tam değerini içeren yeni bir seçenek koymak durumunda kaldık
Bu durumda o formülde bir değişiklik yapmam gerekiyor. öncelikle bu hücreye bakacak Tam değeri varsa 26/26 şeklinde gösterecek. Tem değeri yoksa o önceki üstte sizin bahsettiğiniz işlemleri yapacak

Bana sadece şu işlemi yapan formülün düzenlenmiş hali lazım.

(Veri!$D$1:$D$400=AR$4) DERSİN ADI
(Veri!$C$1:$C$400=AR$3) ÖĞRETMENİN ADI
(Veri!$A$1:$A$400=$AM$1) TARİH
(Veri!$B$1:$B$400=AR$5)) SAAT
Eşleşiyorsa
Eşleşen satırın E sütunundaki (Veri!$E$1:$E$400) hücre değeri "Tam" ise XXX yazsın değilse YYY yazsın ekrana... diğer tarafını sanırım ben kurgulayabilirim

Sanırım isteğinizin karşılığı şöyle:
çift tırnak arasındaki AAAA ve BBBB kısmına işlem neyse onu eklersiniz.

Kod:
(1 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar