Çözüldü 3 Sütunuda Boş Olmayan Satırları Saydırmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Görsel ve örnek dosya ile açıklamaya çalıştığım ve başlıkta da belirttiğim gibi örnek dosyamda C1:E12 alanında C, D ve E sütunlarının 3 tanesi de boş değilse o satırı 1 olarak saydırmak ve $B$13 hücresinde bu satırların toplamını almak istiyorum.
Bunu nasıl yapabilirim?

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Teşekkür ediyorum @PriveT ve @52779
inceleyip değerlendiriyorum
Ben daha çok SATIRSAY() formülüyle yapmaya çalışıyordum. sanki bu şekilde daha kısa olacak gibi
@Ömer BARAN beyin SATIRSAY(C2:E2<>"") şeklinde bir formülünü not etmiştim ama şuan bulamıyorum.

SATIRSAY(C2:E2<>"") şeklinde tüm sütunları boş olanlar kolaylıkla ulaşılıyor. Ama bunualt alta olan sütunlara adapte edemedim

Alternatif
Teşekkür ediyorum @PriveT ve @52779
inceleyip değerlendiriyorum
Ben daha çok SATIRSAY() formülüyle yapmaya çalışıyordum. sanki bu şekilde daha kısa olacak gibi
@Ömer BARAN beyin SATIRSAY(C2:E2<>"") şeklinde bir formülünü not etmiştim ama şuan bulamıyorum.

SATIRSAY(C2:E2<>"") şeklinde tüm sütunları boş olanlar kolaylıkla ulaşılıyor. Ama bunualt alta olan sütunlara adapte edemedim

@Ömer BARAN Bey üstadım yapmışsa doğrudur ama belki de karıştırıyorsunuz.
Ben kafamda oturtamadım, Satırsay ile yapılabilir mi acaba? :unsure:

Sayın PriveT bende sonucu 4 olarak buldu. Nerede hata yapıyorum?
Sayın @KMLZDMR ,
Sizin yaptığınız işlem hücrelerin dolu olup olmadığına bakmaksızın işlem yapıyor.

=SATIRSAY(C1:E12<>"")/3 burada 1. satır ile 12. satır arasını sayıyor. Yani sonuç 12. sonra da 3'e bölüyor.

=SATIRSAY(C1:E12<>"")/SÜTUNSAY(C1:E12) burada satır sayısını sütun sayısına bölüyor.

Siz hücre içeriğini komple silseniz de , hepsini doldursanız da formüllerinizin sonucu hep 4 rakamını verecek.

Soruda istenilen şey 3 sütunu da dolu olan satır sayısını bulmak.

Ekli dosyayı incelerseniz sonuç bu dosyada 3 çıkmalı.
Sizin formüllerde sabit 4.

Ekli dosyalar

Sayın @KMLZDMR ,
Sizin yaptığınız işlem hücrelerin dolu olup olmadığına bakmaksızın işlem yapıyor.

=SATIRSAY(C1:E12<>"")/3 burada 1. satır ile 12. satır arasını sayıyor. Yani sonuç 12. sonra da 3'e bölüyor.

=SATIRSAY(C1:E12<>"")/SÜTUNSAY(C1:E12) burada satır sayısını sütun sayısına bölüyor.

Siz hücre içeriğini komple silseniz de , hepsini doldursanız da formüllerinizin sonucu hep 4 rakamını verecek.

Soruda istenilen şey 3 sütunu da dolu olan satır sayısını bulmak.

Ekli dosyayı incelerseniz sonuç bu dosyada 3 çıkmalı.
Sizin formüllerde sabit 4.
şimdi anladım.... teşekkür ederim.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bilgisayarı açarken hiç bir cevap gelmemiş olacağından özelliklede @Ömer BARAN Bey'in cevap yazmamasından korkarak açım :)

Korkuyorum çünkü çok soru sorarak yıldırmış olmaktan,

İstiyorum çünkü kodlama mantığımızın benzer olmasından ya da haddimi bilmek anlamında @Ömer BARAN Bey'in olaylara yaklaşımı ve bakış açısı bana cazip geliyor. Diğer forumda da xxxx rumuzlu bir arkadaşta bu durumu hissetmiştim :)

Peki beni cezbeden ne tüm cevaplarındaki cevaplar bir bütünlük oluşturuyor. Yani bu forumdaki tüm cevaplarını toplayıp bir excel kitap oluştursan sanırım çok tutardı. Hatta hep içimden geçen bir şeyi yazayım. Selçuk bayraktar olsaydım @Ömer BARAN Beyi sıfırdan Tiha-İha sistemlerinde hiç anlamam dese bile yüksek miktarlarda ücretle coder olarak iş teklifinde bulunurdum. :)
Elbette forum içinde çok önemli ve değerli bu kadar çizgisini bozmadan ve her gece aynı tarzda ve güzellikte cevap yazması takdire şayan.
Ülkemizde böyle cevherlerin olması onur verici. Bu güçleri birleştirdiğimizde Microsoft'un tahtını sallamamak için hiç bir engel yok...

Konumuza dönersek;
Bu kadar cevap ve öneri yazılması beni her zamanki gibi memnun etti. Çok memnun oldum cevap yazan her arkadaşa ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Cevapların çok olması farklı düşünce ve yaklaşımların çok olması anlamına geliyor.
Bu durum sadece buradaki soruya karşılık cevaplar anlamına gelmiyor.
Üstteki cevaplardan ihtiyacı görmeyen bir cevap olsa bile bir kaç gün sonra yazılan başka bir kodlamasıyla ya da mantığıyla katkıda bulunabiliyor.

Tekrardan tüm arkadaşlara değer verip cevapladıkları için teşekkür ediyorum.

Bu soru aslında önceden de sorduğum koşullu biçimlendirme sorusuyla birleştirilerek başka bir soru için zemin anlamındaydı inşallah o sorumu hazırlayacağım birazdan :)

[formul]=TOPLA.ÇARPIM(--(ALTTOPLAM(2;KAYDIR(C1:E1;SATIR(C1:C12)-5; ))=0)*(C1:E12=""))/EĞERSAY(C1:E1;"<>1<")[/formul]

Bu şekilde de sonuç veriyor @52779 hocamın formülüyle benzer ama Formül Bitişik Hücreleri Atlıyor uyarısı veriyor. Oysa bitişik hücre yok bu alanlar içinde...
Bunun sebebi ne olabilir?