Çözüldü Bir Başka Sayfada Veri Görüntüleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Çalışma kitabının herhangi bir sayfasında bazı başlıklara ait verileri nasıl çekebilirim?

Normalde düşey ara ile listeleyebiliyoruz ancak ben sadece ihtiyacım olan başlıklara ait verileri çekmek istiyorum. İhtiyaç olan başlıkları düşey ara fonksiyonun da düzenlemenin bir yolu var mıdır? Yada farklı bir fonksiyon mu kullanmak gerekir?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler

Syg,

Çözüm
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Üstteki formül, Sheet1 saydasında A sütununa yazdığınız verileri arar ve 2 sütuna listeler.
Eğer, Sheet1 sayfasının B1 ve C1 hücrelerindeki başlıkları değiştirirseniz, onlara göre otomatik olarak sonuçlarda değişir.
DÜŞEYARA olduğu için sadece A ve B başlıklarını getirmez.
Umarım yeterlidir.
Daha size ilk cevabımdaki video da bunu anlatıyor olmalı.
ARAMA sütununda mükerrerlik yoksa,
bilgisi alınacak sütun başlıklarını DÜŞEYARA formülünü yazdığınız sayfada uygun bir alana yazın/kopyalayın.
DÜŞEYARA formülündeki SÜTUN INDİS sayısını, kopyaladığınız başlık üzerinden KAÇINCI işleviyle bulun.

Merhaba,

Sanırım sorumu yanlış sordum. Yapmak istediğim belirli bir sayfadan belirli başlıkları ve o başlıklara ilişkin içerikleri tüm sütun ve satır içeriklerini kapsayacak şekilde çekmekti. Yani sayfayı bazı başlıklar ve içerikleri dışında kopyalamak. Yada sadece çekmek istediğimiz sütun ve satır ve onlara ilişkin verilerde diyebiliriz.

Ekli dosyamada yapmak istediğim şeyi Index fonksiyonunu kullanarak çözüme ulaştım ve verilerimi çektim.

Peki bu çalışmayı makro ile yapmak istersem hazır bir kod paylaşabilecek olan var mıdır ?

Ve makro dışında çözüme ulaşabileceğim farklı bir yöntem yada formül şekli var mıdır ? (Bunu ,ileride karşılaşabileceğim farklı durumlar için merak ediyorum)

Yardımlarınız için şimdiden tşkler.

Syg,

Ekli dosyalar

Bir şey çektiğiniz yok ki.
Data sayfasından sadece 20 satırlık veriyi yazdırmışsınız.
Bunun için İNDİS'e falan da gerek yok.
A2 hücresine, =Data!C8 yazar 20 satır aşağı çekerseniz aynı şeyleri yazdırırsınız.
Aynı şekilde B ve C sütunlarına da benzer şeyleri...

Kriter nedir, arama değeri nedir bunlar belli değil.
Sheet1 isimli sayfanın A2:A21 aralığına getirdiğiniz o değerler neden orada?

Bu sorulara açıklama getirmezseniz, sizin beyninizden geçenleri anlayacak "yapay" bir zekaya şahsen ben sahip değilim.

Merhaba,

#A2 hücresine, =Data!C8 yazar 20 satır aşağı çekerseniz aynı şeyleri yazdırırsınız.

Cevap: Veri yukarıdaki gibi çekilirse, çekilen sayfadaki satır silindiğinde veriyi çektiğiniz hücreler hata verir.

#Kriter nedir, arama değeri nedir bunlar belli değil.
Sheet1 isimli sayfanın A2:A21 aralığına getirdiğiniz o değerler neden orada?

Cevap: Konu açıkça belli değil mi anlayamadım ? "Yapmak istediğim belirli bir sayfadan belirli başlıkları ve o başlıklara ilişkin içerikleri tüm sütun ve satır içeriklerini kapsayacak şekilde çekmek"

Nitekim örnek olması açısında birinci sayfanın C,H ve o sütunlarından verileri çekmişim.
Örnek dosyayı sitede sürekli talep etmiş olduğunuz gibi orijinal belgeye uygun fazla veri barındırmayan basit bir şekilde paylaştım.

Sorduğum soruya bu şekilde tepki vermenizi anlamış değilim. Şahsen bende artık sorularımı nasıl soracağımı düşünecek "yapay" bir zekaya sahip değilim.

Herkes bir şeyler soruyor ama piyango sürekli bana çıkıyor.

Syg,

Sizin sorularınızı gerçekten anlamıyorum, üzgünüm..
Çünkü kendi aklınızdan geçenleri bizim anlamamızı bekliyorsunuz?
Benim size yardımcı olmak için çabama karşılık daha net anlatmak yerine, yaptığım nüktedan içerikli eleştiriyi yanıtlamayı tercih ediyorsunuz.

Yine söylüyorum.
Dosyanızda bir veri listeleme işlemi vs yok.
DATA sayfasındaki ilk 20 satırı çekmişsiniz sadece..
İNDİS ile falan kendinizi yormayın, maden DATA!C2'nin bozulacağına inanıyorsunuz, o zaman A2 hücresine =Data!C8:C27 yazın gitsin.. Aynı veriler gelecek.
Hatta hiç zorlamayalım, Sheet1 A2'ye =AL(SÜTUNSEÇ(Data!A8:AC25000;3;8;15);20) yazın gitsin.

Şimdi soruyorum, burada bir listeleme mi var sadece belli bir alanın hiç bir koşulsuz vs yazdırılması mı?

Siz ne istediğinizi anlatmadığınız müddetçe, böyle kelime oyunları ile konular geçer gider.

