Çok Kriterli Veri Sayma

Excel'de çok fazla ortaya çıkan bir sorun, birden fazla kriter veya koşula göre saymak veya toplamaktır. Çok Kriterli Veri Sayma isimli bu dosyamızda işinize yarayacağınızı düşündüğümüz basit ama işlevsel bir örnek hazırladık.

Çok Kriterli Veri Sayma Tablosu

Üst resimde ekran görüntüsünü göreceğimiz tablomuzda, Kırmızı, Mavi veya Yeşil renkli Ürünler için Torium veya İstinye mağazalarındaki ürün adetlerini saymak istiyoruz.

Bu normal şartlarda zor bir formüldür. Hele hele verileri değişken olarak kullanırsak, işler daha da zorlaşabilir ama Excel'de üstesinden gelemeyecek sorunda yoktur.

Alt bölümdeki özellikler alanında isimlerini göreceğiniz Excel Formülleri ile değişken olarak kullanabileceğiniz şekilde verilerin sayma işleminin kolayca üstesinden geldik.

Çok Kriterli Veri Sayma

Benzer türde Çok Kriterli Veri Sayma ihtiyaçlarınız için dosyamızdaki formülü kolayca kullanabilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Bonus: Dosyada tablo alanında aynı formül kullanılarak Koşullu Biçimlendirme ile renklendirme de yapılmıştır.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Çok Kriterli Veri Sayma
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de formüller arasındaki kullandığımız değerlerin sonuçlarını görmek için, F9 tuşunu kullanabilirsiniz.

Formül çubuğunda yer alan formülü seçtikten sonra F9 tuşuna bastığımızda, seçtiğiniz alandaki formülün değerini görürsünüz. Bu yöntem özellikle uzun formüllerde ve hata veren formüllerde yer alan değerleri görmek için oldukça kullanışlıdır.
Yükleniyor...