C

Çözüldü ara bul getir

celalettin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ek excel dosyamdaki C4 hücre yazdığımı " Ø43mm(h11) x 3000mm ±100mm Mil" veya içinde "Ø43mm(h11)"/"Ø43mm" yazdığımda bulup liste(D5 den başlayıp->92000 satıra kadar gidiyor.) halinde yapmak istiyorum. Formül konusunda yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Selamlar,

Eki incelersiniz....

"Satır Sayım Her Ay Artmaktadır" ifadenizden dolayı Dinamik alan kullanmak gerekir. Aksi halde her ay formüllerdeki hücre aralıklarının güncellenmeleri gerekli... Bunun için Ad Tanımlamaları ile dinamik alanlar oluşturuldu ve formüllerde kullanıldı.

Ekli dosyalar

Sayın @celalettin
Sorunuz çözüme ulaştı ise cevabını olduğunu düşündüğünüz mesajın sağ tarafında ÇÖZÜLDÜ ikonunu tıklarsanız konuyu kapatmış oluruz.

1600860099575.png
ÇÖZÜLDÜ İKONU

Malzeme kolonuna ait dinamik alan ad tanımlaması yapıldı (Malz)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Formül Malzeme kolonundaki verileri getirecek şekilde düzenlendi.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Dinamik alan tanımlamasındaki
"K" ad tanımlaması Listedeki satır adedini verecek şekilde formüle edilmelidir.
Daha sonra da URUN ad tanımlamasında
=KAYDIR(VERİ!$C$3;;;K;1)
formülünde, K ad tanımlaması kullanılmıştır. KAYDIR işlevi ile dinamik alan, K = 17 satır olduğundan VERİ!$C$3 den itibaren 17 satırlık alan olur. Yani VERİ!$C$3 : $C$19

Not : Ben tüm ad tanımlamalarını yaptım... Listenin komple kolonları gelecekse, ad tanımlamaları yapılmadan da formüle edilebilir. Fakat ad tanımlamaları daha garantili yol...(Aralara kolon eklenebilir, vs....)

Ekli dosyalar