Peş-peşe maksimum kaç hücre dolu ve bunların Ortalaması

Çözüldü Peş-peşe maksimum kaç hücre dolu ve bunların Ortalaması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 52779
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

52779

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,
5 kişi, 50 Adet Test uygulamasına tabi tutulmuş ve tablodaki sonuçlar alınmıştır. Sınava girmeyenlere "Girmedi" yazılmaktadır.
Soru :
Kişi bazında, Maksimum kaç defa Peş-Peşe sınava girilmiştir. Ve bu dönemdeki Ortalaması nedir?

Ekli dosyayı görüntüle 5741

Dosyada da göreceğiniz üzere bir çözüm hazırladım...
Ancak, özellikle Ortalama hesaplanması konusunda fikirlerinizi almak isterim...
Çünkü, burada, Adet, Baş. Satır ve Bitiş Satır hücrelerini yardımcı hücre olarak kullanıp hesapladım...

Teşekkürlerimle...

Ekli dosyalar

• 1601233509707.webp
    1601233509707.webp
    32.5 KB · Görüntüleme: 50
  • PeşPeşe_Maxi.xlsx
    PeşPeşe_Maxi.xlsx
    12.9 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba Sayın @52779

Gerçekten sıradışı, ilginç bir soru.

Aşağıdaki dizi formülü sonuç verecektir. Formülde 2'nci satırdaki ADET bilgisini kullandım.

Şayet bu yardımcı alanın da kullanılmasını istemiyorsanız, B$2 'leri, söz konusu formülle değiştirerek
yardımcı alan kullanılmadan sonuç verecek tek formül elde edilebilir.

Formülün işleyiş mantığı şöyle: madem en fazla art arda sayı olan hücre aralığı 16 hücreden oluşuyor;
8'inci satırdaki hücreden sırayla 1-50 hücre aşağıdan başlayıp (başlangıç hücresi), 16 satırlık bir alandaki
1 ve daha büyük (ESAYIYSA gibi) sayıların adeti bu 16 sayısına eşit olduğunda varılan satır numarası,
olması gereken başlangıç hücresinin satır numarasıdır.

Ben burada BÜYÜK işlevini kullandım, bunun yerine KÜÇÜK işlevi de olabilir.
İkisinin farkı, aynı adette art arda sayı olan hücre bloku adeti 1'den fazla olduğunda ortaya çıkacaktır.
KÜÇÜK kullanıldığında rastlanan ilk 16'lık hücre blokunun, BÜYÜK kullanıldığında ise son 16'lık hücre blokun ortalaması bulunur.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

@Ömer BARAN

Çok Teşekkür ediyorum.....
Farklı bir yaklaşım..

Ben de, çözüme ulaşırken B2 hücresindeki Adet bilgisini yardımcı hücre olarak kullandım.
Aslında aradığım, bilmek/öğrenmek istediğim, daha pratik, daha farklı çözümler olup olmayacağı.....

Çözümünüzü detaylı inceleyeceğim....
Selamlarımla.....

Belirttiğim gibi; örneğin B sütunu için 16 sayısını siz zaten bulduğunuz için onu kullandım.
2'nci satırdaki formülü, verdiğim formülün içindeki B2'lerin yerine koyarak oluşacak formül bulunacak sonuç bence yeterli.

Tabi bu 16 sayısını başka işlevlerle (veya daha kısa bir formülle) bulmak mümkün müdür, bakmak lazım.
Aklıma bu konuda farklı/yeni bir fikir gelirse elbette onu da paylaşırız.

Verdiğim formüldeki gibi bir mantık (art arda sayı olan hücre sayısı 16 olduğunda ortalama hesaplatma)
kurulması yeterince pratik sanırım.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Makro kodu yazabiliriz. Alternatif bir yol daha :)
Makrodan hep uzak duruyorum nedense...
Fakat, KTF şeklinde bir makro koduna da hayır diyemem şu etapta
Teşekkürler @cakarem

Belirttiğim gibi; örneğin B sütunu için 16 sayısını siz zaten bulduğunuz için onu kullandım.
2'nci satırdaki formülü, verdiğim formülün içindeki B2'lerin yerine koyarak oluşacak formül bulunacak sonuç bence yeterli.

Tabi bu 16 sayısını başka işlevlerle (veya daha kısa bir formülle) bulmak mümkün müdür, bakmak lazım.
Aklıma bu konuda farklı/yeni bir fikir gelirse elbette onu da paylaşırız.

Verdiğim formüldeki gibi bir mantık (art arda sayı olan hücre sayısı 16 olduğunda ortalama hesaplatma)
kurulması yeterince pratik sanırım.

İyi çalışmalar dilerim.

.
Gönderdiğim örnek gerçek bir durumu yansıtmakta.
Aslında, aklıma takılan, aynı kolonda maxi durumu gerçekleştiren iki veya daha fazla durum olması konusu da var. Ancak şu etapta o durumu dikkate almıyorum...

Dediğiniz gibi, yardımcı hücreyi kullanarak sonuç bulunabiliyor. Yardımcı hücre kullanmaksızın, Tek formülle hesaplamada, aynı, adet sayım işlemini excele bir kaç defa hesaplattırmak bana garip geliyor...İşte bu nedenle de ortalama hesabı için farklı bir metod / fonksiyon vs... varsa öğrenmek istediğimi belirtmek istedim.

Araştırmaya devam edeceğim tabi ki...

Teşekkürlerimle.....

Fakat, KTF şeklinde bir makro koduna da hayır diyemem şu etapta
O zaman hemen kodumuzu paylaşayım :)
İlgili kodumuzu modül içerisine yapıştırınız.
Not: Formül güncellendi.
Kod:
(21 satır)
1601316094577.webp

Kodu yapıştırdıktan B3 hücresine =exceldestek(B9:B58) formülünü yazmanız yeterlidir.

1601315796690.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben de KTF yerine bir makro kodu hazırlamıştım, göndereyim bari, alternatif bulunsun.

Kodun ilk satırındaki değerleri değiştirerek istenildiği gibi kulanılabilir.

CPP:
(19 satır)

.

Not :
Bu konuda yazılan, paylaşılan tüm mesajlar benim için EN İYİ bir çözümdür.
Tamamını işaretle gibi bir seçenek olmadığından EN İYİ çözüm işaretlemesini yapamayacağım maalesef.

Çok teşekkür ediyorum...
Rica ederim. @52779
Sizlerin grafik ve formül dosyalarınızdan daha çok öğreneceğimiz şeyler var. Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Tamamını işaretle gibi bir seçenek olmadığından EN İYİ çözüm işaretlemesini yapamayacağım maalesef.
Çözüldü ibaresi google aramasında olumlu etki yarattığı için özellikle çözüm olarak işaretlenmesini forum kullanıcılarından istiyoruz. Sizin için bunu göz ardı edebiliriz galiba.

Not :
Bu konuda yazılan, paylaşılan tüm mesajlar benim için EN İYİ bir çözümdür.
Rica ederim. @52779

Çözüldü ibaresi google aramasında olumlu etki yarattığı için özellikle çözüm olarak işaretlenmesini forum kullanıcılarından istiyoruz. Sizin için bunu göz ardı edebiliriz galiba.
Konu düzenle kısmından konu çözüldü diye işaretlemek bu durumda bir çözüm olabilir.
İşaretliyorum.

Rica ederim. @52779
Sizlerin grafik ve formül dosyalarınızdan daha çok öğreneceğimiz şeyler var. Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Bu kadar işinin ehli üstadların arasında, bizde kendimizi geliştirme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz.
Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.