Çözüldü Baş Harfine Göre Veri Doğrulama

gokhany

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İnternetten bulduğum bir veri doğrulamasını sayfa1 E sutunlarına nasıl uygularım. İlk sayfada B1 'de ad doğrulaması ve formülü var. Bunu Sayfa 1 dede yapmak istiyorum.

Ekli dosyalar

Sayfa 1 E2 hücresine Veri doğrulama formülü olarak aşağıdakini giriniz. Hata Uyarısındaki Tiki kaldırıp Tamam a basın. Daha sonra E2 nin sağ alttaki Tutamacı formül gibi istediğiniz sütun kadar sürükleyin.

[formul]=DOLAYLI("'Baş harfine göre'!A"&KAÇINCI(E2&"*";'Baş harfine göre'!A:A;0)&":A"&EĞERSAY('Baş harfine göre'!A:A;E2&"*")+KAÇINCI(E2&"*";'Baş harfine göre'!A:A;0)-1)[/formul]

Sayfa 1 E2 hücresine Veri doğrulama formülü olarak aşağıdakini giriniz. Hata Uyarısındaki Tiki kaldırıp Tamam a basın. Daha sonra E2 nin sağ alttaki Tutamacı formül gibi istediğiniz sütun kadar sürükleyin.

[formul]=DOLAYLI("'Baş harfine göre'!A"&KAÇINCI(E2&"*";'Baş harfine göre'!A:A;0)&":A"&EĞERSAY('Baş harfine göre'!A:A;E2&"*")+KAÇINCI(E2&"*";'Baş harfine göre'!A:A;0)-1)[/formul]

Hocam ben dosyama uyarlayamadım. Giden Ve Rapor diye iki ayrı sayfam var. Ad Soyad ve malzeme adı olan bütün satırlara bu veri doğrulamayı yapmak istiyorum. Baş harflerini yazınca o harfteki liste açılsın.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Hocam listeye karton girip A/Z ye sıraladım. Giden de k harfi yazdığımda veri doğrulama çalışmadı. Gidende B ve C sütunları ve Rapor sayfasında sadece B1 hücresi ad soyad yeter

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221128-223644_Excel.webp
    Screenshot_20221128-223644_Excel.webp
    26.2 KB · Görüntüleme: 8
  • deneme (15).xlsx
    deneme (15).xlsx
    50.1 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_20221128-224116_Excel.webp
    Screenshot_20221128-224116_Excel.webp
    32.6 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
O hücrede daha önce bir malzeme seçildiğinden ve malzeme seçiliyken siz LİSTE sayfasına yeni bir malzeme eklediğinizden ötürü ve DOLAYLI işlevinin yapısından dolayı oluyor. Alt satırlara sadece k yazın işlev tetiklenir karton yazar. Sonra tekrar C2 ye k yazınca çıkar.

gokhany neyi kabul etmeyecek... Ali yazınca Ali yi de gösterir Alim i de Alime yide gösterir. Tabi bu kelimeler listeniz de varsa kale yazınca kale yide gösterir kalemi de gösterir siz hangisine tıklayıp seçerseniz onu hücrede gösterir.. Aramalı liste yapabilmek için HATA UYARISI tiki açılmak zorundadır. Hata versin başka birşey girilemesin gibi bir alternatif yoktur. Ya Aramalı Açılır Liste kullanmayacaksınız hata verecek yada bu şekilde kullanacaksınız. İyi çalışmalar..

gokhany neyi kabul etmeyecek... Ali yazınca Ali yi de gösterir Alim i de Alime yide gösterir. Tabi bu kelimeler listeniz de varsa kale yazınca kale yide gösterir kalemi de gösterir siz hangisine tıklayıp seçerseniz onu hücrede gösterir.. Aramalı liste yapabilmek için HATA UYARISI tiki açılmak zorundadır. Hata versin başka birşey girilemesin gibi bir alternatif yoktur. Ya Aramalı Açılır Liste kullanmayacaksınız hata verecek yada bu şekilde kullanacaksınız. İyi çalışmalar..
Hocam manuel girişlerden bahsetmiştim. Listeden seçmeden yazarsak diye kastetmiştim. Hata versin diye

Neden anlamak istemiyorsunuz ve yazdıklarımı neden tam okumuyorsunuz. 1. mesajdan itibaren HATA UYARISI tiki açılmak zorundadır diye yazıyorum. hata uyarısı tiki tıklanınca manuel girişlerde liste harici veri girince uyarı vermez. Aramalı liste yapmak için bu HATA UYARISI açılmalıdır. Daha fazla sorularınız var ise yeni konu açıp sorunuz...

Konuyu başlatan
Normal Üye
İstanbul
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10