M

Çözüldü Sayfadaki bilgileri Macro ile kayit etme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mtecimer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mtecimer

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Fatura calismasi yapiyorum ve formulle isin icinden cikamayacagimi anlayinca sizlerden Macro destegi almak istedim. Detaylari dosyamda paylastim insallah aciklamam anlasilabilir sekilde olmustur, Ilgilenen arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

Ekli dosyalar

Bir de bu cevaba eklediğim uygulamayı deneyin bakalım.
Dosya içerisinde açıklama da yazdım.
Dosyada, L10 hücresini seçtiğinde görünür hale gelen bir adet TextBox ve
bu Textbox'a yazmaya başladığında, diğer sayfadaki müşteri isimleri içinde,
İÇERİR mantığıyla gerçekleşen ARAMA sonuçlarının listelendiği bir adet LISTBOX mevcut.

Listbox'taki bir müşterişe fareyle ÇİFT tıklandığında veri aktarma işlemi gerçekleşir.

.
Hocam tekrar merhaba,

PDF - Mail -Speichern Butonuna tikladigimda hata raporu geliyor ama macro da bir Debug vermiyor sorun neden olabilir ?

Belgedeki e-posta koduyla hiç ilgilenmemiştim.

Outlook kullanmadığım için deneme (gönderme anlamında) şansım yok.
Gördüğüm şey e-postanın hazırlandığı ama GÖNDERME işleminin olmadığı.

Şayet gönderme işlemiyle ilgili sorun varsa; fatura ismini verdiğiniz e-posta gönderme kodunun içindeki
aşağıdaki kısma yeşil renklendirdiğim satırı ekleyin.
Ayrıca; oluşturularak e-posta ile gönderilen pdf belge bilgisayarınızda kalmasın. silinsin istiyorsanız da
en alttaki kırmızı satırı ekleyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(8 satır)

.

Belgedeki e-posta koduyla hiç ilgilenmemiştim.

Outlook kullanmadığım için deneme (gönderme anlamında) şansım yok.
Gördüğüm şey e-postanın hazırlandığı ama GÖNDERME işleminin olmadığı.

Şayet gönderme işlemiyle ilgili sorun varsa; fatura ismini verdiğiniz e-posta gönderme kodunun içindeki
aşağıdaki kısma yeşil renklendirdiğim satırı ekleyin.
Ayrıca; oluşturularak e-posta ile gönderilen pdf belge bilgisayarınızda kalmasın. silinsin istiyorsanız da
en alttaki kırmızı satırı ekleyin.

VBA:
(8 satır)

.
Hocam sorunu biraz ugrasinca buldum sanirim. Sayfa normalde sifreli ve Butona bastigimda önce sifreyi kaldirmasi ile ilgili kod var sonunda da tekardan sifre koyma kodu var ama o arada hata aliyorum. Hata olan yeri kirimizi ile renklendirdim.

VBA:
(141 satır)

Mesajlarınızı yazarken, cevaba, kod/formül ekleyeceğiniz zaman
görseldeki simgeye tıklayıp, kodu/formülü, karşınıza gelecek yeni pencereye yapıştırırsanız
forum sayfalarımız daha etkin kullanılmış ve forum sayfalarımız da daha temiz bir görünmüş olur.

1602883491146.webp

Belirttiğiniz; Tabelle2.Cells(10, "I") =......... satırı, sayfa korumalı olduğu için sorun çıkartıyorsa,
YAZ isimli kodun en başındaki
If WorksheetFunction.CountIf(Tabelle1.[B:B], [L10]) = 0 Then Exit Sub
satırının altına ActiveSheet.Unprotect "1" satırı,
End Sub satırının üstüne de ActiveSheet.Protect "1" satırı
ekleyin.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ta
Mesajlarınızı yazarken, cevaba, kod/formül ekleyeceğiniz zaman
görseldeki simgeye tıklayıp, kodu/formülü, karşınıza gelecek yeni pencereye yapıştırırsanız
forum sayfalarımız daha etkin kullanılmış ve forum sayfalarımız da daha temiz bir görünmüş olur.

1602883491146.webp

Belirttiğiniz; Tabelle2.Cells(10, "I") =......... satırı, sayfa korumalı olduğu için sorun çıkartıyorsa,
YAZ isimli kodun en başındaki
If WorksheetFunction.CountIf(Tabelle1.[B:B], [L10]) = 0 Then Exit Sub
satırının altına ActiveSheet.Unprotect "1" satırı,
End Sub satırının üstüne de ActiveSheet.Protect "1" satırı
ekleyin.

.
Tamam Hocam birdaha ki sefere dikkat ederim bilgilendirme icin tesekkürler.

Bu kod isimi cözdü hata raporu almiyorum artik.

