M

Çözüldü TextBoxa Klasördeki PDF Dosya Yolunu Alma

mhezer

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,
Ekli dosyamda ListBox'ın DoubleClick olayı ile TextBox'a dosya isimlerini alıyorum. UserForm1 üzerinde ListBox'a çift tıkladığımda UserForm3 açılıyor ve TextBoxlara kayıtlı PDF dosyalarının isimleri gelmektedir. Yapmak istediğim UserForm2 üzerinde bulunan WebBrowser1'da TextBoxda dosya yolu olan PDF dosyasının Ön İzlemesini getirmek.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Haklısınız @Ömer BARAN Hocam, Bu konu için geçerli olan Textboxa Klasördeki PDF Dosya Yolunu Alma işlemi başarılı bir şekilde oluşmuştur. Bahsini yaptığım konuyu bir başka başlıkta değerlendireceğim.

Teşekkür ederim.
Merhaba Değerli Arkdaşlarım,
Ekli dosyamda yapmak istediğim başka bir işlemde UserForm3 zerinde bulunan TextBoxlara gelen PDF dosya isimlerine çift tıkladığımda form üzerinde bulunan WebBrowser1'da dosyanın açılmasını sağlamak.

Değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Bilgisayarımda ACROBAT programı olmadığından mıdır onu bilemiyorum
Denediğimde (ister masaüstü, isterse başka klasörde olsun)
userform üzerinde herhangi bir pdf belgeyi ben de görüntüleyemedim.

Kodlarda bir sorun görünmüyor ama durum böyle maalesef.

Hocam, WebBrowser1'da dosya açılıyor. Sadece TextBoxlara gelen PDF dosya isimlerine çift tıkladığımda form üzerinde görüntülemek istiyorum. TextBoxlara dosya linkini nasıl getireceğim onu başaramadım. Bir de Sayfa1!J2:M arasında bulunan pdf isimlerini benzersiz olarak ListBoxta nasıl alabilirim?

Umarım yanlış anlamadım.

1) Boş bir MODULE oluşturup, buraya şu kod satırlarını ekleyin.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

2) Userform3 teki CommandButton1_Click kodundaki
Pdf_File = Me.Textbox1 satırını İPTAL edin,

3) Aynı koddaki şu kısma ilgili eklemeyi yapın
"..........embed src=""" & yol & Pdf_File & ......

3) Hangi TEXTBOX ile ilgili işlem yapılacaksa (örnekte Textbox8)
her biri için şu şekilde kodlar oluşturun.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

Kişi sayısını girdikten sonra açılan TextBoxlara yaptığımız giriş sırasında evrak kayıt işlemi için EVET yazdığımızda sisteme yükleyeceğimiz pdf dosyalarını ilgili satırkaki kişinin TC Numarası ile birlikte hangi rapor ile dosyayı kaydedeceksek "TC No + AdıSoyadı + Engelli Raporu" şeklinde Klasöre kaydedebilir miyiz?

@Ömer BARAN Hocam, Belirttiğiniz gibi yaptım. Ancak PDF dosyalarının ön izlemesini yapmıyor.
TextBox8 kutusu içerisine PDF dosyasının ismi gelmekte. Dosya yolu olarak klasör içerisindeki yolunu getirmek daha doğru olmaz mı?
Daha evvel de PDF belgeyi WebBrowser nesnesinde görüntüleme ile ilgili kodda esas olarak bir sorun olmadığını ancak görüntüleme işleminin benim bilgisayarımda gerçekleşmediğini belirtmiştim.

Belgenizdeki kodlara hakim olmadığım için yanlış yönlendirme de yapıyor olabilirim tabi.
Görebildiğim kadarıyla CommandButton1_Click kodu PDF'nin görüntülenmesi işini görüyor.
Bu durumda eklediğim belgedeki yapının kullanılması daha doğru gibi görünüyor.
Çift tıklanan Textbox içeriğini LABEL24 'e almak, TEXTBOX1'e de YOL bilgisini yazdırmak,
pdf görüntüleme kodunda da TEXTBOX1 (yol) ve LABEL24 (belge adı) içerikleri üzerinden işlem yaptırmak.

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN Hocam, Değerli yardımlarınız için teşekkür ederim. Textbox8 de veya diğer Textboxlarda çift tıklama yaptığımda WebBrowser1da ön izleme gelmiyor. Nedeni ne olabilir?

Ekli dosyalar

• WebBrowser.webp
    WebBrowser.webp
    32.3 KB · Görüntüleme: 3
Kişi sayısını girdikten sonra açılan TextBoxlara yaptığımız giriş sırasında evrak kayıt işlemi için EVET yazdığımızda sisteme yükleyeceğimiz pdf dosyalarını ilgili satırkaki kişinin TC Numarası ile birlikte hangi rapor ile dosyayı kaydedeceksek "TC No + AdıSoyadı + Engelli Raporu" şeklinde Klasöre kaydedebilir miyiz?

Dosyanın kayıt işlemi sonrasında ismi PDF Form klasörü içerisinde aşağıdaki şekilde olması gerekmektedir.

11111111111-ALİ VELİ-adres-beyan-formu.pdf

Sadece çift tıklamadan mı söz ediyorsunuz?
Sizin bilgisayarınızda hiç pdf görüntüleme gerçekleşmedi mi?

Banim bilgisayarımda hiç görüntüleyemediğimi belirtmiştim.

Ayrıca konu başlığına baktığımda konu çözülmüş olarak görüyorum, yanılıyor muyum?

@Ömer BARAN Hocam,
Konu ile ilgili olarak bir video hazırladım ama boyutu büyük olduğu için sayfaya yükleyemedim. PDF dosyasını ihtiyaç sahibinin kimlik bilgisi ve Adı Soyadı ile ilişkilendirmeye çalışıyorum. O yüzden bu konuyu bir süre daha ilerletmem gerekiyor.

Şunu demek istedim.
Konu başlığı : textboxa klasordeki pdf dosya yolunu alma
Dosya yolu alınıyor mu, alınmıyor mu?

Alınıyorsa konu çözülmüş demektir ve konunun ÇÖZÜLDÜ olarak işaretlenmesi gerekir.
Alınmıyorsa, ya konu anlaşılmamıştır ya da bilgisayarınızdaki pdf belgelerinin yol bilgisini,
açıklamalara göre kendiniz düzenlemeniz gerekiyor demektir.

PDF görüntüleme-görüntüleyememe konusu ayrı değerlendirilmeli.
Bunun için başka konu açmamış mıydınız?

Çift tıklama değilse de GÖZAT işlemi (CommandButton2) üzerinden de bilgisayarımdaki herhangi bir PDF belgeyi (masaüstü veya başka dizin) görüntüleyemediğimi birkaç kez yazdım.

Masaüstündeki pdf belgeyi görüntüleyebilip, başka klasördeki belgeyi görüntüleyemediğinizi söylüyorsunuz. O zaman bu iki dizin arasındaki farka bakmalısınız. Örneğin bunlardan biri PAYLAŞIMA AÇIK veya ONEDRIVE'a dahil bir klasör olabilir mi?

Haklısınız @Ömer BARAN Hocam, Bu konu için geçerli olan Textboxa Klasördeki PDF Dosya Yolunu Alma işlemi başarılı bir şekilde oluşmuştur. Bahsini yaptığım konuyu bir başka başlıkta değerlendireceğim.

Teşekkür ederim.

Çözüm