Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Yinelenmeyen Veri Karşılıklarını Açılır Listele Yapmak

fledermaus

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

1- Ekteki dosyanın A27:A36 aralığında yapmak istediğim;

B3:B11 ve D3:D11 aralıklarına yazılan verilerin yinelenmeyerek aşağıya doğru listelenmesi

2- Ekteki dosyanın B27:B36 aralığında yapmak istediğim;

A27:A36 hücrelerine yazılan verilere denk gelen karşılıkların, ikinci sayfanın B2:B274 aralığından çekilerek açılır liste şeklinde listelenmesi.

Not: a- Yazılan verinin karşılığı çekilen listede bulunamadığında “listede bulunamadı” uyarısı verecek.
b- Listede bulunamadığı taktirde ilgili hücreye (“A27:A36” aralığı) manual olarak giriş yapılabilecek
c- Listelenen verinin girişi yapıldıktan sonra hata ile silindiği taktirde makroda hata mesajı alınmayacak

Bunları yapmak mümkün müdür ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Syg,

Dosya, konu sahibinin isteği üzerine değiştirildi. 01.04.2022 15:09

@fledermaus
-- A27:A41 aralığına listeleme istediğinize göre bu alanda formül olmayacak (en azından benim anladığım bu) .
-- Açılış mesajındaki "Listelenen verinin girişi yapıldıktan sonra" ibaresinden kastınız,
üstte iki sütundaki veriler makro ile benzersiz listelendikten sonra A27:A41 aralığındaki bir hücrenin silinmesi midir?
-- FBO&HANDLER LIST sayfasındaki liste alfabetik sıralı mıdır?
-- FBO&HANDLER LIST sayfasında mükerrer kayıt yokmuş gibi görünse de muhtemelen gözden kaçmış ben mükerrer kayıt görüyorum.
-- Temel soru da şu, üstteki veriler elle mi yazılmaktadır, bir formül sonucu mudur?
-- Kodun nasıl tetiklenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
USER=4754]@fledermaus[/USER]
-- A27:A41 aralığına listeleme istediğinize göre bu alanda formül olmayacak (en azından benim anladığım bu) .
-- Açılış mesajındaki "Listelenen verinin girişi yapıldıktan sonra" ibaresinden kastınız,
üstte iki sütundaki veriler makro ile benzersiz listelendikten sonra A27:A41 aralığındaki bir hücrenin silinmesi midir?
-- FBO&HANDLER LIST sayfasında mükerrer kayıt yokmuş gibi görünse de muhtemelen gözden kaçmış ben mükerrer kayıt görüyorum.
-- Temel soru da şu, üstteki veriler elle mi yazılmaktadır, bir formül sonucu mudur?
Hocam Merhabalar,

# Bu alanda D26 ve E26 başlıkları atında açılır liste formülleri mevcut.

# B27:B36 aralığında hücrelere verilerin çekilip listelendiğini farzedelim. Bu hücrelerin herhangi birinde açılır listeden seçim yapıldıktan sonra hata ile herhangi biri sildiğimizde (Run-time error 1004) gibi bir uyarı gelmemeli. Bu kısım için hiç tepki vermemesi yerine "Dikkat hücredeki veriyi sildiniz" gibi bir mesaj da ekleyebiliriz hocam.

# A sütununu filtreleme ile alfabetik olarak sıralandı.

# Evet hocam bende şimdi farkettim. Onları düzelteceğim.

# "A2:I2" aralığı manual olarak yazılan başlıklar,
"A3F12" aralığı manual olarak yazılan veriler,
"A13" sabit veri içeren hücre
"A16:B18" data sayfasından çekilen açılır liste
"D16:F21" manual olarak yazılan bilgiler,
"G3:I12" data sayfasından çekilen açılır liste içermektedirler

Bu sorunuzu doğru anladıysam; B3:B11 ve D3:D11 aralıklarına veriler yazıldıkça.

