Soru Veri Doğrulama listesi Tablo kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Aydemir
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Aydemir

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Benim veri doğrulama ileilgili bir sorum var. Ben bir ünversitede çalışıyorum ve çalıştığım dosyada Fakülte - Bölüm - Ders Kodu ve Öğretim görevlisi bilgilerini kolonlara yerleştirdim ve seçimleri sırasıyla Fakülteden başlayarak Veri Doğrulama yoluyla liste oluşturarak Listeden seçilmesini sağlamaya çalışıyorum. Şöyle yaptım;

Önce 12 tane fakülte için bir tablo oluşturdum daha sonra bu fakültelerin altında Bölümleri yerleştirdim ve örneğin Mimarlık fakültesi seçildiğinde bu fakültede tanımlı olan İç mimarlık ve Tasarım olmak üzere 2 Bölümün seçilmesini sağladım. Aynı şeklde devam Ders Kodlarını da getirttim.

Sorum şu; İlgili dersleri veren öğretim görevlililerini de getirtmek istiyorum ama bunu Ders kodlarından değil de Bölüm bilgisini kullanarak yapmak istiyorum. Ama Bölüm bilgsini Ders Kodlarını getirtmek için tablo adı tanımlaması yaparken kullandım. Şimdi aynı tabloyu/tablo adını kullanarak Öğretim Görevlileri listesi oluşturabilir miyim ? Bunu nasıl yaparım ?

Teşekkürler

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @Aydemir .

Sorularınızı, mesajımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda,
gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen (gerçek verilerin yerine, bunları temsil edebilecek şekilde, tutarlı başka veriler yazınız) kopyası şeklinde
hazırlayacağınız örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüme ulaşılabilir.

NOT: Forumumuza belge yüklemek veya indirmek için özel bir üyelik türü yoktur.

.

Merhaba,

dosyayı düzenleyerek size gönderdiğim için geç yazmak zorunda kaldım. kusura bakmayın. Dosya ekteki gibidir.
"Öğretim Görevlileri" sayfasında sorunu yazdım aslında. "Rapor" sayfası da asıl kullanmak istediğim sayfa. Öğretim görevlilerini bu sayfadaki N kolonuna Veri doğrulama Listesi olarak getirtmeye çalışıyorum.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Sayın @Aydemir .
Belgenizdeki formüller başka çalışma kitaplarına atıf yapıyor durumda olduğundan formüllere yönelik bir kontrol/deneme şansım olmadı.

Yanlış anlamadıysam;
-- Sayfa4 C6 hücresi seçiliyken VERİ DOĞRULAMA >> LİSTE özelliği kısmına aşağıdaki birinci formülü,
-- Sayfa4 N6 hücresi seçiliyken VERİ DOĞRULAMA >> LİSTE özelliği kısmına aşağıdaki ikinci formülü,
uygulayarak işlemi tamamlayın. Ardından da C6 ve N6 hücrelerini kopyalayıp aşağı doğru ÖZEL APIŞTIR>>DOĞRULAMAYI şeklinde işlem yapın.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba,

yaptığınız dosya doğru fakat benim sorunum Ders Kodlarının adet olarak çok fazla olması. 4764 tane dersi tek tek hücreye yazıp her ders kodunun altına hangi öğretmenlerin bu dersleri verdiğini gösteren tabloyu oluşturmak 2 günümü alır : ) By nedenle; Bölümlerin altına Öğretmeleri getirtip bir tablo hazırladım ama Bölüm adlarını Ders Kodlarını getirtmek için kullandığımdan ötürü aynı tabloyu Öğretmenler için kullanamıyorum. Sorunum bu. Ekli dosyada Rapor sayfasının N kolonuna Öğretmen adlarını Veri doğrulamadan liste olarak getirtmeye çalışıyorum. "Öğretim Görevlileri" sayfasında iki tane tablo var oraya da sorunumu yazmaya çalıştım.

Bu arada vakit ayırıp dosya gönderdiğiniz için çok teşekkür ederim.

sanırım size link bağlantılarını kopartmadan bir dosya göndermiş. kusura bakmayın. gönderdiğiniz ikinci formülü kullandım ama bazı Bölümlerin Öğretmenlerinin tamamı gelmiyor. onu anlamaya çalışıyorum

teşekkürler

Ekli dosyalar