T

Çözüldü İstenilen sayfaları pdf yapmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Teknotek
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Teknotek

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamün aleyküm arkadaşlar bir sorum olacaktı 10 tane çalışma sayfası olan excelde seçtiğimiz çalışma sayfalarını bir adet pdf içine koyacak sekilde nasıl yapılır makro olursa sevinirim yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden

Aleyküm selam kardeşim,

Kullandığınız Excel versiyonu destekler mi bilmiyorum ama bunu Excel'in kendi özelliği ile yapabilirsiniz.
Adımlar:
  1. Hangi sayfalar PDF'e çevrilecekse, Ctrl tuşuna basılı tutup, o sayfalar fare ile tıklatın.
  2. Şerit Menü -> Dosya menüsünden Dışarı Aktar seçeneğini tıklatın.
  3. Ekrana gelen pencereden, PDF/XPS Oluştur seçeneğini tıklayın.
  4. Açılan pencereden dosya adınızı, yolu vs seçtikten sonra, Seçenekler'e tıklayın ve açılan pencerede aşağıdaki gibi yapın.

1636285660598.webp
Ben bu işlem ile 4 sayfalık bir Excel dosyasının 1-2-4 isimli sayfaları PDF'e dönüştürdüm. 3 isimli sayfa dışarıda sorunsuz olarak bırakıldı.
Ama 2010 bunu destekler mi kısmına emin değilim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aleyküm selam kardeşim,

Kullandığınız Excel versiyonu destekler mi bilmiyorum ama bunu Excel'in kendi özelliği ile yapabilirsiniz.
Adımlar:
  1. Hangi sayfalar PDF'e çevrilecekse, Ctrl tuşuna basılı tutup, o sayfalar fare ile tıklatın.
  2. Şerit Menü -> Dosya menüsünden Dışarı Aktar seçeneğini tıklatın.
  3. Ekrana gelen pencereden, PDF/XPS Oluştur seçeneğini tıklayın.
  4. Açılan pencereden dosya adınızı, yolu vs seçtikten sonra, Seçenekler'e tıklayın ve açılan pencerede aşağıdaki gibi yapın.

1636285660598.webp
Ben bu işlem ile 4 sayfalık bir Excel dosyasının 1-2-4 isimli sayfaları PDF'e dönüştürdüm. 3 isimli sayfa dışarıda sorunsuz olarak bırakıldı.
Ama 2010 bunu destekler mi kısmına emin değilim.
Destekliyor ama bir buton ile yapmak istiyorum. Kolaylık olsun diye

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)
Geliştirici sekmesindeki "Makro Kaydet" tuşuna basarak ilk mesajımda yaptığım işlemleri yaptığımda üstteki kodları oluşturdu.
Manuel kaydettiğim Kitap1 isimli PDF dosyasını silip, kodlar çalıştırdığımda sorunsuzca PDF çıktısını verdi.
Buradaki kodu çalıştırmadan önce sayfaları manuel olarak seçmeniz gerek.
O alanda tabi kodlanabilir.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)
Geliştirici sekmesindeki "Makro Kaydet" tuşuna basarak ilk mesajımda yaptığım işlemleri yaptığımda üstteki kodları oluşturdu.
Manuel kaydettiğim Kitap1 isimli PDF dosyasını silip, kodlar çalıştırdığımda sorunsuzca PDF çıktısını verdi.
Buradaki kodu çalıştırmadan önce sayfaları manuel olarak seçmeniz gerek.
O alanda tabi kodlanabilir.
Bunda genelde hata veriyor arada denedim bunu ama 4 sayfayı nasıl alabilirz başka ki

Aldığınız hata mesajını ya da dosyanızı eklerseniz ancak daha gerçekçi geri dönüş sağlayabilirim.
Ben de verdiğim kodlar sorunsuz olarak kayıt işlemini yaptı çünkü.

".pdf" şeklinde olan (kırmızı yazının bir üst satırının en sonu) kısmı ".pdf" & olarak dener misiniz?
Ya da kırmızı satırı üste alın, _ işaretini silin bakalım.

İki kod arasındaki esas fark şu; birinde PDF yapılan şey Selection......diğerinde ise ActiveSheet.

Sayın @Teknotek ,
-- ekran görüntüsündeki Sheets("ed").Activate satırını silip,
-- hata veren satırda da, satırın başındaki Activesheet kısmını Selection olarak değiştirip,
-- FileName:= path & isim kısmını da FileName:= path & "/" & isim şeklinde değiştirerek deneyin.

Ayrıca ekran görüntüsü yerine örnek belge üzerinden çözüm aranmasında yarar olduğunu belirteyim.
Cevap olarak makro kodu istiyorsunuz ama gönderdiğiniz şey örnek belge değil, ekran görüntüsü.
Bana bu durumlar ilginç geliyor doğrusu.

Cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz

.

Yolu değiştirdim böyle hata vermeye başladı kayıt ismini I3 den almasını istiyorum
16362895837071458742127454116320.webp
".pdf" şeklinde olan (kırmızı yazının bir üst satırının en sonu) kısmı ".pdf" & olarak dener misiniz?
Ya da kırmızı satırı üste alın, _ işaretini silin bakalım.
Filenme:= "c:\deskop\yeni klasör\" & path & ".pdf"
Yaptım düzeldi başka yeri oynamadım teşekkür ederim herkese I3 den kayıt adını alıyor