Filtrelenmiş Verilere Göre Sayma Yapma

Filtrelenmiş Verilere Göre Sayma Yapma isimli dosyamız, sayfalarınızda filtre kullandığınız verilere göre işlem yapmayı öğretir.

Excel'de en sık ve bana göre yanlış olan işlem, verilere ait özet satırlarının verilerin en altında tutulmasıdır. Örneğin yapılan satışlar için alınacak toplamlar alt satırda olur. Bu durum yeni veriler eklenmesi halinde, satırlardaki formüllerin silineceği ve aynı işlemin tekrardan yapılmasına sebep olur.

İkinci bir yanlış ise, sayma ya da toplama işlemlerinde kullanılan fonksiyonlardır. Kullanıcılar sayfa üzerinde raporlama yapmak istediği zaman, Excel'in Filtre özelliğini kullanırlar. Lakin kullandıkları TOPLA ya da EĞERSAY formülleri veri aralığındaki tüm değerlere sahip sonuçlar döndürürler. Oysa ekranda filtrelenen verilere ait sonuçlar farklıdırlar.

Bu gibi durumlar için örneklendirdiğimiz dosyamızda göreceğiniz formüller sizlere oldukça faydalı olacaktır.

Veriler

Üstte göreceğiniz şekilde firmalar ve fatura numaralarının yer aldığı bir tablomuz var. Burada dikkat edilirse, aynı firmaya ait birden fazla fatura numarası bulunmaktadır. Dosyadaki işlev, verilerin firma bazlı olarak filtrelenmesi halinde, firma ve fatura bazlı olarak benzersiz rakamların üstte görünmesidir.

A firmasına ait verilerin filtrelenmesi neticesinde, ortaya çıkan tablo aşağıdaki gibi olacaktır.

Filtrelenmiş Verilere Göre Sayma Yapma

İki ayrı formül ile oluşturulan ve aynı sonucu veren bu örneğimizin faydalı olması temennisiyle.

Filtrelenmiş Verilere Göre Sayma Yapma - Excel Özellikleri:

EĞERSAY SIKLIK EĞER KAYDIR SATIR ALTTOPLAM TOPLA TOPLA.ÇARPIM Filtre
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Filtrelenmiş Verilere Göre Sayma Yapma isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...