V

Soru Bir Aylık Veriyi Günlere Bölme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan volkand
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

volkand

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Gelir, bütçe ve geçen yıl karşılaştırmalı bir gelir raporu hazırlayacağım. Gelir rakamları hergün artarak satırlara geliyor fakat bütçe ve geçen yıl rakamları zaten oluşmuş durumda. bu toplu rakamları da gün gün ilerleyecek ve ay sonunda toplam rakama ulaşacak şekilde karşılaştırmalı hangi formülle yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

hazırlamak istediğim örnek tablo

GELİRBÜTÇEGEÇEN YIL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL

Merhaba,

Gelir, bütçe ve geçen yıl karşılaştırmalı bir gelir raporu hazırlayacağım. Gelir rakamları hergün artarak satırlara geliyor fakat bütçe ve geçen yıl rakamları zaten oluşmuş durumda. bu toplu rakamları da gün gün ilerleyecek ve ay sonunda toplam rakama ulaşacak şekilde karşılaştırmalı hangi formülle yapabilirim, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

GELİRBÜTÇEGEÇEN YIL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL

Sayın @volkand
Forumumuza hoş geldiniz.
Lütfen öncelikle linklerdeki konulara bakınız.

Merhaba,

GELİRBÜTÇEGEÇEN YIL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
0,00 TL0,00 TL0,00 TL
hazır bir tablom yok, formül koyamadığım için sizden bilgi istemiştim.

@volkand
Ekran görüntüsü yerine, eklediğiniz görsele uygun bir excel belgesi oluşturup,
belge içerisinde, şu sayfada/şurada/şu satırda/şu sütunda olması gereken şudur diye örneklendirme yapıp,
bu sonuca nasıl ulaştığınıza dair net açıklama da eklersiniz daha hızlı sonuca ulaşırsınız.

@volkand
Ekran görüntüsü yerine, eklediğiniz görsele uygun bir excel belgesi oluşturup,
belge içerisinde, şu sayfada/şurada/şu satırda/şu sütunda olması gereken şudur diye örneklendirme yapıp,
bu sonuca nasıl ulaştığınıza dair net açıklama da eklersiniz daha hızlı sonuca ulaşırsınız.
tablo ekledim

Ekli dosyalar

İlgileneyim istedim ama neyi neye göre ne yapmak istediğinize dair hiç bir bilgi yok.
Hangi sayfanın hangi hücresine neye göre nereden ne gelecek?
Bir kaç tane doğru cevabı formülsüz elle yazıp açıklama eklerseniz büyük ihtimal istediğiniz formüle ulaşırsınız.
anlatmak istediğim şu, örnek olarak ekte gerçekleşen hücresine başka bir sayfadan rakamlar toplanarak geliyor, bütçe ve geçen yıl rakamları ise tek bir rakam ve ben bu rakamı aya bölüp günlük gerçekleşen ile birlikte karşılaştırmalı gitmek istiyorum.

yani bütçe aylık bütçe rakamını ve geçen yıl aylık rakamını 30 a böleceğim gerçekleşen ile birlikte karşılaştırmalı gidecek 30 günün sonunda ana toplamlara ulaşacak

Ekli dosyalar

Dosyanızda yine bir anlatım yok. Formül hangi hücrede olacak?
Ney, nereden, neye istinaden gelecek?
Belki bir yandan işyerinde hesaplarla uğraştığım için ben anlayamıyorumdur sizi.
Umarım anlatmak istediğinizi anlayan birisi çıkar da yardımcı olabilir.

Dosyanızda yine bir anlatım yok. Formül hangi hücrede olacak?
Ney, nereden, neye istinaden gelecek?
Belki bir yandan işyerinde hesaplarla uğraştığım için ben anlayamıyorumdur sizi.
Umarım anlatmak istediğinizi anlayan birisi çıkar da yardımcı olabilir.
daha açık nasıl anlatayım bilemiyorum ki, ekte tabloda bir bütçe ve geçen yıl rakamı var. 30 a bölüyoruz bu rakamı bir günlük karşılığını hücreye atmak istiyorum, ay sonunda da genel toplama ulaşsın o kadar.

Ekli dosyalar

• Resim1.webp
    Resim1.webp
    104.6 KB · Görüntüleme: 3
Daha açık anlatmanın yolunu hemen hemen her mesajda yazdık aslında.
Yapmak istediğiniz şeyi, yapmak istediğiniz hücrelere formülsüz bir şekilde manual olarak yazıp, bu sonucun bu hücreye nereden, neye istinaden geldiğini açıklayıp "ben bu manual olarak yaptığım şeyi formülle yapmak istiyorum" demeniz yeterli.

ekte tabloda bir bütçe ve geçen yıl rakamı var. 30 a bölüyoruz bu rakamı bir günlük karşılığını hücreye atmak istiyorum

Bu açıklamanıza göre yapmak istediğiniz sadece bu ise =$K$5/30 yazmanız yeterli.