Sitemiz yeni bir script ile devreye alınmıştır

Tüm üyelerimizin parolaları özel bir yöntemle şifrelendiği için tarafımızca bilinmesi mümkün olmadığından dolayı, sitemizden yeni bir parola belirlemeniz gerekmektedir.
Hiç bir üyemizin mağdur olmaması için, eski sitemizi bir süre ExcelDosyalari.Com adresinde muhafaza etmekteyiz. Aynı bilgileriniz ile ExcelDosyalari.Com adresinden giriş yapabilirsiniz.
Parola Sıfırlama
 • Sitemizde yer alan binlerce Excel Dosyasını indirmek için, sadece 25-TL'lik fiyatı olan VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.

  VIP ÜYE olmak için BURAYA tıklamanız yeterli olacaktır.

Hafta Sonlarını Renklendirme

Hafta Sonlarını Renklendirme V1

indirmek için izniniz yok
Hafta Sonlarını Renklendirme
indirmek için izniniz yok
Kullanılan Formül

=YADA(HAFTANINGÜNÜ(Hücre)=7;HAFTANINGÜNÜ(HÜCRE)=1)

Açıklama

Eğer bir Excel sayfanızda tarih içeren verileriniz varsa ve siz bu tarihler içerisinde hafta sonuna denk gelen günleri kolayca farketmek istiyorsanız, Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanmanız gerekir. Tabi Koşullu Biçimlendirme tek başına istediğinizi gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır. Peki ne yapmamız gerekir? Üst resimde gördüğünüz gibi bir tablonuz olduğunu düşünürsek, G7:H16 hücre aralığını seçtikten sonra üst menüden, Giriş -> Koşullu Biçimlendirme sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Alta doğru açılan menüden, Yeni Kural Oluştur kısmını seçtikten sonra, ekrana açılacak olan Yeni Biçimlendirme Penceresi'den Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini tıklayın. Hemen aşağı doğru şekillenen pencerenin Kural Açıklamasını Düzenleyin: sekmesinin hemen altında bulunan bu formül doğru olduğunda değerleri biçimlendir: kısmının formül yazılan yerine tıkladıktan sonra aşağısındaki beyaz alana aşağıdaki formülü yazmamız yeterli olacaktır: =YADA(HAFTANINGÜNÜ(H7)=7;HAFTANINGÜNÜ(H7)=1) Not: Koşullu Biçimlendirmede, referans alacağınız hücreyi seçmek çok önemlidir. Bizim örneğimizde bu hücre H7'dir. Daha sonra Biçimlendir butonuna tıklayıp, açılan pencereden Dolgu sekmesini seçerek istediğiniz bir renk belirleyip Tamam diyorsunuz. Koşullu Biçimlendirmeyi sonlandırdığınızda, artık hafta sonuna denk gelen (Cumartesi, Pazar) günlerinin reklendiğini göreceksiniz.

Formül Nasıl Çalışır?


Cumartesi veya Pazar günleri denk gelen tarihleri belirlemek için HAFTANINGÜNÜ formülü kullanır. Bir tarih verildiğinde, HAFTANINGÜNÜ formülü, sonuç olarak haftanın her günü için 1-7 arasında bir sayı verir. Standart yapılandırmasında, Cumartesi = 7 ve Pazar = 1'dir. Hafta sonları 2 günden oluştuğu için karşımıza gelecek 1 ve 7 sayılarında biçimlendirmemizin çalışması içinde YADA formülünü kullanılır. Böylece, her ikisi de doğruysa, formül DOĞRU değerini döndürür ve koşullu biçimlendirmeyi tetikler.

Tüm Alanları Vurgulama


Eğer formülünüzü bizim kullandığımız şekilde tarih verilerinin olduğu sütun haricinde bir sütunda da kullanmak isterseniz, formülünüzdeki referans kısmını sabitlemeniz gerekir. Yani formül şu şekilde oluşur: =YADA(HAFTANINGÜNÜ($H7)=7;HAFTANINGÜNÜ($H7)=1) Dosyayı indirmeye gerek kalmadan, yaptığımız açıklamalar ile kendiniz oluşturabilirsiniz. Ama dosyamızın içine küçük bir SÜRPRİZ attık, bunu da ancak indirerek görebilirsiniz.

