M

Çözüldü Hücreye göre seçerek grafik oluşturma

muratgunay48

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba. Grafik oluştururken takıldım. Fotoğraf attığım, bu listede şirketin yakıt ödemeleri var. Yalnız şöyle 15-20 personel var. Ay sonuna kadar kaç tane ödeme yapılacak belli olmuyor. Sağ tarafta grafik oluşturacak. Toplam fiyat yazacak, ama personel adına göre ayıracak. Kaç tane Baran varsa Kaç tane Murat varsa. Bu mümkün müdür.
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    20.1 KB · Görüntüleme: 3
Sanıyorum oldu....

Bir de o yazıları satır ekleyerek aşağı alsam sorun olmaz değil mi. Ay içerisinde 150 kayıt falan olacak da.

O yazılanlar BİLGİ amaçlı....
Bu dosyada kaldırıldı.
Hocam merhaba, tekrar rahatsız ediyorum ama. 2108 adlı sayfayı kopyalıyorum, 2109 adlı sayfa yapıyorum, butonlar yine 2108 adlı sayfayı çalıştırıyor. Demiştim ya, her ay ayrı olacak. Onu nasıl sağlayabilirim.
Saygılarımla.

Selamlar,
Dosya yapınızı / kullanma mantığınızı anlamlandıramadığımı
ve her sayfa ekleyip , gerek ad tanımlamalarını ve gerekse makro kodlarını yeniden düzenlemeniz gerektiğini
8 no lu mesajımda belirtmiştim.

Not :
1 - Pivot Table / özet tablo kullanmanızın daha uygun olabileceğini de belirtmiştim. Ama benim o konuda bir tecrübem yok maalesef.
2 - Uygun yapı dediğimde, 2108 yerine tüm girişleri yapacağınız bir Genel Data sayfası olur, Herhangi bir AY ya da tarih aralığı seçildiğinde ilgili seçim için hem liste ve hem de grafik tek sayfada düzenlenebilir demek istemiştim.

Selamlar,
Dosya yapınızı / kullanma mantığınızı anlamlandıramadığımı
ve her sayfa ekleyip , gerek ad tanımlamalarını ve gerekse makro kodlarını yeniden düzenlemeniz gerektiğini
8 no lu mesajımda belirtmiştim.

Not :
1 - Pivot Table / özet tablo kullanmanızın daha uygun olabileceğini de belirtmiştim. Ama benim o konuda bir tecrübem yok maalesef.
2 - Uygun yapı dediğimde, 2108 yerine tüm girişleri yapacağınız bir Genel Data sayfası olur, Herhangi bir AY ya da tarih aralığı seçildiğinde ilgili seçim için hem liste ve hem de grafik tek sayfada düzenlenebilir demek istemiştim.
Pivot tablo ile grafik olmuyor maalesef. Dosya yapısı derken. Belki ben anlatamadım. 2021 yılı ağustos ayında kim kaç lira almış onu yazacağım, bitti. Sonra Eylül ayına geçecek. Kopyalama sebebi, sayfayı tekrar yapmamak. Başka bir şey değil. Yani her ay kim kaç km yapmış kaç lira ödenmiş kayıtlı olacak.
Saygılarımla.

Tamam ben de bahsettiğiniz aynı düzenden bahsediyorum.

Genel Data Sayfası DEĞİL, Her AY için AYRI AYRI bir sayfa diyorsunuz.

O zaman da diyorum ki,
Her Ay AYRI sayfa, AYRI ad tanımlaması, makro kodunda da her ayrı sayfada düzenleme, grafik serilerinde her ayrı sayfada yeniden düzenleme...

Örnekle anlatayım... Dikkat ettiyseniz Ad Tanımlamaları, Hem Grafik için ve hem de Dinamik alanlar içn kullanıldı.
2108 sayfası
x : Grafik için x ekseni değerleri.... (Grafikte Grafik serisi x ekseni)... Karşılığı : AY içerisindeki BENZERSİZ Personel isimleri.... Makro ile listeleniyor.
y : Grafik için y ekseni değerleri.... (Grafikte Grafik serisi olarak Ödemeler)... Karşılığı : AY içerisindeki BENZERSİZ Personel isimlerine karşılık gelen toplam ödeme tutarları .... Makro ile hesaplanıyor.... Makro kodunda [y] olarak kullanılıyor.
k : Benzersiz isim listesinde (N kolonu) satır adedinin bulunması içindir.
ListeS : k ad tanımlaması ile bulunana satır adedine göre, hem Benzersiz isimler ve hem de ödeme tutarlarının olduğu Listedir. Bu eski liste anlamındadır. Yeni liste oluşacağı zaman eskisi silinir yenisi N6 hücresinden itibaren oluşturulur. (Bu ad tanımlaması yapılmadan direkt olarak makro kodunda da yapılabilir, ben ad tanımlaması ile yaptım)... Makro kodunda [ListeS] olarak bulunmaktadır.

Şimdi gelelim yeni sayfaya 2109 sayfası eklediniz.
iki yöntem olabilir... tanımlanmış adları olduğu gibi kullanabilmek için ad tanımlamalarında Kapsam kısımlarını Çalışma kitabı değil 2109 gibi çalışma sayfası yaparsınız. kullanırsınız... makro kodlarında ve grafik serilerinde düzenleme gerekecek....
Ya da
x yerine x_01 adı verirsiniz. x adında geçen '2108'! kısımlarını '2109' şeklinde değiştirirsiniz.
aynı şekilde y yerine y_01, k yerine k_01, ListeS yerine ListeS_01 tanımlayacaksınız.