Sizin sorularınızı gerçekten anlamıyorum, üzgünüm..
Çünkü kendi aklınızdan geçenleri bizim anlamamızı bekliyorsunuz?

Cevap: Açıkçası bende aynı şekilde sizin ile aynı dili konuşmamamıza rağmen bizden sizin dilinizle ve sizin anlayacağınız şekilde anlatmamızı beklediğinizi düşünüyorum. Bunu daha öncede ifade ettim.

Benim size yardımcı olmak için çabama karşılık daha net anlatmak yerine, yaptığım nüktedan içerikli eleştiriyi yanıtlamayı tercih ediyorsunuz.

Cevap: Bu siteye çok uzun zamandır üyeyim. Ve bütün yazışmaları okuyabilirsiniz. Diğerleri gibi karşılık vermek yerine hep kendi adıma nerede yanlış yaptığımı düşünerek sizin tanımlamış olduğunuz nüktedan içerikli eleştirilere hiçbir zaman karşılık vermedim. Ama bus efer gerçekten hala neyi yanlış yapıyorum anlamış değilim. Gayet açık anlattığımı düşünüyorum.

Yine söylüyorum.
Dosyanızda bir veri listeleme işlemi vs yok.

Cevap: Aynı dili konuşmadığımızı buradan anlayabilirsiniz. Sizin için veri nedir anlayamıyorum. Bana göre birinci sayfadan çektiğim bilgileri ben veri olarak nitelendiriyorum.

DATA sayfasındaki ilk 20 satırı çekmişsiniz sadece..

Cevap: Evet normalde 231 ci satıra kadar veri var (bana göre veri) ama ben sadece örnek olması açısında belirli bir satıra kadar çektim sadece.

İNDİS ile falan kendinizi yormayın, maden DATA!C2'nin bozulacağına inanıyorsunuz, o zaman A2 hücresine =Data!C8:C27 yazın gitsin.. Aynı veriler gelecek.

Cevap: Veri çekmiş olduğum sayfadan 17 ci satırı sildim. Sonuç aşağıdaki gibi.

1691701192666.webp

Hatta hiç zorlamayalım, Sheet1 A2'ye =AL(SÜTUNSEÇ(Data!A8:AC25000;3;8;15);20) yazın gitsin.

Cevap: Bu formül sonuca ulaştırıyorsa evet ( ama ben anlatamıyorum galiba)

Şimdi soruyorum, burada bir listeleme mi var sadece belli bir alanın hiç bir koşulsuz vs yazdırılması mı?

Cevap: Burada cevabım ne olmalı bilemiyorum eğer ilk sayfada tüm dataların gelmesini istediğim kolon ise ( ve siz bunu belli bir alanın hiç bir koşulsuz vs yazdırılması) şeklinde tanımlıyorsanız evet bu. Yani belirli kolonlardaki tüm bilgilerin koşulsuz diğer sayfaya geçmesi.

Syg,

Görkem bey (umarım doğru hitap ediyorumdur), söyleyeceğiniz tek şey, 3 sütuna yazdırdığınız verilerin yazdırılma amacı nedir?
Bu 3 sütundan hangisi sizin sonraki sütunlar için kriter olacak.
Bana şunu diyebilirsiniz mesela:
"Ben Sheet1'in A sütununda 20 tane kafama göre değer yazıp, yanına ise o değerlere denk gelen H ve O başlıklı verileri getirmek istiyorum. A sütununa ben istediğim şeyi yazarım, bunu anlamanıza gerek yok"
O zaman ya formül ya da makro ile istediğiniz verileri yazdırırız.
Diyeceğiniz inanın sadece bu ya da buna benzer bir açıklama...

Böyle bir şey yoksa, siz üstteki başlıklara göre hep 20 satır gelsin istiyorsanız; bir önceki verdiğim cevaptaki AL ile başlayan formülü kullanabilirsiniz.
Eğer formülün, Sheet1 sayfasının A1, B1, C1 deki değerlerine yazdığınız başlıklara göre listeleme yapmasını istiyorsanız;
Kod:
(1 satır)
Başka da diyecek kelamım yok..
Yazdıklarım işinizi görmüyorsa, elimden başka bir şey gelmez.

Merhaba,

Ben Sheet1'in A sütununda 20 tane kafama göre değer yazıp, yanına ise o değerlere denk gelen H ve O başlıklı verileri getirmek istiyorum. A sütununa ben istediğim şeyi yazarım, bunu anlamanıza gerek yok"
O zaman ya formül ya da makro ile istediğiniz verileri yazdırırız.
Diyeceğiniz inanın sadece bu ya da buna benzer bir açıklama...

Cevap: Evet hocam istediğim tam olarak bu. Hatta bu başlıklar artabilir.

Ama ben soruları komplike yazdığımda da fırça yiyorum basit bir şekilde yazdığımda da. Nasıl anlaşacağız bilemiyorum.

Her ikisinde de faturayı bana kesiyorsunuz hocam :) Yine de canınız sağ olsun.

Syg,

Kod:
(1 satır)
Üstteki formül, Sheet1 saydasında A sütununa yazdığınız verileri arar ve 2 sütuna listeler.
Eğer, Sheet1 sayfasının B1 ve C1 hücrelerindeki başlıkları değiştirirseniz, onlara göre otomatik olarak sonuçlarda değişir.
DÜŞEYARA olduğu için sadece A ve B başlıklarını getirmez.
Umarım yeterlidir.
Daha size ilk cevabımdaki video da bunu anlatıyor olmalı.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11