Bir başka ekl bilgi ise A3:I12 hücre aralığında koşullu biçimlendir var. A3 hücresine veri girişi yapmaya başladığınızda tabloyu hem ilgili satırda
hem de A27 satırında bir tablo oluşturmaya başlıyor.

Hatta "**TÜM SAATLER LOKAL" şeklindeki yazınında aşağıdaki gibi oluşturulan tablonun en altına getiriyim istedim ama beceremedim açıkçası

Mesela tablo onuncu satıra kadar oluşturuldu. **TÜM SAATLER LOKAL" yazısı A10:B10 hücre aralığına sadece yazı olarak gelecek ama tablonuın ana hatlarını bozmayacak.

1648746548104.webp

Syg,

-- A27 'den aşağı doğru olan alanda hala formüller var. Formül konusunu net ifade edin.
Oysa bu alanda B3:B12 ve D3:D12 aralıklarındaki veriler üzerinden benzersiz listeleme ve buradaki sonuçlara göre de sağındaki hücrelere veri doğrulama listesi oluşturulmasını istiyorsunuz.
-- Yoksa; benzersiz değerin kaynağı yukarıdaki hangi hücre ise, o hücrenin adresine göre olacak şekilde, makroyla formül oluşturmak mı istiyorsunuz?
-- 16-25'inci satır aralığının, F3:I12 aralığının, konumuzla zaten bir ilgisi yok.
-- Makronun tetiklenmesi A3:A12 ve/veya D3:D12'de her veri yazılması sırasında olacaksa, her bir hücreye veri yazdığınızda (veya mevcut veriyi değiştirdiğinizde, alt taraftaki benzersiz listeleme ve veri doğrulama kaynak listeleri her seferinde tamamen silinip yeniden oluşturulacak demektir.
-- Listeleme ve veri doğrulama uygulamasından sonra, alt taraftaki B27:B40 alanındaki seçimlerde değişiklik olduğunda UYARI istiyorsunuz.
Esas olarak mesele değil ama, bu hücrelere bağlı olarak çalışan bir formül/işlem yok ki, bu uyarı neye yarayacak?

-- A27 'den aşağı doğru olan alanda hala formüller var. Formül konusunu net ifade edin.
Oysa bu alanda B3:B12 ve D3:D12 aralıklarındaki veriler üzerinden benzersiz listeleme ve buradaki sonuçlara göre de sağındaki hücrelere veri doğrulama listesi oluşturulmasını istiyorsunuz.
-- Yoksa; benzersiz değerin kaynağı yukarıdaki hangi hücre ise, o hücrenin adresine göre olacak şekilde, makroyla formül oluşturmak mı istiyorsunuz?
-- 16-25'inci satır aralığının, F3:I12 aralığının, konumuzla zaten bir ilgisi yok.
-- Makronun tetiklenmesi A3:A12 ve/veya D3:D12'de her veri yazılması sırasında olacaksa, her bir hücreye veri yazdığınızda (veya mevcut veriyi değiştirdiğinizde, alt taraftaki benzersiz listeleme ve veri doğrulama kaynak listeleri her seferinde tamamen silinip yeniden oluşturulacak demektir.
-- Listeleme ve veri doğrulama uygulamasından sonra, alt taraftaki B27:B40 alanındaki seçimlerde değişiklik olduğunda UYARI istiyorsunuz.
Esas olarak mesele değil ama, bu hücrelere bağlı olarak çalışan bir formül/işlem yok ki, bu uyarı neye yarayacak?

# Evet hocam önceden yapmış olduğum formülleri silmeyi unutmuşum aceleden kusura bakmayın.

Bunun nedeni ; B3:B12 ve D3:D12 aralığına benzer veriler yazıldığında B27:B40 aralığında yinelenmeye gerek duyulmaksızın (benzersiz şekilde) ihtiyaç duyulacağının aklıma gelmesiydi.

# Tam anlamıyla doğru.

# Hayır.

# Bu alanlarda kullanılıyor olan herhangi formüle vs var mı gibi sorduğunuzu düşündüğüm için sadece bilgi amaçlı yazmıştım.

