S

Çözüldü İki excel arasında değişen veri bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,
Ekteki iki excel arasında F ve I sütunu aynıysa P sütununu kontrol ederek değer değişmiş mi diye baksın istiyorum değişmişse renkli göstersin. Nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Umarım yanlış anlamadım @selis

Renklendirmenin Book1 isimli belgede yapılmak istenildiği varsayıldı.

Book1'de uygun bir sütuna örneğin Q2 hücresine şu formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
Formül sonucunun 1 olduğu satırlar FARKLI olanları gösterir.

Formülde Book2 isimli belgenin YOL bilgisini kendi bilgisiyarınızdaki konumuna göre değiştirin.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Oldu hocam cok teşekkür ederiim, makro olarak yazmak ıstıyorum hocam cunku sureklı excel ısmı degısıyor yerı degısıyor, yenı bır konu mu acmam gerekır?

Moderatörün son düzenlenenleri:
@selis
-- Book1 belgesinde sayfaya bir şekil/düğme/metin kutusu ekleyin,
-- Alt taraftan ilgili sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Açılacak VBA ekranında, sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırıp VBA ekranını kapatın.
-- Sayfaya eklediğiniz şekile/metin kutusuna fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin,
-- Açılacak küçük ekranda aşağıdaki makronun adını seçerek işlemi onaylayın.

Artık, sayfaya eklediğiniz şekile/metin kutusuna fareyle tıklayarak karşılaştırma yapılacak belgeyi seçebilirsiniz.
Q sütununa 1 yazılan satırlar FARKLI olanlardır.

VBA:
(20 satır)

Hocam merhaba, burda F ve I sütunu her iki excelde de aynıysa şayet P sütunu değerinde bir değişme varsa 1 yazacaktı, şuanda F değişsede 1 yazıyor..

@selis

4 numaralı cevabımda sorduğum soruya, 5 numaralı cevapta "AYNEN" diye yazdığınız cevap dolayısıyla;
oluşturduğum 6 numaraı cevaptaki kod, belgelerdeki sadece P sütunlarını kontrol ediyor şekilde oluşturuldu.
Verdiğim kodda F sütunuyla ilgili bir işlem/kontrol söz konusu yok.

Çünkü her iki belgedeki verilerin, P sütunu hariç birebir aynı olduğunu teyit etmeştiniz.

Yine de sorun var diyorsanız kodların uygulandığı ve kontrol yaptığı birer tane örnek belge ekleyin kontrol edilir.

.

İki belgedeki verilerin satır sayıları ve sıralamaları her zaman aynı mıdır, yoksa olmayabilir mi?
Aynı hocam

Konusma bu sekıldeydi hocam, ayrıca zaten sorunun en basında P VE ı SÜTUNU AYNIYSA diye belırtmıstım. Satır sayılarında degısıklık yok ama ıcerıgı degısebılır bu nedenle zaten p ve ı aynıysa seklınde belırtmıstım..

Ben bir sorun görmüyorum ya da isteğinizi tam olarak anlamamışımdır.

Verdiğim kodlar için şöyle bir düzen düşünmüştüm.
Kodlar Book1 isimli belgede ilgili sayfanın kod bölümüne yapıştırılarak çalıştırılacaktır.

Makro GÖZAT ekranını getirecek ve siz Book2 (ya da gerçek ismi neyse artık) belgesini bu ekranda seçip işlemi onaylayacaksınız.
Makro, iki belgedeki P sütunlarını karşılaştırır ve Book1 isimli belgede Q sütununa farklı olan satırlar için yazar.
Tabi isterseniz 1 yazmak yerine Q sütununa karşı belgedeki (book2) P sütunundaki değer de yazdırılabilir, hücreye hiçbir şey yazdırılmayıp farklı olan P sütunu hücreleri renklendirilebilir, karşı belgede P sütunundaki değer Book1'de hücre açıklaması olarak eklenebilir vs.
Book2'de yani GÖZAT ekranıyla seçilen belgede hiçbir işlem yapılmaz, sadece P sütnu verileri okunur.

.

VBA:
(15 satır)

Yukarıdaki verilere göre; yeşil renklendirdiklerim işaretleniyor ve bu da beklelen sonuç değil mi?
-- İşaretlenmesi gerekirken işaretlenmeyen hangisi, neden?
-- İşaretlenmemesi gerekirken işaretlenen hangisi, neden?

"Şu veri, şu nedenle işaretlenmemeli", "şu veri şu nedenle işaretlenmeli" gibi net açıklama yazın en iyisi.

Sanırım bir iletişim sorunu var.

.

Hocam ben aynı pyp ve aynı malzemenın temın tarıhı degısmıs mı dıye kontrol ettırmek ıstıyorum.
F ve I sütunundaki verilerin ikiside aynı fakat P sütunundaki değer farklıysa 1 olsun değilse 0 .. Zaten F VE I eşit değilse birbirine o farklı bır konu onunla ilgilenmiyorum.

@selis
14 numaralı msadaki sorularıma cevap yazmamışsınız.
Herneyse; son mesajınızdaki durumu netleştireyim bari.

Konu açılışından bu yana, karşılaştırılacak belgelerde yer alan sayfa isimlerinin aynı olacağını varsaymıştım.
Görüyorum ki sayfa isimleri aynı olmayabilirmiş.

O halde; eklediğiniz son Book1'de mevcut koddaki sayfa ismi kontrolünü devre dışı bırakıp,
GÖZAT ekranında seçeceğiniz belgede AKTİF SAYFA hangisiyse onunla karşılaştırma yapılmasını sağlamak üzere,
Book1'de mevcut kodu aşağıdaki gibi güncelleyin (hücre boyama da dahil edildi) .

NOT: Açtırılacak belgede 1'den fazla sayfa olmadığını veya açılış sayfasının karşılaştırılacak verileri içeren sayfa olduğu varsayıldı.

VBA:
(21 satır)