M

Çözüldü Tarih Ve Yıl Ile Filtrelemeyi Sağlamak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merttr07
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merttr07

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Mevcut açık bir şekilde tek hücrede yazılı olan tarihi ay ve yıl olarak filtrelemek istiyorum.

Örneğin A3 hücresinde 12.04.2022 olarak kayıt aldığımız tarihi textbox1 Nisan yazdıktan sonra textbox2 2022 yazdıktan sonra filtreleme yapsın istiyorum.

O aya ve o yıla ait verileri getirsin.

İlgili form'da 2 adet TexkBox var.
Bunların biri başlangıç diğeri bitiş tarihi.
Elde mevcut bu iki tarih bilgisine göre mukayese/sayma/listeleme olması lazım.

Aylık döküm için istediğiniz ayın ilk ve son gün tarihlerini başlangıç ve bitiş tarihi textboxlarına yazacaksınız.
Günlük derseniz, başlangıç ve bitiş tarihi olarak aynı tarihi yazacaksınız.

Daha evvel de belirttiğim gibi yapmanız gereken ilk işlem DateSerial kullanmaktan vazgeçmeniz (zaten verileriniz TARİH),
TextBox_Change kodların da karakter sayısı 10 oluncaya kadar işlem yaptırmamanız (yöntemini önceki mesajımda yazdım)

Tekraren yazıyorum, mevcut kodlarınızda başka sorunlar var mıdır bilemiyorum (kodlamaları yapan olmadığıma göre
kodlara tam hakim olmam mümkün de değil.
Örneğin IzınDokumu/IzınDurumu/IzinKullanim diye neden 3 ayrı userform var onu da anlamış değilim.

Ben işlemlerde sadelik/basit düşüncenin her zaman hızlı ve sonuç aldırıcı yöntem olduğunu düşünürüm.
Neticede bir personel listesi var, bir de kullanılan izin listesi olması lazım ancak izin işlemiyle ilgili gibi görünen 3 adet sayfanız var.
Izin_Durumu/Izın_Dokumu/Gecici_Izın_Dokumu bu ayrı ayrı 3 sayfanın varlık nedeni nedir, ne için kullanılır, kayıt nasıl yapılır vs çok belirsizlik görüyorum. İzin ile ilgili tüm bilgileri tek sayfada toplarsanız iyi olur gibi görünüyor, varsın ihtiyaç olan sütun sayısı artarsa artsın ama izin konusundaki tüm bilgiler tek sayfada toplanmalı ki bu sayfadaki bilgiler üzerinden listeleme/sorgulama vs işlemleri kolayca yapılabilsin. Belge bana, iyi tasarlanmamış gibi görünüyor. Hele userform arkaplan resimleri var ki görüşü engellemekten başka bir işlevi olmasa gerek diye düşündüm (üzgünüm ama en azından bana öyle göründü)

İzin tarihleri bir sayfada izin gün sayıları başka sayfada vs ezcümle işiniz zor bence.

Öyle ekranı kaplayacak userform yapısına, userformdan userformlara geçişe, userformda personelin tüm bilgilerinin listelenmesine vs gerek olmadığını düşünüyorum. Tabi sizin, benim bu düşünceme uymanızı bekleyemem, oluşturulmuş belge/sayfalar/formlar/kodlar vs çok emek harcanmış belli ki (belki de alıntıdır, orasını bilemem).
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(32 satır)
Bu kod ile ay yıl filtresi tamam ama combobox ile izintürü filtresini kodun içerisine yerleştiremedim. Kod ay ve yıla göre verileri getiriyor. Ama izin türünden yıllık izini seçtiğimde sadece o ay yıllık izinleri getirmesini istiyorum ama seçim yapmaz isem tüm verilerin gelmesini istiyorum. Sanırım kodun içerisine eklemede sorun yaşadım.

• Beğen
Tepkiler: ysb
@merttr07
Ne DURUM ne de DÖKÜM formunda ben bir Combobox nesnesi göremedim.
Hangi Combobox'tan söz ediyorsunuz?
fAdsız.webp

İşaretledim

Moderatörün son düzenlenenleri:
Benim ekrana sığma sorunu varmış ve bu yüzden göremiyormuşum (VBA ekranından görebildim ancak)
Çift ekran kullanıyorum, biri klasik, diğeri geniş ekran.
Her ikisinde de userformlar ekrana sığmıyor, ilginiç.
Bu durumda da nesneyi nasıl test edeceğim bilemiyorum açıkçası.

Tamam ekranda görebildim.
Belgenizdeki yapıyı hakikaten userformlarla eşleştiremiyorum.
Kontrol hangi sayfadan yapılacak, Yıllık İzin/Ücretli İzin (başlıklarla Combobox listesi arasında tam eşleşme de göremiyorum) benzeri başlıklar Izın_Drumu sayfasında ama orada da izinlere ilişkin TARİH bilgileri YOK.
Tarih bilgileri Izın_Dokumu sayfasında. Demekki arama/listeleme işlemi bu sayfa üzerinde yapılacak doğru mudur?

Sorunuzu bence hiç net sormuyorsunuz.
Bakın konu sayfasında kaçıncı mesaj oldu hala, nesne hangisi, sayfa hangisi, örneğin 21 numaralı cevapta verdiğiniz kod nerede hala emin değilim.

Tamam ekranda görebildim.
Belgenizdeki yapıyı hakikaten userformlarla eşleştiremiyorum.
Kontrol hangi sayfadan yapılacak, Yıllık İzin/Ücretli İzin (başlıklarla Combobox listesi arasında tam eşleşme de göremiyorum) benzeri başlıklar Izın_Drumu sayfasında ama orada da izinlere ilişkin TARİH bilgileri YOK.
Tarih bilgileri Izın_Dokumu sayfasında. Demekki arama/listeleme işlemi bu sayfa üzerinde yapılacak doğru mudur?

Sorunuzu bence hiç net sormuyorsunuz.
Bakın konu sayfasında kaçıncı mesaj oldu hala, nesne hangisi, sayfa hangisi, örneğin 21 numaralı cevapta verdiğiniz kod nerede hala emin değilim.
Izın_Drumu Sayfası izin alan personelleri listeler çift tıkladığınız personelin almış olduğu izinleri kontrol edebilmek ve göre bilmek için açılan sayfa ise Izın_Dokumu 21 numaralı cevapta verdiğiniz kod bu sayfada bulunmakta çalışmanın güncelini yüklüyorum. Bizim işlem yapacağımız yer Izın_Dokumu eklediğim buton içerisinde kodlar bulunmakta. Ay ve yıl olarak kodlar filtre yapıyor birde izin türü seçim yapıldığında seçilen verileri seçim yapılmadığında tüm verileri getirecek.

Ekli dosyalar

Kodları anamaya başladım biraz galiba.
Şu belgeyi bir dener misiniz?
Ay/YIL/İzin Türü alanları (biri/birkaçı veya tümü) BOŞ iken de deneyin.
TextBox veya Combobox'un boş olması TÜMÜ anlamındadır.
Combobox'un boş olması seçeneği de seçenekler arasına eklendi.

Ekli dosyalar