# Hocam A3:A12 ve/veya D3:D12 alanında veriler bir defaya mahsus yazılacağı ve çok nadir yada sıra dışı durumlarda değiştirileceği için çok problem olacağını düşünmüyorum. Açıkçası bunu durumu önleyebilmek adına aklıma herhangi bir çözümde gelmiyor hocam.

# Aslında bahsi geçen alanda veri bulunamadığında bi defaya mahsus “listede bulunamadı" mesajını almak ve listede olmayan farklı bir veriyi manual olarak girebilmek yeterli hocam. Sizin de söylemiş olduğunuz gibi çok gerek olduğunu düşünmüyorum.

Hocam ilgili dosyada karşıma ıkan Aklıma gelen bir sorun ise bu başlıkla çok alakası yok ama belki bir yerde ufak bi rşey kaçırıyorum bilemiyorum ama yine de sormak istedim.

Tabloyu mail ile direk göndermek istediğimde '.send kodundaki tırnağı kaldırıyorum ancak aşağıdaki uyarıyı alıyorum.

Uyarı çıksa bile maili gönderiyor ancak bu seferde sadece cc ve subject konularını ekliyor. mailin içeriği boş geliyor. Hata nerede anlayamadım açıkcası.
mailler rev..webp

Saygılarımı sunarım,

@fledermaus

1) B3:B12 ve D3:D12 aralığına elle ve tek tek veri girişi yapıldığında;
-- alt kısımdaki benzersiz listeleme ve veri doğrulama uygulaması sıfırdan yapılır.
-- diğer sayfada olmayan veri girişi olmuşsa, bunlar diğer sayfada A sütununa ve alfabetik sırasına göre
otomatik eklenir, bunun karşısındaki B sütununun boş olduğunu vurgulamak üzere kırmızı boyanır,
eklenenlerin neler olduğu ekranda uyarı olarak görünür ve diğer sayfa eksikliklerin tamamlanması için aktif hale getirilir.

2) İlgili alanda isim yazıldıkça başına sıra numarası ekleme işlemi devam eder.

3) Alt kısımda B sütunundaki seçimler değiştiğinde (silme dahil) uyarı alınır (boş iken yapılan ilk seçim hariç tabii ki)

Belgeniz ekte, denersiniz.

E-posta ile ilgili sorunuzun bu konu sayfasındaki işlemlerle bir bağlantısı yok.
Forumda konuların, bir belgedeki tüm sorunların çözümü için değil, işlem türüne göre ve uygun konu başlıkları kullanılarak
ayrı ayrı açılması daha doğru. Forum mantığı da bunu gerektirir ve bu sayede de diğer forumdaşların da yararlanacağı bir kaynak oluşur.

.

Ekli dosyalar

• excele aktarimi.webp
    excele aktarimi.webp
    5.8 KB · Görüntüleme: 2
@fledermaus

1) B3:B12 ve D3:D12 aralığına elle ve tek tek veri girişi yapıldığında;
-- alt kısımdaki benzersiz listeleme ve veri doğrulama uygulaması sıfırdan yapılır.
-- diğer sayfada olmayan veri girişi olmuşsa, bunlar diğer sayfada A sütununa ve alfabetik sırasına göre
otomatik eklenir, bunun karşısındaki B sütununun boş olduğunu vurgulamak üzere kırmızı boyanır,
eklenenlerin neler olduğu ekranda uyarı olarak görünür ve diğer sayfa eksikliklerin tamamlanması için aktif hale getirilir.

2) İlgili alanda isim yazıldıkça başına sıra numarası ekleme işlemi devam eder.

3) Alt kısımda B sütunundaki seçimler değiştiğinde (silme dahil) uyarı alınır (boş iken yapılan ilk seçim hariç tabii ki)

Belgeniz ekte, denersiniz.

E-posta ile ilgili sorunuzun bu konu sayfasındaki işlemlerle bir bağlantısı yok.
Forumda konuların, bir belgedeki tüm sorunların çözümü için değil, işlem türüne göre ve uygun konu başlıkları kullanılarak
ayrı ayrı açılması daha doğru. Forum mantığı da bunu gerektirir ve bu sayede de diğer forumdaşların da yararlanacağı bir kaynak oluşur.