Kullanılan Formül =YADA(HAFTANINGÜNÜ(Hücre)=7;HAFTANINGÜNÜ(HÜCRE)=1)  Açıklama Eğer bir Excel sayfanızda tarih içeren verileriniz varsa ve siz bu tarihler içerisinde hafta sonuna denk gelen günleri kolayca farketmek istiyorsanız, Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanmanız gerekir. Tabi Koşullu Biçimlendirme tek başına istediğinizi gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır. Peki ne yapmamız gerekir? Üst resimde gördüğünüz gibi bir tablonuz olduğunu düşünürsek, G7:H16 hücre aralığını seçtikten sonra üst menüden, [b]Giriş[/b] -> [b]Koşullu Biçimlendirme [/b] sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Alta doğru açılan menüden, [b]Yeni Kural Oluştur[/b] kısmını seçtikten sonra, ekrana açılacak olan [b]Yeni Biçimlendirme Penceresi[/b]'den [b]Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan[/b] seçeneğini tıklayın. Hemen aşağı doğru şekillenen pencerenin [b]Kural Açıklamasını Düzenleyin:[/b] sekmesinin hemen altında bulunan [b]bu formül doğru olduğunda değerleri biçimlendir:[/b] kısmının formül yazılan yerine tıkladıktan sonra aşağısındaki beyaz alana aşağıdaki formülü yazmamız yeterli olacaktır: =YADA(HAFTANINGÜNÜ(H7)=7;HAFTANINGÜNÜ(H7)=1) Not: Koşullu Biçimlendirmede, referans alacağınız hücreyi seçmek çok önemlidir. Bizim örneğimizde bu hücre H7'dir. Daha sonra [b]Biçimlendir[/b] butonuna tıklayıp, açılan pencereden [b]Dolgu[/b] sekmesini seçerek istediğiniz bir renk belirleyip Tamam diyorsunuz. Koşullu Biçimlendirmeyi sonlandırdığınızda, artık hafta sonuna denk gelen (Cumartesi, Pazar) günlerinin reklendiğini göreceksiniz.  Formül Nasıl Çalışır? Cumartesi veya Pazar günleri denk gelen tarihleri belirlemek için [b]HAFTANINGÜNÜ[/b] formülü kullanır. Bir tarih verildiğinde, [b]HAFTANINGÜNÜ[/b] formülü, sonuç olarak haftanın her günü için 1-7 arasında bir sayı verir. Standart yapılandırmasında, Cumartesi = 7 ve Pazar = 1'dir. Hafta sonları 2 günden oluştuğu için karşımıza gelecek 1 ve 7 sayılarında biçimlendirmemizin çalışması içinde YADA formülünü kullanılır. Böylece, her ikisi de doğruysa, formül DOĞRU değerini döndürür ve koşullu biçimlendirmeyi tetikler.  Tüm Alanları Vurgulama Eğer formülünüzü bizim kullandığımız şekilde tarih verilerinin olduğu sütun haricinde bir sütunda da kullanmak isterseniz, formülünüzdeki referans kısmını sabitlemeniz gerekir. Yani formül şu şekilde oluşur: =YADA(HAFTANINGÜNÜ($H7)=7;HAFTANINGÜNÜ($H7)=1) Dosyayı indirmeye gerek kalmadan, yaptığımız açıklamalar ile kendiniz oluşturabilirsiniz. Ama dosyamızın içine küçük bir SÜRPRİZ attık, bunu da ancak indirerek görebilirsiniz.

Yazar

İndirilme
3
Görüntüleme
1,272
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme

OrkmesB Kullanıcısının Diğer Dosyaları;

Üst