Z

Çözüldü Makro ile Erişim Parolası Atama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan zcn43
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

zcn43

Normal Üye
Merhaba arkadaşlar.
Çalışma sayfasındaki belirlediğim tek bir hücrede, bir sütun ya da bir satırda değişiklik yapmak istediğimde parola sorulması ve başka hücre sütun ya da satırda değişiklik yapmak istediğimde tekrar parola istemesini. Bu parolanın ayarlanabilir zaman aşımı ile tekrar aktifleşmesini makro kodu ile yapmak mümkün mü?

Bu sayfadaki tarihlere her gün yeni veriler eklenecek ve daha önceden veri eklenmiş hücrelerde manuel değişiklikler yapılabilecek. Ama yanlışlıkla veri silinmesi gibi bir problemle karşılaşmamak için buna ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

Ekli dosyayı inceleyeniz.

Sürükle bırak yada sürükle çoğalt işlemleri yapıldığında hata vermekte. Bunun dışında düzgün çalışmakta. Bir çözüm bulabilirsem dosyayı yenilerim.

Ekli dosyalar

Ellerinize sağlık üstadım mükemmel olmuş. Dediğiniz gibi sürükle bırak ta parolayı tekrar soruyor ama 2-3 defada işlem gerçekleşiyor. Bu sayfada bu işlemi pek kullanmayacağım için de çok önemli değil. Bu kod işimi fazlasıyla görecek ama farklılık olması açısından eğer sizi fazla uğraştırmayacaksa sadece satırlara parola konulabilir mi? Örneğin 3. satırda 15118 sicil nolu kişide tüm satırda işlem yaptığım da 4. satırda tekrar parola sorması sağlanabilir mi? Bu 3 kodu toplu işlem butonunun altına Hücre kilitle-aç, Satır kilitle-aç şeklinde olsa harika olurdu. Tekrar teşekkür ederim.

Merhaba.

Sorunuzu, isteğinizi ve örnek belgeleri incelemiş, üzerinde düşünmüş değilim.
Sayın @cakarem çözüm önerisinde bulunmuş, ilettiğiniz sorunla tekrar ilgilenecektir.

Ben sadece bundan önceki mesajda yer alan "sütun eklediğimde kod çalışmıyor" ifadesini fark ettim.
İsteğinizle/mevcut kodlama ilişkisi nasıl olur bilemiyorum (Sayın @cakarem konuyu biliyor) ama bir konudaki fikrimi belirteyim.

Adresi belli bir hücrede değişiklik yapılmasının engellenmesi/şifre onayıyla izin verilmesi gibi bir işleminiz varsa;
ilgili hücre/alan için bir AD TANIMLAMASI yaparsanız (diyelim hedef adını kullanarak S10 hücresine atıf yapan bir ad tanımlaması yapıldı);
sonradan örneğin bu hücrenin istüne 5 satır eklendi, soluna 2 sütun eklendiyse AD TANIMLAMASI sayesinde artık ilgili hücrenin adresi kendiliğinden U15 olarak güncellenecektir.
Şayet kodlamada, hücrenin adresi yerine yapılan bu AD TANIMLAMASInın adı kullanılırsa, artık makro makro S10 hücresine değil U15 hücresine göre çalışacaktır. Tabi benzer durum, satır/sütun silme için de geçerli.
Yeterki ilgili hücrenin satırı dahil üstteki tüm hücreler veya bu hücrenin sütunu dahil solundaki tüm hücreler silinmemiş olsun.

.

1607461268134.webp

Butonun altına bazı alanlar eklemiştim. Sütun ekleyince kayma olduğundan ilgili bilgilere erişemeyince kodların hata vermesi normal. Bu nedenle sorularınız sorarken olacak tüm senaryoları içerecek şekilde sorulması algoritmayı belirlerken etkili olacaktır.

Gelelim satır sütun meselesine. İlgili işlem yapılabilir. Ama bunları da bir yere yazdırıp oradan kontrol ettirmek gerek. Bir nevi ver tabanı. Yapılamaz demiyorum yapılabilir. Lakin akış şeması netleşmesi gerek. Misal 3 satırda düzeltme yaptınız 4. satırı seçtiniz ama düzeltme olmadı sonra tekrardan 3. satıra geçtiğinizde şifre sormalı mı?
İşin kolay yanı kod yazmak. Zor tarafını algoritması. Algoritma yapısını netleştirebilirseniz şu durumda bu olsun bunda bu şöyle olduğunda satırla işlem yapılsın şöyle olduğunda sütunla. Yada tüm alanı kilitleyelim butonlarla satırları açıp sütunları kapayalım. Her hücre sorulması işleminden de kurtulmuş oluruz.

Yada en basiti sayfa koruma şifresi koymak :)
İsteklerinizi netleştirdikten sonra ilerleriz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
İyi akşamlar. Sayın @Ömer BARAN @Sayın @cakarem geri dönüşünüz için teşekkür ederim . Bilmenizi isterim ki verdiğiniz her kod benim için altın değerinde. Ben hem amacıma uyarlamak hem de öğrenebilmek için kodları harfi harfine inceliyorum.
Dediğiniz gibi Sütun eklendiğinde buton altında bulunan değerlerin kayması sonucu hata olmuş. Bunu değerlerin kaydığı sütun harflerini kodda değiştirerek hallettim.
Satır koruma da satır numarasına tıkladığımda ya da ilgili hücrenin bulunduğu satıra geçtiğimde (sizin için hangisi mümkünse) parola sorması o satırda değişiklik yapsam da yapmasam da altındaki-üstündeki satır numarasına ya da o satıra ait hücreye tıkladığımda tekrar parola sorması. Yani hücre korumasında ki gibi hücre içindeki yaptığım değişikliği onaylamak için değil de, tıkladığım satıra giriş yapabilmek için onaylamak. 1 nolu satıra tıkladım ya da 1 nolu satıra ait bir hücreye tıkladım şifre girdim, satırda değişiklik yaptım, eğer başka satıra geçmezsem , yaptığım değişiklikler o şekilde kalacak. Buradaki amacım şu, Hücre koruma açıkken bir kişi de (bir satır) işlem yaparken her farklı hücrede parola girmemek, Toplu işlem açıkken de aşağı yukarı satırlarda yanlışlıkla değişiklik yapmamak.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    5.9 KB · Görüntüleme: 4
  • Adsız2.webp
    Adsız2.webp
    47.3 KB · Görüntüleme: 4
Belirttiğim gibi; belgenizi, belgenizdeki işlemleri bilemiyorum.
Benim açıklamamın sizin belgenizle, dosyadaki işlemlerinizle bir bağlantısı olmaya..iyir de.

Benim faydalı olacağını düşündüğüm, açıklamaya çalıştığım şu idi:

Diyelim K10 hücresine, makro ile 1 yazdırılacak.
İlk kod K10 hücresine 1 yazar ancak, K10 hücresinin solunda veya üstünde satır/hücre ekleme/silme olursa,
kod hep K10 hücresine 1 yazar (sizin hedeflediğiniz hücre ekleme/silme nedeniyle yer değiştirirse bunu algılamaz).

Oysa K10 hücresini başlangıçta seçip, formül çubuğunun en solundaki kısma hedef1 yazıp ENTER tuşuna basarak
bu hücre için AD TANIMLAMASI yaparsanız, ikinci kod, bu hücrenin konumu satır/hücre ekleme/silme işlemi nedeniyle
yer değiştirirse bile, K10'a değil, bu hücrenin yeni konumundaki hücreye 1 yazar.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

.

Belirttiğim gibi; belgenizi, belgenizdeki işlemleri bilemiyorum.
Benim açıklamamın sizin belgenizle, dosyadaki işlemlerinizle bir bağlantısı olmaya..iyir de.

Benim faydalı olacağını düşündüğüm, açıklamaya çalıştığım şu idi:

Diyelim K10 hücresine, makro ile 1 yazdırılacak.
İlk kod K10 hücresine 1 yazar ancak, K10 hücresinin solunda veya üstünde satır/hücre ekleme/silme olursa,
kod hep K10 hücresine 1 yazar (sizin hedeflediğiniz hücre ekleme/silme nedeniyle yer değiştirirse bunu algılamaz).

Oysa K10 hücresini başlangıçta seçip, formül çubuğunun en solundaki kısma hedef1 yazıp ENTER tuşuna basarak
bu hücre için AD TANIMLAMASI yaparsanız, ikinci kod, bu hücrenin konumu satır/hücre ekleme/silme işlemi nedeniyle
yer değiştirirse bile, K10'a değil, bu hücrenin yeni konumundaki hücreye 1 yazar.

CSS:
(7 satır)

.
Çok açık anladım hocam. Teşekkürler bilgi için.

Ekli dosyayı inceleyiniz. Galiba bu dosya işinizi görecektir. İlginç bir çalışma oldu :)

İlgili Kod Yapısı
Kod:
(41 satır)

Ekli dosyalar

Ellerinize sağlık. Çok teşekkürler. Evet ilginç bir çalışma oldu :) İş arkadaşlarımın Excel bilgisi sıfıra yakın olduğundan puantaj tablosunu nasıl korurum derken harika bir iş çıkardınız.