Arama kisminda satir sinirlamasi mi var ? Örnek Kundenlist sayfasinda B163 satirda benim yeni listede "Zeynep" var fakat onu bulamiyor ?
Ad yöneticisinde sizin yazdiginiz formülde aslinda tüm B hücresinde arama gözüküyor !

Moderatörün son düzenlenenleri:
Belki Listbox'un yüksekliğinde sorun vardır ve o yüzden görmüyorsunuzdur.

Koddaki ListBox1.Height = 12 * (ListBox1.ListCount) + 8 satırındaki 12 sayısını 14 yaparak,
bir de doğrudan belirttiğiniz hücredeki değeri yazarak deneyin, bulması gerekir.

Kod B2'den B sütununda alttan üste doğru ilk dolu hücreye kadar arama yapıyor durumda.

.

Belki Listbox'un yüksekliğinde sorun vardır ve o yüzden görmüyorsunuzdur.

Koddaki ListBox1.Height = 12 * (ListBox1.ListCount) + 8 satırındaki 12 sayısını 14 yaparak,
bir de doğrudan belirttiğiniz hücredeki değeri yazarak deneyin, bulması gerekir.

Kod B2'den B sütununda alttan üste doğru ilk dolu hücreye kadar arama yapıyor durumda.

.
Hocam sanirim büyük harfle basliyorsa Verimiz, Bizde aramaya büyük harfle baslamamiz gerekiyor ?

Arama kisminda büyük kücük harf duyarliligi konulabilir mi ?

Türkçe karakter sıkıntısı olur mu deneyip görmek lazım ama,

TextBox1_Change kod blokundaki For...Next döngüsünde yer alan
If Sheets("Kundenlist").Cells(brn, "B") Like "*" & TextBox1 & "*" Then
satırını
If Ucase(Sheets("Kundenlist").Cells(brn, "B")) Like "*" & Ucase(TextBox1) & "*" Then

olarak değiştirip kontrol edin.

.

Türkçe karakter sıkıntısı olur mu deneyip görmek lazım ama,

TextBox1_Change kod blokundaki For...Next döngüsünde yer alan
If Sheets("Kundenlist").Cells(brn, "B") Like "*" & TextBox1 & "*" Then
satırını
If Ucase(Sheets("Kundenlist").Cells(brn, "B")) Like "*" & Ucase(TextBox1) & "*" Then

olarak değiştirip kontrol edin.

.
Hocam elinze emeginize saglik. Efsane oldu hakkinizi helal edin cok emeginiz gecti.

Sitede ücretli üyelik yapmamiz mümkün mü en azindan benim de sizlere bir katkim olsun.

Sağ üstten, kendi profilinize girerseniz, HESAP YÜKSELTME bölümü olması gerekir.
Sorun yaşarsanız, iletin ilgilenelim.

Ayrıca çevrenizdeki Excel kullanıcılarına forumumuza üye olmalarını salık vermeniz,
forumda mümkün olduğunca sık ve uzun süreli çevrimiçi olmanız da bizleri memnun eder.

.

Sağ üstten, kendi profilinize girerseniz, HESAP YÜKSELTME bölümü olması gerekir.
Sorun yaşarsanız, iletin ilgilenelim.

Ayrıca çevrenizdeki Excel kullanıcılarına forumumuza üye olmalarını salık vermeniz,
forumda mümkün olduğunca sık ve uzun süreli çevrimiçi olmanız da bizleri memnun eder.

.
Gönül rahatigi ile tüm ilgili arkadaslara tavsiye ediyorum etmeye devam edecem insallah.

Ödemeyi yaptim umarim hesabiniza gecmistir. Tekrar tesekkürler hayirli geceler

Hocam tekrar merhaba,

Satir 17:18 arasini otomatik gizleyip acilmasi icin L16 satirinin oldugu yere 2 adet Combobox koydum ve icerigine macrolari yazdim fakat istedigim gibi calismiyor. Benim gizle demedigim satirlari bile gizliyor sanirim farkli bir macro ile cakisiyor. Size zahmet bir kontrol edebilirmisiniz ?

Ekli dosyalar

Tekrardan merhaba,

Hocam ekte gönderdigim dosyada asagida ki degisiklikleri de eklemek istiyorum mümkünse,
L15 hücresi "SCHLUSSRECHNUNG" secili ise i12 hücresini Kundenlist sayfasi A satiri ile eslestirip Rechnung Sayfasi C22 = Kundenlist $K$1 , F22 = 1 (Herzaman), H22 = Kundenlist K ve
Rechnung i12 ve E19 esit Salden List B ve E satirlarina ise Rechnung C42 = Saldenlist A, F42 = 1 (Herzaman), H42 = Saldenlist G (- eksi olarak) ve bu eslesme oldukca 41, 40 ,39... satira dogru yükselerek veriler cagirilacak.

Ayrica Formüllerle de dosyada belirttim.

Örnek dosyayi ekte paylastim, simdiden tesekkürler.

Ekli dosyalar