Makro kodlarında [ListeS] yerine, [ListeS_01] ve [y] yerine [y_01] yazacaksınız.
Grafik serilerinde de değişiklik yapacak [x] yerine [x_01] ve [y] yerine [y_01] yazacaksınız.

Diyelim 2110 sayfasını da eklediniz.
İşlemleri tekrar edeceksiniz. Yeni adlar, yeni düzenlemeler.

Benim sürekli dediğim ise, Halbuki Genel DATA sayfası olup tüm veriler bu sayfaya yazılır. Diğer bir sayfada SORGU yapılır. AY seçilir. Seçilen ayın sonuçları tıpkı 2108 deki gibi olur ve tek grafik- tek ad tanımlaması -tek makro ve çözüm tamam..

Tercih sizindir..... Yapacak bir şey yok...

Ya da diğer bir çözüm, Her AY yazarsınız. İstediğiniz AY sonuçalrını getirir, 2108 sayfasına yapıştırıp SONUÇ sayfası elde edersiniz...

Tamam ben de bahsettiğiniz aynı düzenden bahsediyorum.

Genel Data Sayfası DEĞİL, Her AY için AYRI AYRI bir sayfa diyorsunuz.

O zaman da diyorum ki,
Her Ay AYRI sayfa, AYRI ad tanımlaması, makro kodunda da her ayrı sayfada düzenleme, grafik serilerinde her ayrı sayfada yeniden düzenleme...

Örnekle anlatayım... Dikkat ettiyseniz Ad Tanımlamaları, Hem Grafik için ve hem de Dinamik alanlar içn kullanıldı.
2108 sayfası
x : Grafik için x ekseni değerleri.... (Grafikte Grafik serisi x ekseni)... Karşılığı : AY içerisindeki BENZERSİZ Personel isimleri.... Makro ile listeleniyor.
y : Grafik için y ekseni değerleri.... (Grafikte Grafik serisi olarak Ödemeler)... Karşılığı : AY içerisindeki BENZERSİZ Personel isimlerine karşılık gelen toplam ödeme tutarları .... Makro ile hesaplanıyor.... Makro kodunda [y] olarak kullanılıyor.
k : Benzersiz isim listesinde (N kolonu) satır adedinin bulunması içindir.
ListeS : k ad tanımlaması ile bulunana satır adedine göre, hem Benzersiz isimler ve hem de ödeme tutarlarının olduğu Listedir. Bu eski liste anlamındadır. Yeni liste oluşacağı zaman eskisi silinir yenisi N6 hücresinden itibaren oluşturulur. (Bu ad tanımlaması yapılmadan direkt olarak makro kodunda da yapılabilir, ben ad tanımlaması ile yaptım)... Makro kodunda [ListeS] olarak bulunmaktadır.

Şimdi gelelim yeni sayfaya 2109 sayfası eklediniz.
iki yöntem olabilir... tanımlanmış adları olduğu gibi kullanabilmek için ad tanımlamalarında Kapsam kısımlarını Çalışma kitabı değil 2109 gibi çalışma sayfası yaparsınız. kullanırsınız... makro kodlarında ve grafik serilerinde düzenleme gerekecek....
Ya da
x yerine x_01 adı verirsiniz. x adında geçen '2108'! kısımlarını '2109' şeklinde değiştirirsiniz.
aynı şekilde y yerine y_01, k yerine k_01, ListeS yerine ListeS_01 tanımlayacaksınız.

Makro kodlarında [ListeS] yerine, [ListeS_01] ve [y] yerine [y_01] yazacaksınız.
Grafik serilerinde de değişiklik yapacak [x] yerine [x_01] ve [y] yerine [y_01] yazacaksınız.

Diyelim 2110 sayfasını da eklediniz.
İşlemleri tekrar edeceksiniz. Yeni adlar, yeni düzenlemeler.

Benim sürekli dediğim ise, Halbuki Genel DATA sayfası olup tüm veriler bu sayfaya yazılır. Diğer bir sayfada SORGU yapılır. AY seçilir. Seçilen ayın sonuçları tıpkı 2108 deki gibi olur ve tek grafik- tek ad tanımlaması -tek makro ve çözüm tamam..

Tercih sizindir..... Yapacak bir şey yok...

Ya da diğer bir çözüm, Her AY yazarsınız. İstediğiniz AY sonuçalrını getirir, 2108 sayfasına yapıştırıp SONUÇ sayfası elde edersiniz...
Hocam öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayfayı çoğalttıktan sonra, butonun yolunu değiştirmek sanki daha kullanışlı. Zaten sayfayı çalıştırması yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ben teşekkür ediyorum...
Saygılarımla...

Sonradan ekleme (09.08.2021 19:39)
Not :
Önceki mesajlarımda sözünü ettiğim,
Genel bir VeriGiriş sayfası olup da, tüm verilerin bu VeriGiriş sayfasına girilmesi ve
Ay - Yıl seçerek seçilen ay-yıl a ait verilerin filtrelenerek grafik oluşturulması
üzerine örnek bir dokuman hazırlamıştım... Dosyaya, kısa açıklamaları da şimdi yazdım.

Dokumanı incelersiniz.... Demek istediklerimi bu dokumanda rahatlıkla görebilirsiniz...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: