F

Çözüldü Makro Yoluyla Açılır Listede Değeri Bulamamak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Ekteki paylaşmış olduğum çalışma kitabında;

[A27:A36] hücre aralığına bir değer girildiğinde o değerin karşılıklarını ikinci sayfadan bulup [B27:B36] aralığında listeliyor.

Ancak [A27:A36] aralığına değerleri manual yazmak yerine, değerleri başka bir hücreden çekmek istediğimde sonuçlar çıkmıyor.

Örnek dosyada [A27:A36] aralığındaki değerleri farklı hücrelerden çekerek dosyamı kayıt ettim. Şu durumda çalışmıyor. Ancak çıkan sonuçları silip manual olarak aynılarını yazdığınız taktirde çalıştığını görebilirsiniz.

Sonuçları doğru alabilmek adına kodlarda nasıl bir düzeltmeye gitmem gereklidir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar

Bu seferde aşağıdaki gibi çıktı.

1648552252011.webp

1648552273868.webp

Hücrenin validation kutusundaki anlık formülü aşağıdaki gibi.

=OFFSET('FBO&HANDLER LIST'!$A$1,MATCH($A$27,'FBO&HANDLER LIST'!$A$2:$A$274,0),1,COUNTIF('FBO&HANDLER LIST'!$A$2:$A$274,$A31),1)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yazışmaları, eklenen belgeleri çok incelemedim, sadece açılış mesajı ekindeki örnek belgeyi indirdim.
Sorun çözüldü mü acaba?
Hocam Merhaba,

Henüz çözülemedi. Sn. Ezelk nın bu ve buna benzer başlıklar altındaki tavsiyesi üzerine makro yerine veri doğrulama açılır liste şeklinde denemeye çalıştık.

Ancak veriler hücreye doğru çekilmiyorlar. Problem nerede ben bulamadım açıkçası.

Cevabı yazarken aklıma gelen bir başka durum ise veri doğrulama açılır liste kullanıyor olsak bile koşul olarak yazılan değer aranan sayfada bulunamadığında manual olarak hücreye yazılamayacak.

Gerçi paylaşmış olduğum dosyadaki kod içerisinde de veri bulunamadığı taktirde "Aradığınız alan listede yoktur" uyarısı çıkıyor ama bu uyarıyı da bir defaya mahsus tetikletip koşulu hücreye manual girebilmek de önemli.

Daha sonrasında bulunamayan veri zaten listeye bir daha uyarı alınmaması için eklenebilir.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse genel problem,

Makro kullanılacaksa ise ;

1- Sonuçların, koşulların hücreye sadece manual olarak girildiğinde (farklı bir hücreden çekildiğinde doğru sonucu yada sonucu vermemesi)
2-Koşulların girildikten sonra hata ile koşul hücresindeki değerin silinmesi halinde " Target.Offset(0, 1).ClearContents" mesajının alınması.

Veri doğrulama açılır liste kullanılacaksa ise;

1- Koşulların tablodan doğru çekilememesi,
2- Koşul girilip veri listelendiğinde ve sonuç seçildikten sonra farklı koşul girildiğinde bir önceki sonucunun hücre içerisinde görünmesi. (sadece listeleme tıklandığında yeni değerler görünüyor)
3- Koşul girilip veri listelendiğinde ve sonuç seçildikten sonra koşul silindiğinde hücre içerisindeki sonucunun kaybolmaması.

Syg,

Sanırım bu konu yeterince uzadı ve yazışmaları okuduğumda da;
formüldü, makroydu içiçe geçmeler var ve ben pek bir şey anlayamadım.

İsterseniz yeni bir örnek belge (gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası) üzerinden ve
fazla uzun olmayan açıklama yazarak, şu hücrede şu olduğunda şu sonuç alınmalı gibi kısa ve net ifadelerle yeni bir konu açın.
Büyük/küçük harf detayı varsa onu belirtin, ilgili alanlarda gerçek belgenizde formül mü vardır, elle mi veri girişi yapılmaktadır onu da belirtin. Hele kod revizesi gibi bir istek olmazsa iyi olur.
Bir sürü detay var ancak yine de kısa ve net olmasını rica ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...