Çözüldü Hücre Boşsa Gruptan Birini Random Yazdır

ekrmy

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Aldığımız Data'da kayıtlar kullanıcılara atanmayabiliyor. Kullanıcı bölümü boş kalıyor. Örnek bir dosya oluşturdum.

• B sütunu kaydın hangi kullanıcı tarafından kontrol edileceğini ifade etmektedir.
    • Ataması yapılmamış kaydın kullanıcı kısmı boş gelmektedir.
    • Amaç boş hücreleri random ilgili ekipteki (Grup) kişilere atamak. Liste'de kullanıcıların hangi grupta olduğu belirtilmiştir.
Rastgele formülü ile uğraşsam da yapamadım. Destek olursanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Ömer Bey,

Elinize sağlık. İlk gözlemlerime göre random atamada; gözdeye mesela iki defa yazdı oysa gözde bir kez yazdıktan sonra caner yada mesut yazması gerekiyor.

1627748631936.webp

Yukarıda belirttiğim durum çalışmıyor örneğin; manisa 9 dan uzay segmentinde çalışan yoksa boş kalıyor.

1627748812369.webp

Cevap için çok teşekkürler.

İyi çalışmalar.

+ Hocam ana dataya geçirmek istedim de işin içine makro girdiği için içinden çıkamadım. Yeni dosya ekledim. Buradan revize edebilir miyiz? Zahmet vereceğim. Çok teşekkür ederim.

AH Sütünü dolacak.
Teşekkür ederim Ömer Bey, ben web kısmını kurcalayayım.

Şu yukarıdaki durumları siz halledebilirseniz minnettar olacağım. Saygılarımla.

İyi çalışmalar.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@ekrmy
Belgeniz ekte olup, işlem için oluşturduğum kod aşağıda gösterilmiştir.

VBA:
You must log in to view content
(28 satır)
Ömer Bey, elinize emeğinize sağlık. Attığınız dosyada sorunsuz çalıştığı görünüyor.

Makroya biraz uzak kaldığım içim ana dosyaya dahil edemiyorum. Kod içerisinde hangi veriler değişebilir.

+ Hocam ana dataya geçirmek istedim de işin içine makro girdiği için içinden çıkamadım. Yeni dosya ekledim. Buradan revize edebilir miyiz? Zahmet vereceğim. Çok teşekkür ederim.

AH Sütünü dolacak.

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

GRUP ve SEGMENT sütunlarının birbirlerine göre konumlarından tutun,
veri kaynaklarının bulundukları sayfalar/sütunlar, veri başlangıç satırları bile farklı.
İlk örnek belgeyle son belge birbiriyle tamamen farklı yapıda olduğundan,
tekrar hata/yanlış ihtimali oluşmaması için epey uğraşmak, muhtemelen sıfırdan kod oluşturmak gerekecek galiba.

Örnek belge özellikleriyle ilgili sıkıntı yine tekrarlanmış oldu (cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz).
Cevabım biraz zaman alabilir diye bilgi vermek istedim.

İyi çalışmalar dilerim.

@ekrmy
Son örnek belgeye göre; verdiğim kodu aşağıdakiyle değiştirerek bir dener misiniz?
Hata/yanlış kontrolü yapmalısınız, sütunlar arasında başım döndüğü içi hata payı mevcut.

VBA:
(33 satır)

@ekrmy
Son örnek belgeye göre; verdiğim kodu aşağıdakiyle değiştirerek bir dener misiniz?
Hata/yanlış kontrolü yapmalısınız, sütunlar arasında başım döndüğü içi hata payı mevcut.

VBA:
(33 satır)
Merhaba Ömer Hocam,

Açıklama olarak ekledim. Tespit ettiğim durumu. Ayrıca çok teşekkür ederim desteğiniz için.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Çözüme ulaşmış konuyla tekrar uğraşmak açıkçası biraz can sıkıcı oluyor ama uygun vakit tekrar bakacağım artık.
Yapı olarak, bir konu çözülünce, bir bakıma kafamda konuyu sıfırlıyorum.

İşin sıkıntılı kısmı ise mevcut kodu yeniden düzenlemek. Sıfırdan bakmak daha mantıklı belki de.
Tamir etmek yerine yeniden yapmak yani.

Çözüme ulaşmış konuyla tekrar uğraşmak açıkçası biraz can sıkıcı oluyor ama uygun vakit tekrar bakacağım artık.
Yapı olarak, bir konu çözülünce, bir bakıma kafamda konuyu sıfırlıyorum.

İşin sıkıntılı kısmı ise mevcut kodu yeniden düzenlemek. Sıfırdan bakmak daha mantıklı belki de.
Tamir etmek yerine yeniden yapmak yani.
Üstad sizsiniz Ömer Hocam. Çok zahmet verdim. Kusura kalmayın.

@ekrmy
Yeni belge ekte.
Kodda küçük değişiklikler var, dosya içerisine de açıklama yazdım.

.
Ömer Hocam Selamlar,

Açıklama olarak ekledim. + Açıklama dışında çalışan listesinde #yok olduğu zaman hata alınıyor. Listeye eğer hata formülü ekleyip düzenledim. Buna takılmamıza şuan gerek yok. :) teşekkürler hocam

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim ve son belgeye bakmadım.
Daha evvel #YOK hatasından söz edilmişti ancak
eklenen hiçbir belgede formüllü bir alan hatırlamıyorum.
Aklımda kalan, tüm verilerin DEĞER (metin/sayı) şeklinde olduğu (bir anlamda elle yazılmış veya başka kaynaktan kopyala yapıştır ile alınmış) .

Bilgisayarda değilim ve son belgeye bakmadım.
Daha evvel #YOK hatasından söz edilmişti ancak
eklenen hiçbir belgede formüllü bir alan hatırlamıyorum.
Aklımda kalan, tüm verilerin DEĞER (metin/sayı) şeklinde olduğu (bir anlamda elle yazılmış veya başka kaynaktan kopyala yapıştır ile alınmış) .
Üstad belirttiğim gibi geçebiliriz bunu şuan önemli değil :) Açıklama olarak eklediğim durumu çözersek yeterli olacak. Elinize, emeğinize sağlık tekrar.

@ekrmy

-- UZAY ve ROBOT ibareleri KOD'da da kullanıldı.
VBA ekranında CTRL+H ile bunları gerçek belgedeki verilerle değiştirin.

-- Benzer değişiklik Çalışan Listesi sayfasındaki E sütununda yer alan ÖZET BİLGİ sütunundaki formülde de yapıldı.
Bu formüldeki UZAY ve ROBOT ibarelerini de benzer şekilde, gerçek verilerdeki ibarelerle değiştirin.

-- Hem TEMİZLE, hem de DAĞITIM makrosunda DEĞİŞİKLİKler mevcut.

Çalışan Kişiler sayfasında bir GRUP için SEGMENTerden biri var diğeri yoksa
ilgili GRUP dikkate alınarak, BOŞ olanlardan yine DENGELİ olarak dağıtım yapılır.

Belgedeki kodlar aşağıda gösterildi.

VBA:
(50 satır)
.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum