Çözüldü Sayfalar Arasında Filtreleyerek Veri Aktarımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mcexrem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Üstadlar,

Daha önce bu konuya yakın konu açmıştık ama konu kilitli olduğu için geliştirme yapamadım. Hatta önceki formüller de aktif. Şimdi sizlerden ricam;
BORDRO sayfamın W sütunundaki 0,00 tutarı haricindeki personelleri Sicil No, Ad ve Soyadı (hücrelere ayırarak) ve İşe Giriş Tarihini BES GİRİŞ sayfasına Sicil numarasına göre aktarmak istiyorum. Yani çalışmanın amacı sadece W sütunundaki sıfırdan büyük verileri aktarmak.

Örneğin BORDRO sayfası W57 hücresindeki veriye ait personelin Sicil No, Ad ve Soyadı (hücrelere ayırarak) ve İşe Giriş Tarihini BES GİRİŞ sayfasının ilgili hücrelerine aktarmak istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Mesaj eki örnek belge, TC Kimlik Numarası gibi gerçek bilgiler içerdiğinden tarafımca silindi.
Ömer BARAN 20.01.2022 14:52

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sn. @mc_exrem

Açılış mesajına eklediğiniz örnek belgede gerçek kişisel veriler olduğundan tarafımca silindi.

Gerçek verilerin yerine (satır sayısını az tutarsanız daha iyi olur) iç tutarlılığı olan başka veriler yazıp,
tüm sonuç sütunları için olması gereken sonuçları da elle yazarak (formül kullanmayın) ve
istenilen verilerin alınacağı sayfa ismi ve sütun adları veya numaralarını belirterek yeni bir örnek belge yüklerseniz iyi olur.

Merhabalar Üstadlar,

Daha önce bu konuya yakın konu açmıştık ama konu kilitli olduğu için geliştirme yapamadım. Hatta önceki formüller de aktif. Şimdi sizlerden ricam;
BORDRO sayfamın W sütunundaki 0,00 tutarı haricindeki personelleri Sicil No, Ad ve Soyadı (hücrelere ayırarak) ve İşe Giriş Tarihini BES GİRİŞ sayfasına Sicil numarasına göre aktarmak istiyorum. Yani çalışmanın amacı sadece W sütunundaki sıfırdan büyük verileri aktarmak.

Örneğin BORDRO sayfası W57 hücresindeki veriye ait personelin Sicil No, Ad ve Soyadı (hücrelere ayırarak) ve İşe Giriş Tarihini BES GİRİŞ sayfasının ilgili hücrelerine aktarmak istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Mesaj eki örnek belge, TC Kimlik Numarası gibi gerçek bilgiler içerdiğinden tarafımca silindi.
Ömer BARAN 20.01.2022 14:52
Düzenlenmiş dosya eklenmiştir.

Ekli dosyalar

@mc_exrem

-- BES GİRİŞ sayfası P2 hücresine (yardımcı sütun) birinci formülü dizi formülü olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER formül uygulaması), boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın. Bu formül, W sütunu 0'dan büyük olanların sıra numaralarını vermiş olacak.
-- BES GİRİŞ sayfası B2 hücresine (TC Kimlik No); ikinci formülü kullanabilirsiniz (temel formül budur)
-- BES GİRİŞ sayfası D2 hücresine (SOYADI) üçüncü formülü kulanın (dikkat ederseniz önce soyadı bulunuyor)
-- BES GİRİŞ sayfası C2 hücresine (ADI) dördüncü formülü kullanın.

Diğer bilgiler için ilgili formülleri kendiniz oluşturabilirsiniz.
Dikkat edeceğiniz şey; ADI SOYADI satırlarındaki bilgiler için $P2-1, TC Kimlik numarası satırındaki bilgiler için $P2 kullanmanız gerektiği.
Örneğin İŞE GİRİŞ TARİHİ için =EĞER($P2="";"";İNDİS(BORDRO!$A$4:$X$490;$P2-1;4)) formülünü kullanmak gibi.
Sütun numaralarına ve bilginin bulunduğu satırın adı soyadı satırında mı yoksa TC Kimlik satırında mı olduğuna dikkat edeceksiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

@mc_exrem

-- BES GİRİŞ sayfası P2 hücresine (yardımcı sütun) birinci formülü dizi formülü olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER formül uygulaması), boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın. Bu formül, W sütunu 0'dan büyük olanların sıra numaralarını vermiş olacak.
-- BES GİRİŞ sayfası B2 hücresine (TC Kimlik No); ikinci formülü kullanabilirsiniz (temel formül budur)
-- BES GİRİŞ sayfası D2 hücresine (SOYADI) üçüncü formülü kulanın (dikkat ederseniz önce soyadı bulunuyor)

Dikkat edeceğiniz şey; ADI SOYADI satırlarındaki bilgiler için $P2-1, TC Kimlik numarası satırındaki bilgiler için $P2 kullanmanız gerektiği.
Örneğin İŞE GİRİŞ TARİHİ için =EĞER($P2="";"";İNDİS(BORDRO!$A$4:$X$490;$P2-1;4)) formülünü kullanmak gibi.
Sütun numaralarına ve bilginin bulunduğu satırın adı soyadı satırında mı yoksa TC Kimlik satırında mı olduğuna dikkat edeceksiniz.

Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
İyi akşamlar

İlgi ve yardımınız için teşekkür ederim.
Her şeyi ayrıntılı olarak anlattığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
Yarın deneyip durumu sizinle paylaşacağım.

@mc_exrem

Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Günaydınlar,

Hepsi sorunsuz çalışmaktadır. Teşekkür ederim. Bir de;

BES TAHSİLAT sayfası F sütununa, BORDRO sayfasının W sütunundaki BES GİRİŞ sayfasındaki personellere ait verileri
aktarmak istiyorum.

BES GİRİŞ sayfası P sütununa eklediğimiz formülü BES TAHSİLAT sayfasına da uyguladım.
=EĞER($P2="";"";İNDİS(BORDRO!$A$4:$W$490;$P2;4))
formülü ile denedim ama 186 vermesi gerekirken 0 çıktı.
Sicil Numarasını da ='BES GİRİŞ'!B2 formülü ile çektim.

Yardımcı olabilir misiniz?

@mc_exrem

Her iki sayfadaki listeleme de aynı verilerden (BORDRO sayasındaki aynı satırlardan veri çekecekse)
verdiğiniz son cevaptaki formülde yer alan (2 yerde var) $P2 yerine 'BES GİRİŞ'!$P2
(BES GİRİŞ ibaresinden önceki ve sonraki TEK TIRNAK işaretlerine dikkat)
olarak değiştirip deneyin.

@mc_exrem

Her iki sayfadaki listeleme de aynı verilerden (BORDRO sayasındaki aynı satırlardan veri çekecekse)
verdiğiniz son cevaptaki formülde yer alan (2 yerde var) $P2 yerine 'BES GİRİŞ'!$P2

Veriyi bordrodan çekeceğiz.

=EĞER('BES GİRİŞ'!$P2="";"";İNDİS(BORDRO!$A$4:$W$490;'BES GİRİŞ'!$P2;4)) formülü ile denedim ama olmadı.
Bu formül ile Bordro sayfası W57 hücresindeki 187 tutarını BES TAHSİLAT sayfasının F2 hücresine formül ile yansıtmak istiyorum.

@mc_exrem

Merhabalar,

Her şey için çok teşekkür ederim. Formüller yardımlarınızla halledildi.