Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Şekil Sabitleme ya da Sütun Sabitleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gkhvrl

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ;
Excel dosyasında A Sütunundaki şekillerin sabit kalmasını yada A sütununun tümünün sabit kalmasını istiyorum.
Bölmeleri dondur sekmenin den yapılamıyor.
Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
(Ayrıca sayın Admin dosya ekleyemiyorum hata mesajı mevcut paylaşabilirim)

Çözüm
O halde aşağıdaki gibi deneyin.
İlgili şekil grubunun adını; bu grubu fareyle seçtiğinizde, formül çubuğunun hizasında en solda görebilirsiniz.
1560952948014.webp

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(12 satır)
Merhaba,
Gözden geçir/Aralıkları düzenlemeye izin ver/yeni'yi seçip "başvurulan hücreler" kısmında A sütunu hariç diğer sütunları seçin. (Yani işlem yapılmasına izin vereceğiniz sütunları seçin)
Sırayla tamam, uygula, sayfayı koru tıklayın.
Bu şekil bir deneyin.

Merhaba,

Haklısınız bir sorun var.
Hızlıca aksiyon alınacaktır.
Bugün sunucu değişikliği oldu, bundan olması kuvvetle muhtemel.
Uyarınız için teşekkürler.

B9 hücresine gelip
Görünüm/Bölmeleri dondur/Bölmeleri dondur
işlemi işinizi görür mü?

Ben örnek olarak 3 sayfa hazırladım.25 sayfalık köprülü şekil eklediğim zaman önerdiğiniz yol çözüm olmuyor malesef :(
Başka yöntem yok ise Görünüm/Bölmeleri dondur/Bölmeleri dondur yöntemini geliştiriceğim İlgiliniz için teşekkürler

https://***/49np5ycma7zd/Şekil_sabitleme.xlsm.html

Ekli dosyalar

• Şekil sabitleme.xlsm
    21.1 KB · Görüntüleme: 5
Daha önce kullanmadım ama biraz inceledim işinize yarayabilir. Aynı sekmede BÖL var, onu bir deneyin.
Tecrübeli arkadaşlardan da bir çözüm gelir diye düşünüyorum.

Ben örnek olarak 3 sayfa hazırladım.25 sayfalık köprülü şekil eklediğim zaman önerdiğiniz yol çözüm olmuyor malesef :(
Başka yöntem yok ise Görünüm/Bölmeleri dondur/Bölmeleri dondur yöntemini geliştiriceğim İlgiliniz için teşekkürler

https://***/49np5ycma7zd/Şekil_sabitleme.xlsm.html
Alternatif çözüm olarak sayfadaki şekilleri Grup yapın. Sonra her sayfanın kod editörüne aşağıdaki kodu yazın. Tıkladığınız satırın hizasına gelecektir. şekiller.

VBA:
(7 satır)

Ekli dosyalar

• Şekil sabitleme.xlsm
    26.3 KB · Görüntüleme: 4
Feyzullah Bey, kodu geliştirmek adına (kendi çalışmalarıma da uyarlamak açısından) birden fazla grup varsa eğer, kodu nasıl değiştirmek gerekli? Yani sayfada örnek olarak 4 adet şekil grubu var ben bunlardan 1 ve 3. grupları tıkladığım hücre hizasına çekmek istersem kodu nasıl revize etmeliyim?

Feyzullah Bey, kodu geliştirmek adına (kendi çalışmalarıma da uyarlamak açısından) birden fazla grup varsa eğer, kodu nasıl değiştirmek gerekli? Yani sayfada örnek olarak 4 adet şekil grubu var ben bunlardan 1 ve 3. grupları tıkladığım hücre hizasına çekmek istersem kodu nasıl revize etmeliyim?

Sanırım ben kurcalayarak buldum.
Şekil grubunu çözmek sonra istenilen kadar şekil ekleyip hizalama ayarlarını yaptıktan sonra tekrar gruplandırma yapılması ve bu grubun adı 5 Grup olması gerekiyor.(Biçim, Seçim Bölgesi, Grup Adı Seçimi).Koda göre uygulamayı bu şekilde çoğaltılabilir.
Kod bilgim yok yeni kod yazılabilir.

Ekli dosyalar

• Şekil sabitleme.xlsm
    27 KB · Görüntüleme: 1

Her şekilin adı vardır önce bunların adını bilmeniz gerekiyor. Şekilin veya grubun adı diyelim ki "25 Grup" bu durumda aşağıdaki kodu kullanmak yeterli.

VBA:
(3 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26
Geri