M

Çözüldü Google Visualization API Query ve Filtreleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Google Visualization API Query to Excel başlığı alında @Selman Bey'in katkısıyla çözüme ulaşmıştık.
aynı işlemi başka bir uygulamada daha kullanmaya çalışıyorum.
Ancak bu defa Google E-Tablo içerisindeki Sınıfınız sütununda 6 ile başlayan (6/A, 6/B gibi değil de soldan ilk rakama göre) verileri çekmek istiyorum.
Bunun için @Selman Beyin örneğinde nasıl bir değişiklik yapmamız gerekiyor?

Örnek Form Sayfası (Yanıtlar)

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(42 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Önceki dosyanızda module2 için yeni bir getData makrosu ekledim. Sınıf bilgisi D sütünda olduğu için " Select * where D like '6%' " şeklinde bir query cümleciği eklendi.

Ekli dosyalar

Önceki dosyanızda module2 için yeni bir getData makrosu ekledim. Sınıf bilgisi D sütünda olduğu için " Select * where D like '6%' " şeklinde bir query cümleciği eklendi.
Teşekkür ederim.
Sql biliyorum ancak sql i bu kodlarda nasıl kullanacağımı bilmiyordum.
İstediğimiz sütunları almak içinde sql sözcüğünde select a, b, c from ... şeklinde mi kullanacağız

Evet, gviz queryde sütun başlıkları kullanılmıyor. İlgilendiğiniz alan hangi sütunda ise onun harfini yazmanız yeterli.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

üstteki şekilde uyarlamaya çalıştım ama değişkenleri sql içinde sanırım yanlış kullanıyorum ki hata alıyorum

snf = Sheets("Veri").Range("C3").Text

ile Veri sayfasındaki C3 hücresinde 5 değeri var Bu değer başka 6 ve 7 ile 8 değerlerini alabilecek...

qry = Application.EncodeURL("select * where D like '&snf&%'")
ile bu gelen snf değerini like içine almaya çalıştım ama bu şekilde mi alıyoruz emin değilim.

verileri çek dediğimde filtrelemedi

snf = 5

snf değişkeninin değerini like sorgusu içine nasıl alabilirim

qry = Application.EncodeURL("select * where D like '&snf&%'")

qry = Application.EncodeURL("select * where D like '"&snf&"%'")

qry = Application.EncodeURL("select * where D like 'snf%'")

ve bildiğim diğer yöntemleri denedim ancak değişkenin değerini sorguya alamadım.