Çözüldü bileşik faiz tablosu excel de hesaplama.

Semihaltiparmak

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
soru: 755.000 TL paranın %9,5 yıllık faizle 4 yıl 7 aylığına bankaya yatıran kişinin alacağı bileşik faiz şeklinde ne kadar para kazandıracağını, Excel programında yapınız.

Merhaba arkadaşlar bileşik faiz ile ilgili bir tablo yaptım ama yanlış yapmış olabilirim bi bakıp yardım ederseniz teşekür ederim. allah razı olsun yardımınızdan dolayı. acil bu konuyu yetiştirmem lazım bi baksanız iyi olur.

Ekli dosyalar

Sayın @Semih altiparmak .
Tablonuzda hesaplama bakımından sorun yok.

Gelir Vergisi Kesintisi, faiz geliri üzerinden, faiz elde edilenden alınan (kesilen) vergidir.
Oysa BSMV, bankanın komisyon vs gelirleri üzerinden hesaplanır ve bankanın ödeyeceği vergidir (KDV gibi).

Belgenizde yine Gelir Vergisi Kesintisine (stopaj) BSMV demişsiniz. Belirttiğim gibi, hesaplanan vergi faiz gelirinden ÇIKARTILIYOR.
Dolayısıyla faiz geliri elde edenin ödediği bir vergi (kesinti).

Alttaki tablo oluşturulmadan tek formülle nihai sonuç alınması mümkün onu ileteyim.
Aşağıdaki formül, F18 hücresindeki değeri, yani 4 yıl 7 ay sonunda vergi kesintisinden sonra kalan net faiz + anapara tutarını verir.

Formüldeki 4 sayısı 4 yılı, 7 sayısı da 7 ayı gösteriyor.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Gösterecek bir şey yokki.

Önceki cevapta da yazmıştım;
-- yıllara/aylara göre hesaplama yaptığınız tabloyu kullanacaksanız, eklediğiniz belgedeki hesaplamalarda bir sorun yok.
-- yıllara/aylara göre ayrı ayrı hesaplama yaptığınız tabloyu kullanmadan, verilen süre sonunda elde edilecek anapara+faiz-vergi
tutarını (yani, süre sonundaki net yeni para) , önceki cevabımda verdiğim formülü istediğiniz bir hücreye uygulayarak da aynı sonucu ayabiyirsiniz. Verdiğim formülün sonucu, örnek belgenizde F18 hücresindeki değeri, yıllık - aylık tablo yapmadan veriyor.

.