Çözüldü Aynı adrese xlsm ve pdf kaydet

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
örnek dosyayı aynı klasöre hem xlsm hemde pdf olarak kaydetmek istiyorum
bu işlemi yapan bir kodum var bu kodda PDF olarak kaydederken küçük bir düzenlemeye ihtiycım var
PDF i D sütunu son dolu satır ve 17 satır son dolu sutun aralığını PDF olarak kayıt yaptırmak için desteginizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Sayın Selman Elinize sağlık teşkekür ederim çözüldü

Ayrı bir konu Açmama gerek varmı bilmiyorum
Tablo1 Den Tablo2 butonla geçişte K17 AN 118 hüçre Aralığındaki veriler Tablo2 aktarılıyor bu işlem sırasında her iki tablodaki
D Sütunu son dolu satırdan sonraki boşlar gizlense sütun olaraktda 17 satır son dolu sütündan sonrakiler gizlense bu işemi yapan kodda revize riça etsem sizden.

Soruyu doğru anladıysam sayfa koruması koymadan önce aşağıdaki kodu çalıştırınız:

Kod:
You must log in to view content
(6 satır)

Sayın Selman
Tablo2 ye geçiş yapamıyorum işlem sadece tablo1 de ğerçekleşiyor
boş satır ve sütunlar tablo2 ye geciş butonu tıklandığında gizlenecek tablo2ye geçilecek

kod sadece boş sütunları gizliyor D sütununu baz alarak boş satırlarıda gizlemesi gerekiyor

İki tablo AO sütünü (41. sütün) ile ayrıldığından aşağıdaki şekilde deneyelim:
bilerek mi yaptınız emin değilim fakat makro bitiminde enableevents=false kalıyor.. dikkat

Kod:
(20 satır)

İki tablo AO sütünü (41. sütün) ile ayrıldığından aşağıdaki şekilde deneyelim:
bilerek mi yaptınız emin değilim fakat makro bitiminde enableevents=false kalıyor.. dikkat

Kod:
(20 satır)
Sayın Selman Tablo1 için çözüldü elinize sağlık
Anı işlemi Tablo2 nin kodundada rica ediyorum sizden

Tablo2 için ilk verdiğim kod çalışıyordu diye anlamıştım. Tablo2 de onu Tablo1 de yukardaki kullanılmalıdır.
Sayın Selman dosyanın son hali ektedir.
iki taplo içinde boş satır ve boş sütun gizleme tamamdır.fakat tablonun toplanının dışında kalan sutun ve satırları gizlemese olurmu bu alanlara yeni tablolar elenecektir.

Boş Satır Ve Sütunları gizleme olayını Satırlar için D18 D118 arasında
Sütunlar içinde
Tablo1 de K17 AN17 aralığındaki boşları gizletebilirmiyiz
Tablo2 de AP17 BS17 aralığındaki boşları gizletebilirmiyiz

Ekli dosyalar

Sayın Selman Konuyu çözüldü olark işaetlemiştim üzgünüm
fakat her iki tabloyuda PDF yaptığımda sayfanın ortasında ve üsbölümler olmadan pdf yapıyor.

Ekli dosyalar

Dosyanın son halini paylaşırsanız bakayım.. PDF yapma makronuzda hata mesajlarını kapatmışsınız. Bir hata oluşuyorsa da bunu görmüyor olabilirsiniz. Bendeki son dosya üzerinden denediğimde 4. satırdaki başlık bilgileri geliyor..

Sn. Akif
Gönderdiğiniz dosyadaki PDF kodu şu E8 hücresinden başlayarak aktarım yapıyor. Oysaki sizin B4' den başlatmanız lazım. İlk paylaştığınız dosyada bu değer B2 idi. Aşağıdaki E8' i B4 yada B2 ile değişitirip denermisiniz?

ActiveSheet.Range("E8:" & Cells(r, c).Address).ExportAsFixedFormat xlTypePDF, yol & isim & ".pdf"

Sayın SELMAN
Küçük bir sorunum var Tabloların kullanım alanı dışında kalan tüm satır ve sütunları gizliyorum
ama Tablolar arası geçişte kendim bir kereye mahsus bir daha kullanmamak üzere gizlediğim satırlar açılıyor.

Ekli dosyalar

Problemi tam anlamadım.. 18-118. satır arasında boşlar gizlensin istediğiniz için bu şekilde bu şekilde. Daha aşağılarda satırlar da mı gizlenecek?

Boş Satır Ve Sütunları gizleme olayını Satırlar için D18 D118 arasında
Sütunlar içinde
Tablo1 de K17 AN17 aralığındaki boşları gizletebilirmiyiz
Tablo2 de AP17 BS17 aralığındaki boşları gizletebilirmiyiz

Problemi tam anlamadım.. 18-118. satır arasında boşlar gizlensin istediğiniz için bu şekilde bu şekilde. Daha aşağılarda satırlar da mı gizlenecek?
satır ve sütunlar için bu verdiğim aralıklar okey zaten çözdünüz teşekkür ederin yine bu aralıklarda ihtiycım kadar satır ve sütunu butonlar ile açıp gizleye biliyorum

Sorun 118 satırdan sonrakileri toplu secip gizliyorum bir daha ben açmadığım sürece görünmemesi gerekir. AFTER ve BEFORE butonlarına bagldımız kodlar 118 satırdan sonraki gizlediğim satırları tekrar açması sorun

Bu kod önce tüm satırları açıyor:
.Rows("17:" & .Rows.Count).EntireRow.Hidden = False

bunun yerine
.Rows("17:118").EntireRow.Hidden = False gibi deneyiniz. Hem aftter hem befor makrolarında...

Size bir ipucu vereyim.. Bu gibi istenmeyen durumlarda kodunuzu F8 ile adım adım çalıştırın. Hangi satırda problem oluşuyorsa o satırla ilgili bir şey yapmak gerekiyor demektir.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
20