.

Hocam Merhabalar.

Ellerinize sağlık Allah sizlerden razı olsun. Çok teşekkürler.

Hocam listeleme alanları (B27:B36 ve A27:A36 aralıkları) 26 dan başlamak yerine 27 den başlamış sanırım. Bunu düzeltmek için ; ilgili tüm kodlarda 27 leri 26 olarak değiştirdim ancak çalışmadı. Sanırım düzeltmem gereken başka alanlarda var. Bunun için kodlarda nasıl bir düzeltmeye gitmeliyim ?

Birde veri doğrulama açılır liste olduğu için çokta mümkün olduğunu düşünmüyorum ama aşağıdaki yapmış olduğunuz uygulamayı

"-- diğer sayfada olmayan veri girişi olmuşsa, bunlar diğer sayfada A sütununa ve alfabetik sırasına göre
eklenenlerin neler olduğu ekranda uyarı olarak görünür ve diğer sayfa eksikliklerin tamamlanması için aktif hale getirilir."

B27:B36 aralığı içinde yapmak mümkün müdür ?

Örnek: B27 de veri doğrulama listesi açıldıktan sonra, liste içinde olmayan bir bilgiyi manual yazarak, bunu otomatik olarak fbo&handler sayfasındaki A be B sütunlarına taşımak ?

Eğer bu mümkün değil ise sadece bilgiyi B27:B36 aralığında manual olarak yazabilme şansımız var mı ?

Syg,

"Hocam listeleme alanları (B27:B36 ve A27:A36 aralıkları) 26 dan başlamak yerine 27 den başlamış sanırım."

Bunu yazarken yanlış yazmışım hocam.

27 dan başlamak yerine 28 den başlamış. Kusura bakmayın.

Syg,

@fledermaus
Yazdığım ilk mesajda da elle yazma durumunu sormuş ve kodlamayı da buna göre yapmış,
hatta TEMEL SORU diye de vurgulamıştım.

Kod, hedef hücrelerde değer yazılmasına (aynı değer de olabilir, silme de olabilir) bağlı.
Yani Worksheet_Change (hedef alandaki değişim) üzerine kurulu.
Hedef alanımız ise B3:B12 ve D3:D12. Bu alanda elle yapılacak işleme göre kod tetiklenir.
F2+ENTER işlemi de hücreye değer yazma (aynı değer) anlamına gelir.

@fledermaus
Yazdığım ilk mesajda da elle yazma durumunu sormuş ve kodlamayı da buna göre yapmış,
hatta TEMEL SORU diye de vurgulamıştım.

Kod, hedef hücrelerde değer yazılmasına (aynı değer de olabilir, silme de olabilir) bağlı.
Yani Worksheet_Change (hedef alandaki değişim) üzerine kurulu.
Hedef alanımız ise B3:B12 ve D3:D12. Bu alanda elle yapılacak işleme göre kod tetiklenir.
F2+ENTER işlemi de hücreye değer yazma (aynı değer) anlamına gelir.

Hocam Merhabalar,

Hedef alanımız olan B3:B12 ve D3:D12 alanlarına veriler manual olarak yazılacaklar. Bu konuda herhangi bir değişiklik yok.

Sadece konuya sizin kadar hakim olmadığım için F2 tuşu kullanımının ayrıca farklı bir görevi olduğunu düşünmüştüm.

O yüzden sorma gereği duydum.

Sonuç olarak anladığım kadarıyla F2 tuşunu kullanmasak da B3:B12 ve D3:D12 aralıklarına veri girişlerini manual olarak yaptığımız yani ilgili hücrelere herhangi bir hücre ile bağlantı yapmadığımız ve herhangi bir yerden veri çekmediğimiz yada formül kullanmadığımız sürece kodlar doğru çalışacak ve herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim hocam.

Syg,

Syg,

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar