Hexadecimalden Decimale Decimalden Hexadecimale Çevirme

Hexadecimalden Decimale Decimalden Hexadecimale Çevirme isimli dosyada, her iki formülün birbirlerine çevirme işlemleri örneklendirilmiştir.

Hexadecimal sayı sisteminde 0 - 9 arası rakamlar 0 - 9 arasındaki sayı değerlerini A - F arasındaki harfler de sırasıyla 10 , 11 , 12 , 13 , 14 ve 15 sayı değerlerini gösterirler.

Haxadecimalden Decimale ya da Decimalden Hexadecimale çevrimler belirli sınırlar dahilinde Excelin yerleşik fonksiyonları olan, HEX2DEC ve DEC2HEX ile yapılabilir.

Decimalden Hexadecimale Çevirme

Hexadecimalden Decimale Çevirme

Burada, Analiz amaçlı olarak diğer işlevleri kullanarak çevrimler yapıldı. Çevrimlerin matematiksel olarak anlamları anlatılmaya çalışıldı. Örnek olarak , 2AF3 hexadecimal sayısının decimal olarak karşılığını hesaplamak istersek (2 × 16³) + (10 × 16²) + (15 × 16¹) + (3 × 16⁰ = 10995 bulabiliriz...

Not : Excel de sayıların saklanması 15 basamak ile sınırlıdır. Basamak sayısı 15 den fazla ise, 15 den sonraki basamaklara otomatik olarak 0 konulur ve sayı değil METİN olur.


Özellikler listesinde kullanılan Excel Formülleri de sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Hexadecimalden Decimale Decimalden Hexadecimale Çevirme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Alttaki gibi bir tablonuz olduğunu varsayalım.

Örnek Tablo

Normal şartlarda B2:B7 aralığını kopyala deyip, C2 hücresine yapıştırdığımızda; B2:B8 aralığındaki verilerin aynısı C2:C8 aralığına yapıştırılır ve C4 hücresinde bulunan HAYIR değeri silinir. B2:B8 aralığında bulunan EVET değerlerini HAYIR değerini koruyarak yapıştırmak istersek;
Kopyala -> Özel Yapıştır seçeneklerinden -> Boş Olanları Atla seçeneğini işaretlememiş yeterli olacaktır.

Boş Olanlar Nasıl Atlanır?
Yükleniyor...